Ολυμπιακοί αγώνες 2020

Παραολυμπιαοί Αγώνες: Στην 11η θέση η σκυτάλη με τον Τσαπατάκη

Ο Νίκος Παπαγγελής ήταν 6ος στα 3.000μ. ατομικό πουρσουίτ της ποδηλασίας…

Κατά την σημερινή 3η ημέρα των Παραολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο ξεχώρισε το χάλκινο μετάλλιο του Μπακοχρήστου στην Άρση Βαρών. Από κει και πέρα, είχαμε τη συμμετοχή του Χανιώτη κολυμβητή Αντώνη Τσαπατάκη στη σκυτάλη της κολύμβησης. Η ελληνική ομάδα (Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, Αντώνης Τσαπατάκης, Κωνσταντίνος Καραούζας, Μαρία Τσάκωνα) με χρόνο 3:03.25. κατέλαβε στη δεύτερη προκριματική σειρά των 4x50 ελεύθερο - 20 points την 7η θέση ενώ στο σύνολο βρέθηκε στην 11η θέση και δεν πήρε το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό.

Συντρίβοντας το δικό του Πανελλήνιο ρεκόρ που ήταν 3:52.546 από τις 31 Ιουλίου 2021 (ΟΑΚΑ) και ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του με επίδοση 3:47.605 ο Νίκος Παπαγγελής κατέκτησε την 6η θέση στα 3.000μ. ατομικό πουρσουίτ της ποδηλασίας.
Την 8η θέση κατέλαβε στο τελικό των 100μ. πρόσθιο SB8 η Ευθυμία Γκουλή.
Ο Γεράσιμος Λιγνός κατέλαβε την 6η θέση στην πρώτη προκριματική σειρά των 100 μέτρων ύπτιο S13 με χρόνο 1:06.76. Στο σύνολο ο Έλληνας αθλητής ήταν 12ος και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος.
Ο Παναγιώτης Χριστάκης τερμάτισε στην 4η θέση στην πρώτη προκριματική σειρά των 200 μέτρων μικτής στην κολύμβηση με χρόνο 2:56.75. Ο Έλληνας αθλητής κατέλαβε τη 12η θέση στο σύνολο και έμεινε εκτός τελικού.
Σε ότι αφορά το αυριανό πρόγραμμα, πρώτη συμμετοχή για την Δωροθέα Ποιμενίδου στον αγώνα κατάταξης στην τοξοβολία (03:00) ενώ θα ακολουθήσει (03:40) ο Μάριος Χατζηκυριάκος στην επιτραπέζια αντισφαίριση κλάσης 6 των ορθίων. Ο Πασχάλης Κουλούμογλου θα αγωνιστεί (05:00) στον τελικό των -59 κ. στην άρση βαρών πάγκου και ο Στέφανος Διαμαντής θα ξεκινήσει (05:00) τον πρώτου αγώνα στην αντισφαίριση με αμαξίδιο. Τελευταία συμμετοχή για σήμερα (11:00) θα είναι ο τελικός του Χαράλαμπου Ταϊγανίδη στα 100μ. ύπτιο κατηγορίας S12.