Πολύ κοντά στον τίτλο ο Μαρκ Μάρκεθ

Ο Μαρκ Μάρκεθ αγκάλιασε το πρωτάθλημα στο Moto GP μετά τη μεγάλη νίκη του στην Αυστραλία και σε συνδυασμό με τη 13η θέση του Ντοβιτσιόζο. Δεύτερος ο Ρόσι, τρίτος ο Βινιάλες.

Θρίαμβος και μισό πρωτάθλημα για τον Μαρκ Μάρκεθ. Ο αναβάτης της Honda ήταν ο μεγάλος νικητής στο Moto GP της Αυστραλίας και αύξησε τη διαφορά του στους 33 βαθμούς από τον Αντρέα Ντοβιτσιόζο, που περιορίστηκε στη 13η θέση. Πλέον ο Ισπανός μπορεί να κατακτήσει τον τίτλο ακόμη και στον επόμενο αγώνα, στη Μαλαισία.

Ο Βαλεντίνο Ρόσι με Yamaha ήταν δεύτερος τρέχοντας ακόμη με σπασμένο πόδι, όπως αναφώνησε στο φινάλε του αγώνα, ενώ στο νήμα ανέβηκε στο βάθρο ο ομόσταβλός του, Μάβερικ Βινιάλες.

Ο Ντάνι Πεδρόσα με τη δεύτερη Honda έμεινε δωδέκατος, ενώ τρεις θέσεις πίσω ήταν ο Χόρχε Λορένθο με Ducati.

Ο επόμενος αγώνας θα γίνει την επόμενη Κυριακή στη Μαλαισία, ενώ ο τελευταίος θα διεξαχθεί στη Βαλένθια στις 12 Νοεμβρίου.

Πηγή: sportfm.gr