Ποδηλασία

Τα 27α Καζαντζάκεια "νίκησαν" και τις καιρικές συνθήκες

Ένα τριήμερο που διαφήμισε την ποδηλασία με την σφραγίδα του ΠΟΗ Κάστρο...

 

Τι και αν ο καιρός ήταν κόντρα; Για τρεις ημέρες τα 27α «Καζαντζάκεια» με τη σφραγίδα του ΠΟΗ Κάστρο διαφήμισαν το άθλημα της ποδηλασίας και χθες ολοκληρώθηκαν  με τον αγώνα Criterium στο παραλιακό μέτωπο της πόλης με την κυκλική διαδρομή 2 χιλιομέτρων από το καρνάγιο του λιμανιού έως τη συμβολή της παραλιακής με τη Λεωφόρο Εθνικής Αντιστάσεως .

Το Σάββατο ουσιαστικά ήταν η πιο μεγάλη μέρα του αγώνα έγινε το 2ο ΕΤΑΠ με τον αγώνα αντοχής 109χλμ. για τις κατηγορίες Ανδρών και Εφήβων και 88χλμ για Παίδες και Μάστερς..

Η διαδρομή ήταν Μυρτιά (στη μνήμη του Νίκου Καζαντζάκη) -Χάρακας -Βαγιωνιά-Πόμπια -Πετροκεφάλι -Αφραθιας Τυμπακίου και αξίζει να σημειωθεί ότι έγινε κάτω από δυσμενείς καιρικές συνθήκες  βροχής αλλά και δυνατών ανέμων.

Η τεράστια εμπειρία των αγωνιζομένων αθλητών -δεν είναι τυχαίο ότι οι πολλοί ανήκουν στις εθνικές μας ομάδες – απέτρεψε τα ατυχήματα , δεδομένου ότι πέρασαν από 23 οικισμούς των δήμων Αρχανών -Αστερουσίων , Μίνωα Πεδιάδος ,Γόρτυνας και Φαιστού. Μάλιστα οι πρώτοι έκαναν την διαδρομή των 109 χλμ. σε χρόνο λιγότερο των 3 ωρών...

Ας δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα, ξεκινώντας από τη Γενική Κατάταξη:

ΑΝΔΡΕΣ:

1.Σταυρακάκης Γιώργος (Τάλως Χανίων)

2.Νειλας Γιώργος (Αίολος)

3.Χριστόπουλος - Χέλερ Παναγιώτης (Βόλος)

 

ΕΦΗΒΟΙ:

1.Καραβίτσης Παναγιωτης ( Π.Γ.Σ Λάρισας)

2.Δαβαριας Ιωάννης (Άτλας Ρεθύμνου)

3.Κόκκαλης Δημοσθένης (Π.Γ.Σ Λάρισας)

 

ΠΑΙΔΕΣ:

1.Αρβανίτου Νικηφόρος (Θησέας)

2.Γκαρτζιος Αντώνης (ΑΕΚ)

3.Μπαρμπαγιάννης Αλέξανδρος (Λάρισα)

 

ΜΑΣΤΕΡ:

1.Λακιωτάκης Σπυρίδων (Τάλως Χανίων)

2.Μαραγκουδάκης Εμμανουήλ (Τάλως Χανίων)

3.Αναστασάκης Γεώργιος (Άτλας Ρεθύμνου)

 

 

                 Το «Κριτέριουμ»

Αναφορικά με τον χθεσινό αγώνα «Κριτέριουμ» στην παραλιακή λεωφόρο, τα αποτελέσματα είχαν ως εξής:

    

ΑΝΔΡΕΣ:

  1. Καρατσίβης Παναγιώτης (Λάρισα)
  2. Σταυρακάκης (Τάλως)
  3. Κορτσιδάλης (Τάλως)

 

ΠΑΙΔΕΣ:

1.Γκάρτζιος Αντώνης (ΑΕΚ)

2.Αρβανίτου Νικηφόρος (Θησέας)

  1. Μπαρμπαγιάννης (Λάρισα)

 

ΜΑΣΤΕΡΣ:

  1. Παπαδημητράκης Σταύρος (Άτλας Ρεθύμνου)
  2. Αναστασάκης Γιώργος (Άτλας Ρεθύμνου)
  3. Κουρέτας Γιάννης (Δρήρος Νεαπόλεως)

Σχόλια