Παραολυμπιακοί αγώνες: Ασημένιο μετάλλιο ο Κωνσταντινίδης

Με ρεκόρ πήρε την 2η θέση στην κορίνα ο Έλληνας πρωταθλητής…

Η Ελλάδα πανηγύρισε το τέταρτο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, πραγματοποιώντας μία τρομερή εμφάνιση.

Ο 51χρονος Ολυμπιονίκης και σημαιοφόρος της ελληνικής ομάδας στην κορυφαία διοργάνωση σημείωσε ατομικό - πανελλήνιο και ευρωπαϊκό ρεκόρ (38,68μ.), το οποίο και έπιασε στη δεύτερή του προσπάθεια.

Στο μπότσια και στο μικτό ατομικό BC3, ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης άνοιξε… λογαριασμό στα νικηφόρα αποτελέσματα (ηττήθηκε στο πρώτο ματς η Άννα Ντέντα), ενώ η Ελλάδα είχε παρουσία και σε δύο τελικούς της κολύμβησης και συγκεκριμένα με τους Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη και Γιάννη Κωστάκη. Στην άρση βαρών σε πάγκο o Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης κατετάγη 7ος στην κατηγορία των -80 κιλών.

Στην πρώτη προσπάθεια βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (35.70μ.). Στην δεύτερη, σημείωσε νέο ρεκόρ Ευρώπης (38.68μ.). Στις υπόλοιπες «κυνήγησε» μια πολύ μεγαλύτερη βολή, στοχεύοντας στην κορυφή. Κάπως έτσι, ο Θανάσης Κωνσταντινίδης, ο ένας εκ των δύο σημαιοφόρων της Ελλάδας στην τελετή έναρξης των Παραολυμπιακών Αγώνων «Τόκιο 2020», κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κορίνα F32, επαναλαμβάνοντας τον θρίαμβο του Ρίο όπου κι εκεί είχε πάρει την 2η θέση.

Ο Κωνσταντινίδης, με το 38.68μ., χάρισε στον εαυτό του το τρίτο μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες και στην Ελλάδα, το τέταρτο μετάλλιο έως τώρα, στους Αγώνες της ιαπωνικής πρωτεύουσας.

Για την Ιστορία, ο Κωνσταντινίδης εκτός των δύο πρώτων βολών, είχε ακόμη μία έγκυρη (την 5η) που μετρήθηκε 38.51μ.

Το προηγούμενο ρεκόρ Ευρώπης, με 37.19μ., κατείχε ο Πολωνός Σόκαλ από τον Ιούνιο του 2016 στο Γκροσέτο της Ιταλίας. Ο Σόκαλ ήταν και ο αθλητής που είχε στερήσει από τον Κωνσταντινίδη το χρυσό μετάλλιο στο Ρίο για... μόλις 22 εκατοστά (33.69μ. έναντι 33.91μ.).

Όσον αφορά στο προηγούμενο Πανελλήνιο ρεκόρ, το κατείχε ο ίδιος με 35.44μ. από τις 2 Ιουλίου 2016 στην Αθήνα.

Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος πήρε ο Κινέζος Λι Λιου με 45.39μ., επίδοση που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ.

Την 6η θέση στον τελικό των 200μ. μικτής ατομικής SM8, κατέλαβε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης. Ο Εβρίτης κολυμβητής, αν και βελτίωσε τον χρόνο του προκριματικού (2:27.57 έναντι 2:28.58), στον οποίο σημειωτέον είχε σημειώσει την 3η καλύτερη επίδοση, έμεινε έκτος.

Στον δεύτερο τελικό με ελληνικό ενδιαφέρον, ο Γιάννη Κωστάκης κατέλαβε την 8η θέση στα 150μ. μικτής ατομικής κατέλαβε. Η επίδοσή του στον τελικό ήταν 3:43.75 (3:45.53 στα προκριματικά, 8ος χρόνος).

Ακόμη από ελληνικής πλευράς:

- Ο Παναγιώτης Χριστάκης, αν και βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, δεν μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό των 100μ. πρόσθιο SB6. Με χρόνο 1:27.66 είχε την 11η επίδοση των προκριματικών, σημείωσε ωστόσο ένα νέο εθνικό ρεκόρ, αφού το προηγούμενο ήταν 1:28.58 από τις 17 Ιουνίου 2021 στο Βερολίνο.

- Την 10η θέση στα προκριματικά των 100μ. πρόσθιο SB5 κατέλαβε η Μαρία Τσάκωνα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, ήταν 5η στην δεύτερη προκριματική σειρά, με 2:02.32, επίδοση που όμως δεν της έδωσε το «εισιτήριο» για τον τελικό.

Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Γρηγόρη Πολυχρονίδη στον Α` όμιλο του μικτού ατομικού BC3. Με Sport Assistant την Κατερίνα Πατρώνη, ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, επικράτησε 7-2 του Ιάπωνα Καζούκι Τακαχάσι και... άνοιξε λογαριασμό θετικών αποτελεσμάτων στο Παραολυμπιακό τουρνουά μπότσια «Τόκιο 2020». Η εξέλιξη του αγώνα: 1-0, 0-2, 3-0, 3-0.

Στον άλλο αγώνα του ίδιου ομίλου, ο Πορτογάλος Αβελίνο Αντράντε νίκησε 6-0 την συμπατριώτισά του, Άνα Κόστα. Η εξέλιξη του αγώνα: 1-0, 3-0, 1-0, 1-0

Αύριο (29/8) ο Πολυχρονίδης θα αντιμετωπίσει την Κόστα.

Αντίθετα, την ήττα με 3-2 από τον Τσέχο Άνταμ Πέσκα, γνώρισε η Άννα Ντέντα, στον πρώτο αγώνα της για τον 6ο όμιλο. Η εξέλιξη του αγώνα 2-0, 1-0, 0-1, 0-1.

Στον άλλο αγώνα του ίδιου ομίλου, ο Ρώσος Αλεξάντρ Λεγκοστάεφ, νίκησε 4-3 τον Γάλλο Σαμίρ Φαν Ντερ Μπέκεν. H εξέλιξη του αγώνα: 1-0, 0-1, 0-2, 3-0.

Αύριο (29/8) η Ντέντα, η οποία έχει sport assistant την Χριστίνα Ντέντα, θ` αντιμετωπίσει τον Λεγκοστάεφ.

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

Την 7η θέση στην κατηγορία των -80 κιλών του Παροαλυμπιακού τουρνουά άρσης βαρών σε πάγκο, κατέλαβε ο Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης με επίδοση 187 κιλά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε έγκυρη και την πρώτη προσπάθεια στα 181κ. (ήταν άκυρος στα 186κ.) με αποτέλεσμα να βρεθεί στην 7η θέση, μια θέση πιο ψηλά σε σχέση με το Ρίο (ήταν 8ος με 165κ.).