«Αγκαλιά» με την παραμονή ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών έκανε ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων μετά τη νίκη του στα πέναλτι με 6-7 (10-10 κ.α.) επί του Πανιωνίου στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι.

Οι Χανιώτες προηγούνται πλέον με 2-1 στις νίκες και χρειάζονται μία ακόμη για να εξασφαλίσουν την παραμονή. Μάλιστα το επόμενο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για μεθαύριο Κυριακή στις 15:30 στο κολυμβητήριο των Χανίων.

Όπως και το προηγούμενο παιχνίδι, έτσι και το σημερινό είχε συναρπαστική εξέλιξη και κρίθηκε και αυτό στα πέναλτι, όπου οι παίκτες του ΝΟΧ αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι φτάνοντας στη νίκη που τους φέρνει πολύ κοντά στην παραμονή.

Ο ΝΟΧ παρότι βρέθηκε να χάνει με 3 γκολ διαφορά (7-4), κατάφερε να ισοφαρίσει σε 7-7 στο 3ο 8λεπτο, κάνοντας την ολική επαναφορά. Ένα λεπτό πριν το τέλος προηγήθηκε με το γκολ του Μάνθου Βουλγαράκη με 10-9, ωστόσο ο Πανιώνιος απάντησε στην επόμενη επίθεση ισοφαρίζοντας σε 10-10 στα 50 δευτερόλεπτα, με συνέπεια το παιχνίδι να οδηγηθεί στα πέναλτι. Εκεί, οι παίκτες του ΝΟΧ ήταν ψύχραιμοι εκτελώντας εύστοχα τα επτά πέναλτι που επιχείρησαν, όμως τη νίκη τους της χάρισε η απόκρουση του Λεβεντάκη στο πέναλτι του Μπργκούλιαν!