Ποδηλασία

Στην 26η θέση η Μηλάκη στην 27η ο Τζωρτζάκης στο Πανευρωπαϊκό

Σήμερα έγινε το χρονόμετρο ενώ την Πέμπτη ακολουθεί ο αγώνας αντοχής για τους δύο κρητικούς αθλητές...

H Αργυρώ Μηλάκη και η Βαρβάρα Φασόη και προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις , στη μάχη του χρονομέτρου στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου το οποίο διεξάγεται αυτές τις ημέρες (24-28/08) στο Πλουέ της Γαλλίας.
Η Φασόη βγήκε ως τελευταία ποδηλάτρια και με χρόνο 39:30.02 κατέκτησε την 25η θέση σε 26 αθλήτριες έχοντας μέσο όρο ταχύτητα 38.89χλμ./ώρα. Νωρίτερα είχε ολοκληρώσει την προσπάθειά της και η ηρακλειώτισσα Αργυρώ Μηλάκη, η οποία κατέλαβε την 26η θέση με χρόνο 39:42.36 με μέσο όρο ταχύτητα τα 38.68χλμ./ώρα.
Στην κατηγορία των γυναικών η Ολλανδία έκανε το 1-2 με την Άννα φαν ντερ Μπρέγκεν να κάνει τον καλύτερο χρόνο με 34:03.92 και την συμπατριώτισσά της Έλεν φαν Ντάικ να έρχεται δεύτερη με 34:34.17. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ελβετίδα Μαρλέν Ρόισερ με χρόνο 35:02.97.

Ο Χανιώτης Πολυχρόνης Τζωρτζάκης ξεκίνησε ως 24ος και με χρόνο 35:15.06, έχοντας μέσο όρο ταχύτητας 43.57χλμ./ώρα κατέλαβε την 27η θέση ανάμεσα σε 27 ποδηλάτες, στην ατομική χρονομέτρηση ανδρών, στο «κλείσιμο» της πρώτης αγωνιστικής ημέρας, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου που διεξάγεται στο Πλουέ της Γαλλίας (24-28/08).
Πολύ καλή προσπάθεια από τον Κύπριο Ανδρέα Μιλτιάδη, ο οποίος κατέκτησε την 15η θέση τερματίζοντας σε 32:59.92 έχοντας μέσο όρο ταχύτητα 46.55χλμ/ώρα.
Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Ελβετός Στέφαν Κουνγκ με χρόνο 30:18.11 και 50.69χλμ./.ωρα μέσο όρο, ενώ 18 δευτερόλεπτα πιο αργός ήταν ο Γάλλος Ρεμί Καβανιά με 30:35.23. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Βέλγο Κάμπαρνετς που τερμάτισε σε 30:39.42.
Τόσο η Ηρώ Μηλάκη όσο και ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης αγωνίζονται ξανά την Πέμπτη στον αγώνα αντοχής.