ΤΟΚΙΟ 2020: Μεγάλη μάχη για Σάκκαρη με Ελίνα Σβιτόλινα στον 3ο γύρο

Το πρώτο πολύ υψηλό εμπόδιο για τη Σάκκαρη στο δρόμο προς το βάθρο

Η Ελίνα Σβιτόλινα θα είναι η αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στον 3ο γύρο του μονού γυναικών στο τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων 2020.

Η Ουκρανή τενίστρια, η οποία είναι Νο 4 στο κυρίως ταμπλό και Νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη, αντιμετώπισε σήμερα την Αϊλα Τομλιάνοβιτς από την Αυστραλία, στο πλαίσιο του 2ου γύρου, και έχασε το 1ο σετ με 6-4. Στη συνέχεια όμως, η 26χρονη ανέβασε την απόδοσή της, πήρε τα επόμενα δύο σετ με 6-3, 6-4 και πανηγύρισε τη νίκη, έπειτα από μάχη που κράτησε 2 ώρες και 21 λεπτά.

Οι δύο κορυφαίες τενίστριες έχουν τεθεί αντιμέτωπες 3 φορές σε επίπεδο WTA μέχρι στιγμής, με τη Σάκκαρη να χάνει την πρώτη αναμέτρησή τους, το 2019 στο Wimbledon, αλλά να παίρνει τις επόμενες δύο, το 2019 στο Σαν Χοσέ και το 2020 στην Οστράβα.