Φωτιά στην ΕΚΑΣΚ μετά τη νίκη της Μεσαράς

Φωτιά έβαλε στο βαθμολογικό πίνακα του τοπικού πρωταθλήματος μπάσκετ των ανδρών η Μεσαρά μετά τη νίκη της με 60-44 επί του Δειλινού στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Μετά από τα χθεσινά αποτελέσματα προέκυψε τριπλή ισοβαθμία στη 2η θέση και όλα δείχνουν ότι θα γίνει μεγάλη μάχη τις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές ανάμεσα σε Δειλινό, Χάνδακα και Μεσαρά. Αντίθετα ο Κύδων συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Στις Μοίρες, λοιπόν, η Μεσαρά εμφανίστηκε καλύτερη, εκμεταλλεύτηκε τη δυστοκία των παικτών του Δειλινού και από τη δεύτερη περίοδο και μετά διατηρούσε σταθερά τα ηνία, ενώ στο τέλος πήρε και διαφορά 16 πόντων!

Στο Λίντο, ο Χάνδακας επικράτησε με 60-51 της Πεδιάδας σ' ένα νευρικό παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να εκφράζουν παράπονα για τη διαιτησία.

Στα Χανιά, ο Κύδων δυσκολεύτηκε μόνο ένα δεκάλεπτο κόντρα στην Ιεράπετρα, της οποίας επικράτησε τελικά με 72-48. Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά από το δεύτερο και μετά οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα περιόρισαν τους Ιεραπετρίτες και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 40-27. Από εκεί και μετά διατηρούσαν σταθερά μία διαφορά ασφαλείας, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Κράτησαν για οκτώ λεπτά άποντους τους φιλοξενούμενους και με σερί 14-0 προηγήθηκαν με 70-45 στο 38' που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.

Μεσαρά-Δειλινό 60-44

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 30-25(ημιχ.), 42-32, 60-44.

ΜΕΣΑΡΑ (Δ. Νασούφης): Χαλκιαδάκης, Δαριβιανάκης, Κολουντζάκης 10, Κατσαπρακάκης Γ.9 (1), Δαγαλάκης 9 (1), Κατσαπρακάκης Γ. 3 (1), Δαριβιανάκης Ε. 16, Κτιστάκης 8 (1), Στεφανουδάκης 5 (1).

ΔΕΙΛΙΝΟ (Π. Κουμιανάκης): Χριστοδουλάκης 8 (1), Κωτούλας 7, Φασουλάκης 5 (1), Συντιχάκης 6, Μπουντούρογλου 4, Σταθάκης, Πετράκης, Μπόχτης, Παπαδογιαννάκης 14

Χάνδακας-Πεδιάδα 60-51

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-27 (ημίχ.), 43-34, 60-51.

ΧΑΝΔΑΚΑΣ (Γ. Κόκκινος): Τζήμας 2, Παπαδάκης 12 (2), Βαλαμούτσουνος 15 (2), Μεταξωτός 10 (2), Παντερής 13 (1), Μυλωνάς 2, Πιρουνάκης, Βισκαδουράκης 5, Αλετράς 1, Νίκας.

ΠΕΔΙΑΔΑ (Μ. Κανάκης): Θεολογίτης, Συντυχάκης 6 (2), Αλμπαντάκης 6, Κουτρούλης 2, Αποστολίδης 20 (4), Λυδάκης, Δράγαζης 3 (1), Καπετανάκης 8, Ρεντούμης 4, Καμπουράκης, Κέλερης 2.