Grand Prix Βρετανίας 2012: Νικητής ο Webber στο στεγνό Silverstone

Τη δεύτερη νίκη του για τη χρονιά του 2012 στη Formula 1 πέτυχε ο Μ. Webber (Red Bull - Renault).

Ο Αυστραλός οδηγός άφησε πίσω του τον Fernando Alonso (Ferrari), ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο άλλος πιλότος της Red Bull Renault Sebastian Vettel.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο 35χρονος, ο οποίος ήταν νικητής και στο Grand Prix του Μονακό, μείωσε στους 13 βαθμούς τη διαφορά του από τον F. Alonso στην κατάταξη των οδηγών, την ώρα που ο Ισπανός παραμένει στην κορυφή.

Τo Grand Prix της Βρετανίας ήταν τελικά ένας συναρπαστικός αγώνας, χωρίς ο καιρός να έχει τον πρώτο ρόλο.

Ο Mark Webber χάρη στην αλάνθαστη (σε αυτόν τον αγώνα) στρατηγική της Red Bull - Renault και φυσικά χάρη στις οδηγικές του ικανότητες κατάφερε να κλέψει τη νίκη από τον Fernando Alonso (Ferrari).

Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν πρώτος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να μείνει στην κορυφή και αρκέστηκε στη 2η θέση. Αυτή του έδωσε τους βαθμούς για να μείνει πρώτος στο πρωτάθλημα οδηγών.

Στο 3ο σκαλοπάτι του podium ανέβηκε ο Sebastian Vettel με την άλλη Red Bull - Renault. Τέταρτος ήταν ο Felipe Massa (Ferrari) ο οποίος έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση.

Tα μονοθέσια πήραν τις θέσεις τους στην εκκίνηση σε στεγνή πίστα και φορώντας τα slick ελαστικά της Pirelli. Από την πρώτη 10άδα μόνο οι F. Alonso και L. Hamilton ξεκίνησαν με τη σκληρή γόμα ενώ οι υπόλοιποι επέλεξαν τη μαλακή.

Από την εκκίνηση έλειπε ο Vitaly Petrov, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα με τον κινητήρα της Caterham - Renault.

Μόλις έσβησαν τα κόκκινα φώτα ο Fernando Alonso ξεκίνησε καλά και διατήρησε την πρώτη θέση, μπροστά από τον Mark Webber που δεν απειλήθηκε για τη δεύτερη. Ο Michael Schumacher επίσης διατήρησε την 3η θέση ενώ ο Sebastian Vettel έχασε την 4η θέση από τον Felipe Massa.

O Sebastian Vettel και η Red Bull - Renault έκαναν μια κίνηση στρατηγικής στον 11ο γύρο όπου ο Γερμανός άλλαξε ελαστικά "φορώντας" τη σκληρή γόμα. Στον ίδιο γύρο ο Felipe Massa κατάφερε να περάσει τον Michael Schumacher για να πάρει την 3η θέση.

Την ίδια κίνηση αλλά στον 33ο γύρο έκανε η Red Bull - Renault με τον Μ.Webber όταν ο F. Alonso ήταν υποχρεωμένος να βάλει τη μαλακή γόμα. Έτσι η Ferrari κάλεσε τον οδηγό της στον 37ο γύρο και ο Ισπανός επέστρεψε στον αγώνα στην πρώτη θέση, 4 δευτερόλεπτα μπροστά από τον M. Webber.

Σε εκείνο το σημείο έγινε και ένα δυσάρεστο συμβάν στο pit lane, όταν ο Kamui Kobayashi δεν κατάφερε να σταματήσει στο σωστό σημείο για το pit stop του και παρέσυρε τους μηχανικούς της Sauber - Ferrari .

Στο μεταξύ o F.Alonso διατηρούσε σταθερή τη διαφορά του από τον M. Webber, ενώ παράλληλα προσπαθούσε να διατηρήσει τα ελαστικά του.

Στον 48ο γύρο τα ελαστικά του F Alonso δεν είχαν άλλες δυνατότητες και ο Mark Webber κατάφερε να τον περάσει.