Τζωρτζάκης και Μηλάκη στο βάθρο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Δρόμου

Ξεχωριστές παρουσίες από τους κρητικούς ποδηλάτες στην Άρτα...

Η Ηρακλειώτισσα Ηρώ Μηλάκη και ο Χανιώτης Περικλής Τζωρτζάκης ήταν οι δύο κρητικοί ποδηλάτες που ξεχώρισαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου που πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στην Άρτα καθώς κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο τόσο στον αγώνα αντοχής όσο και στην ατομική χρονομέτρηση επιβεβαιώνοντας το πολύ υψηλό επίπεδο που βρίσκονται.  Λίγες ημέρες μετά τη συμμετοχή τους στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Δρόμου στη Γαλλία, οι δύο πρωταθλητές μας αγωνίστηκαν ξανά με επιτυχία…

Αναφορικά με τον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης που έγινε το Σάββατο σε επίπεδο Ανδρών, πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης του Τάλως Χανίων με χρόνο 46.13, αφήνοντας στη δεύτερη θέση με 47.48 τον Αλέξανδρο Αβδελά (ΑΟ Αίολος) και τρίτο τον Παναγιώτη Καρατσιβή του ΠΓΣ Λάρισας με 48.50.Η διαδρομή με αφετηρία και τερματισμό την περιοχή των Κωστακίων, ήταν απόστασης 37,2 χλμ.

Σε ότι έχει να κάνει με τις υπόλοιπες κρητικές συμμετοχές είχαμε: 6ος Μιχάλης Κορτσιδάκης (Τάλως)με 49.34, 10ος Γιάννης Πανηγυράκης (Τάλως) με 51.10, 13ος Κορτσιδάκης Μάριος (Τάλως) με 52.06, 27ος Βαγγέλης Σαρρής (ΠΟΗ Κάστρο) με 54.51, 28ος Δημήτρης Σκιντζής (Τάλως) με 55.01, 29ος Βλάσης Μαρκασιώτης (Τάλως) με 55.07, 35ος Δημήτρης Γκαζέτας (Τάλως) με 56.56, 41ος Αρμόδιος Φραγκάκης (ΠΟΗ Κάστρο) με 1.00.14, 45ος Νίκος Παπαλέξης (Τάλως) με 1.02.23.

Στην ατομική χρονομέτρηση Γυναικών, πρώτη τερμάτισε η Βαρβάρα Φασόη (Πόρτο Λεόνε) με 38.16 στην διαδρομή που είχε αφετηρία και τερματισμό την περιοχή Κωστακίων και ήταν απόστασης 27,9 χλμ. Στην 2η θέση ήταν η Ηρώ Μηλάκη (ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας) με 39.32 ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η Αθηνά Χατζηστύλη (Θησέα) με 40.54. Στον αγώνα συμμετείχαν δύο ακόμη αθλήτριες του Τάλως Χανίων. Η Κωνσταντίνα Συντζανάκη που ήταν 4η με 41.54 ενώ 9η τερμάτισε η Κατερίνα Τζομπανάκη με 47.37.

Σε ότι αφορά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου αντοχής ο Χανιώτης Πολυχρόνης Τζωρτζάκης του Τάλως ήταν 3ος καθώς κάλυψε την απόσταση των 156,2 χλμ. σε χρόνο 4.04. 18. Πρώτος αναδείχθηκε ο Περικλής Ηλίας του Κρόνου Νίκαιας με 4:02:22 ενώ τον ακολούθησε ο επίσης Χανιώτης Στέλιος Φαραντάκης (VC Pays De Louleac),  με 4:02:42.

Σε ότι αφορά στους κρητικούς ποδηλάτες στην 7η θέση ήταν ο Γιάννης Ηλιάδης (ΠΟΗ Κάστρο) με 4.06.34, 21ος ήταν ο Μιχάλης Κορτσιδάκης (Τάλως Χανίων) με 4.25.09, 29ος ο Παπαλέξης Νίκος (Τάλως Χανίων) 4.32.02, 45ος ο Γκαζέτας Δημήτρης (Τάλως Χανίων) με 4.41.20.

Στον αγώνα δρόμου αντοχής  των Γυναικών η Ηρώ Μηλάκη (ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας) ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου με χρόνο 2.42.40 ενώ την απόσταση των 86,9 χλμ. της διαδρομής κάλυψε η Αθηνά Χατζηστύλη (Θησέα) με 2.41. 54, που της χάρισε το χρυσό μετάλλιο. Με 32 δευτερόλεπτα διαφορά η Βαρβάρα Φασόη (Πόρτο Λεόνε) ήταν 2η (2.42.26). Από κει και πέρα η Κωνσταντίνα Συντζανάκη του Τάλως Χανίων ήταν 4η με 2.43.06, η Σοφία Λιοδάκη του ίδιου συλλόγου ήταν 6η με 2.46.18 και η Κατερίνα Τζομπανάκη 12η με 3.03.17.