Ποδηλασία

Κυριάρχησαν οι κρητικοί στο Πανελλήνιο Ποδηλασίας Πίστας

Μετάλλια και εντυπωσιακές επιδόσεις από τους αθλητές-τριες του Τάλως Χανίων και του Άτλαντα Ρεθύμνου...

Με την εντυπωσιακή παρουσία των αθλητών-τριών των σωματείων της Κρήτης ολοκληρώθηκε στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Πέρα από τα ατομικά αγωνίσματα χθες κρίθηκε και η τελική κατάταξη των ομάδων. Στους άνδρες, ο ΠΟ Βόλος κατέκτησε τον τίτλο συγκεντρώνοντας συνολικά 352 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερο τον ΠΟΧανίων Τάλως με 202. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Ροδήλιος με 128. Στις γυναίκες, ο τίτλος πήγε στον ΠΣ Κρόνο με 127 βαθμούς, 19 περισσότερους από τον Άτλα Ρεθύμνου (108) και 21 από τον ΠΟΧ Τάλως (86).
Ο Κωνσταντίνος Λιβανός κατέκτησε την φανέλα του πρωταθλητή Ελλάδος και στο κεϊρίν. Ο νεαρός σπρίντερ του Τάλως Χανίων, επικράτησε των Σωτήρη Μπρέτα (ΠΟ Βόλος) και Ιωάννη Καλογερόπουλου (ΠΟ Πατρών).
Στο σκρατς των γυναικών, η κορυφή ανήκε -και πάλι- στην ομάδα των Χανίων. Αυτή την φορά, η Σοφία Λιοδάκη ήταν ταχύτερη παίρνοντας την δεύτερη φανέλα πρωταθλήτριας στην φετινή διοργάνωση. Δεύτερη τερμάτισε η Αργυρώ Μηλάκη του Άτλα Ρεθύμνου, που είχε εξαιρετική παρουσία και τις τρεις ημέρες.

Στους αγώνες του Σαββάτου, ξεχώρισαν οι επιδόσεις της ηρακλειώτισσας Αργυρώς Μηλάκη και της Χανιώτισσας Σοφίας Λιοδάκη. Πρωταθλήτρια Ελλάδος στον αγώνα αποκλεισμού, αναδείχτηκε η Σοφία Λιοδάκη. Η νεαρή ποδηλάτρια του ΠΟΧ Τάλως κέρδισε το σπριντ που έγινε με την Αργυρώ Μηλάκη του ΠΑΣ Άτλα Ρεθύμνου, αφήνοντάς την στην δεύτερη θέση. Παρόμοιες πρωταγωνίστριες είχε ο τελικός του σπριντ, ωστόσο με αντίστροφους ρόλους. Η Μηλάκη ήταν η νικήτρια στην κρητική μονομαχία με την Λιοδάκη (2-1 νίκες), με την Χριστίνα Πρίντεζη του Κρόνου να καταλαμβάνει την τρίτη θέση.
Στην ατομική χρονομέτρηση 500 μέτρων 2η ήταν η Σοφία Λιοδάκη (38.151’’-47,1 χλμ./ώρα) και 3η η Αργυρώ Μηλάκη (38.375’’-46,9 χλμ./ώρα).
Στο σπριντ, πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχτηκε ο ποδηλάτης του ΠΟΧ Τάλως Κωνσταντίνος Λιβανός. Στο ομάδικο σπριντ, η ομάδα του Τάλως με τους Καστρινάκη, Μαυριγιαννάκη και Πατεράκη πήρε το αργυρό μετάλλιο (51.261’’-52,6 χλμ./ώρα).Στην ατομική χρονομέτρηση, στην 2η θέση βρέθηκε ο Χανιώτης Κωνσταντίνος Λιβανός (1:03:186, 56,9 χλμ./ώρα).
Στο αγώνισμα των πόντων 3ος ήταν ο Ιωάννης Πανηγυράκης με 27 πόντους (ΠΟΧ Τάλως).