Σημαντική διάκριση για Γιαννιώτη

Ο Σπύρος Γιαννιώτης ανήκει στους κορυφαίους και πρόσθεσε άλλη μία σπουδαία διάκριση στο ενεργητικό του, καθώς βρέθηκε στην τρίτη θέση των καλύτερων Ευρωπαίων κολυμβητών στην ανοιχτή θάλασσα για το 2012.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2011 στη Σαγκάη, με την 4η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη στα γκραν πριν των 10 χλμ της παγκόσμιας Ομοσπονδίας ήταν ανάμεσα στους πέντε προτεινόμενους από την ευρωπαϊκή Ομοσπονδία (ΕΑΑ) για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή της χρονιάς.

Τελικά ο Σπύρος Γιαννιώτης πήρε το 8.1% των ψήφων και πήρε την 3η θέση.

Τον τίτλο του κορυφαίου Ευρωπαίου κολυμβητή στην ανοιχτή θάλασσα διατήρησε ο Τόμας Λουρτζ, με τον Γερμανόα να συγκεντρώνει το 62.9%, έχοντας να επιδείξει μέσα στη χρονιά το ασημένιο Ολυμπιακό και το χάλκινο από το ομαδικό στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Στη δεύτερη θέση ήταν ο Ρώσος Κίριλ Αμπροσίμοφ με 22.6%, που αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 5 και στα 10 χλμ.

Πίσω από τον Σπύρο Γιαννιώτη είναι ο Βούλγαρος Πέταρ Στόιτσεφ (6.5%) και ο Γερμανός Αντρέας Βάσμπεργκ με 0.9%.

Στις γυναίκες, κορυφαία Ευρωπαία επιλέχθηκε η Έβα Ρισζτόφ (Ρωσία) με 60,3%, με τις Μαρτίνα Γκριμάλντι (Ιταλία) με 34,9% και Ρέιτσελ Μπρούνι (Ιταλία) με 3,2% να ακολουθούν.