Αναπολιωτάκης- Τσιούκας κατέκτησαν και φέτος το Πανελλήνιο Ράλλυ Ασφάλτου

Νικητές στην F2 οι Δημήτρης και Μάνος Κτιστάκης μετά το Ράλλυ Κενταύρου...

Για 3η συνεχόμενη χρονιά το πλήρωμα των Γιώργου Αναπολιωτάκη- Θανάση Τσιούκα κατακτά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ Ασφάλτου, μετά και την επικράτηση τους στο Ράλλυ Κένταυρου που έγινε το προηγούμενο Σαββατοκύριακο στο Βόλο. Το έμπειρο πλήρωμα, εντυπωσίασε με το Ford Fiesta R5, τερματίζοντας στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης με χρόνο 39.57.22, μετά από έξι ειδικές διαδρομές!

Στη 2η θέση της γενικής κατάταξης , βρέθηκαν οι νικητές της δικίνητης F2 κατηγορίας καθώς και της κλάσης C3 όπου έλαβαν μέρος, οι Δημήτρης και Μάνος Κτιστάκης με Peugeot 306 και χρόνο 41.31.40.Οι Κρητικοί, πρωταθλητές ασφάλτου F2 2019, κατάφεραν με τη νίκη τους αυτή να διατηρήσουν για δεύτερη διαδοχική χρονιά τον τίτλο τους, επιβεβαιώνοντας το πολύ υψηλό επίπεδο στο οποίο επίσης βρίσκονται. Την τριάδα του βάθρου της γενικής στον αγώνα του Βόλου συμπλήρωσαν οι πρωταθλητές της F2 2018,Γιάννης Πλάγος- Άλκης Ρέντης με Honda Civic Type R με χρόνο 41.35.93.

Σε ότι αφορά στη γενική κατάταξη το πλήρωμα των Γιάννη Νικολιδάκη - Μάνου Πετούση τερμάτισε στην 8η θέση με το Peugeot 106 S 16 και χρόνο 43.42.68 ενώ ήταν 2oι στην C5 και 4οι στην F2

Στην 25η θέση βρέθηκαν οι Στράτος Σταματάκης- Γιώργος Λαμπράκης με Peugeot 106 Rally και χρόνο 57.53.70. Το συγκεκριμένο πλήρωμα ήταν 4ο στην C6 και 21ο στην F2. Δυστυχώς δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα το πλήρωμα των Γιάννη Κακεπάκη- Θοδωρή Μακράκη αφού το εντυπωσιακό Citroen C2 s1600 αντιμετώπισε πρόβλημα στα ηλεκτρικά του.

Από τα 32 πληρώματα που εκκίνησαν τον αγώνα το βράδυ του Σαββάτου, τα 25 βρέθηκαν στην ράμπα του τερματισμού.

Πιο συγκεκριμένα τώρα σε ότι αφορά στις ειδικές διαδρομές, στην 1η, αυτή της Πορταριάς (4,80 km) στην πρώτη τριάδα βρέθηκαν οι: 1οι Αυγερόπουλος Χρήστος- Γιαβάσης Στράτος, 2οι Αναπολιωτάκης Γιώργος- Τσιούκας Θανάσης, 3οι Κακεπάκης Γιάννης- Μακράκης Θοδωρής. Σε ότι αφορά στα κρητικά πληρώματα είχαμε: 6οι Κτιστάκης Δημήτρης- Μάνος, 14οι Νικολιδάκης Γιάννης- Πετούσης Μάνος, 31οι Σταματάκης Στράτος- Λαμπράκης Γιώργος.

Στην 2η ειδική, στο Καράβωμα (16,90 km) είχαμε: 1οι Αναπολιωτάκης- Τσιούκας, 2οι Κτιστάκης Δημήτρης- Μάνος, 3οι Πλάγος- Ρέντης. Οι Νικολιδάκης- Πετούσης ήταν 12οι, οι Κακεπάκης- Μακράκης 22οι και οι Σταματάκης- Λαμπράκης 27οι.

Στην 3η ειδική, στον Κισσό (9 km), η κατάταξη ήταν: 1οι Αναπολιωτάκης- Τσιούκας, 2οι Καρπάνος Νίκος και Δημήτρης, 3οι Κτιστάκης Δημήτρης- Μάνος. Οι Νικολιδάκης- Πετούσης ήταν 12οι και οι Σταματάκης- Λαμπράκης 27οι.

Στην 4η ειδική, στο Καράβωμα και πάλι είχαμε: 1οι Αναπολιωτάκης- Τσιούκας, 2οι Πλάγος- Ρέντης, 3οι Κτιστάκης Δημήτρης- Μάνος. Οι Νικολιδάκης- Πετούσης σε αυτή την ειδική ήταν 5οι ενώ οι Σταματάκης- Λαμπράκης 26οι.

Στην 5η ειδική, στην επαναλαμβανόμενη του Κισσού είχαμε: 1οι Αναπολιωτάκης- Τσιούκας, 2οι Πλάγος- Ρέντης, 3οι Κτιστάκης Δημήτρης- Μάνος. Οι Νικολιδάκης- Πετούσης ήταν 9η και οι Σταματάκης- Λαμπράκης 25οι.

Στην 6η ειδική που ήταν και η power stage, στην Αλυκόπετρα (10,80 km) είχαμε: 1οι Πλάγος- Ρέντης, 2οι Αναπολιωτάκης- Τσιούκας, 3οι Κτιστάκης Δημήτρης- Μάνος. Οι Νικολιδάκης- Πετούσης ήταν 8οι και οι Σταματάκης- Λαμπράκης 25οι.