Πρωτιές των Κρητικών πληρωμάτων στο Ράλλυ Κένταυρος

Κυριαρχία των πρωταθλητών Αναπολιωτάκη- Τσιούκα στην γενική κατάταξη...

Πρωταγωνιστική παρουσία είχαν για μία ακόμη φορά τα κρητικά πληρώματα που συμμετείχαν στο Ράλλυ Κένταυρος το περασμένο Σαββατοκύριακο, με τους πρωταθλητές ασφάλτου, Γιώργο Αναπολιωτάκη και Θανάση Τσιούκα να αναδεικνύονται νικητές με το Ford Fiesta R5, σημειώνοντας τον ταχύτερο χρόνο στις επτά από τις οκτώ ειδικές διαδρομές με 46.51.60. Το κρητικό πλήρωμα, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους του, από το πρώτο σκέλος του αγώνα. Στην 2η θέση τερμάτισαν οι Χρήστος Αυγερόπουλος- Στράτος Γιαβάσης (Skoda Fabia R5) με χρόνο 48.25.24. Στα αξιοσημείωτα οι επιδόσεις και ο συναγωνισμός του 2ου σκέλους του αγώνα με τους Ρεθεμνιώτες Λευτέρη Αλυγιζάκη- Μιχάλη Χατζηδάκη (Skoda Fabia R5).

Στην 3η θέση της γενικής κατάταξης ήταν οι πρωταθλητές της F2, Δημήτρης και Μάνος Κτιστάκης με Peugeot 306 και χρόνο 49.40.16.

Οι Βασίλης Κανδηλιώτης- Παντελής Παπανδρέου (Mitsubishi Lancer EVO VI) επικράτησαν στην κατηγορία C2 με 50.47.97, τερματίζοντας παράλληλα στην 4η θέση της γενικής. Πίσω τους στην κατηγορία ήταν οι Αντώνης Αντωνίου- Χρήστος Σαρηγιαννίδης ((Mitsubishi Lancer EVO VIΙΙ) ενώ κατετάγησαν 7οι στον αγώνα.

Το βάθρο της F2 συμπλήρωσαν οι Γιάννης Γαλάνης- Χρήστος Θεοφανίδης (Renault Clio RS) με 51.13.53, καλύπτοντας την εις βάρος τους διαφορά ενώ στην 3η θέση βρέθηκε ο πρωτοεμφανιζόμενος σε Ράλλυ, ηρακλειώτης οδηγός Τίτος Τιτάκης με τον έμπειρο συνοδηγό του Αλέκο Χαλκιαδάκη (Citroen DS3 R3T) με χρόνο 51.39.96.

Νικητής στην C5 ήταν ο περσινός κυπελλούχος Θανάσης Στεργιάδης με τον αδελφό του Γιώργο (Peugeot 106 Rallye) με χρόνο 51.51.46. Ακολούθησαν οι Κώστας Καρλιώτης- Βασίλης Ανάγνου (Citroen Saxo VTS) με 50.05.66 ενώ την τριάδα συμπλήρωσαν ο Μανώλης Ρινάκης- Αλέξης Ματαλιωτάκης (Peugeot 106 Rallye) με 52.57.60.

Στην ανταγωνιστική C6 πρώτοι ήταν οι Γιάννης Κουτσοδήμος-Σπύρος Βλάγκας (Peugeot 106 S 16) με 53.56.80 . Στη Ν επικράτησαν οι Φώτης Σταματόπουλος- Βασίλης Δρίτσας (Mitsubishi Lancer EVO IX) με χρόνο 52.12.49, με το πλήρωμα του ΑΟΚ των Δημήτρη Καζανά- Θοδωρή Μακράκη (Mitsubishi Lancer EVO IX) να ακολουθούν με 52.42.84 . Από το Ηράκλειο ήταν και οι νικητές στην κατηγορία C4. Oι έμπειροι Aνδρέας Περάκης- Κώστας Κουρουγκιαούρης (Peugeot 206) με χρόνο 53.22.30 βρέθηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο επόμενος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ασφάλτου είναι το Ηπειρωτικό Ράλλυ, στις αρχές Ιουλίου.