Κοντά στο όριο για τους Ολυμπιακούς η Ντουντουνάκη

Μία …ανάσα από το όριο πρόκρισης βρέθηκε η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια…

Με έντονο συναγωνισμό και μερικές πολύ καλές επιδόσεις, άρχισε σήμερα (18/5) στο ΟΑΚΑ το 92ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης Οπεν κατηγορίας. Η Αννα Ντουντουνάκη με χρόνο 58.00 στα 100μ. πεταλούδα έφτασε «μια ανάσα» από το όριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ η Χαρά Αγγελάκη έπιασε στα 50μ. πρόσθιο το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα νέων του Δουβλίνου, το οποίο έχασε για μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών ο Σπύρος Γκικόπουλος. Τα φαβορί επικράτησαν στους περισσότερους τελικούς, με «ηχηρή» εξαίρεση τα 200μ. μικτή ατομική ανδρών, όπου ο Δανιήλ Γιουρτζίδης νίκησε τον Ανδρέα Βαζαίο.

Η πιο σημαντική είδηση της πρώτης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, όμως, είναι ότι μετά από αρκετά χρόνια φαίνεται ότι θα υπάρξει συναγωνισμός για τον τίτλο σε συλλογικό επίπεδο. Ο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου παρουσιάζει μία πολύ δυματή ομάδα και προς το παρόν προπορεύεται στη γενική βαθμολογία με 480 βαθμούς, έναντι 457 του Ολυμπιακού, ο οποίος κατακτά το πρωταθλημα επί 27 συναπτά έτη.

Οκτώ εκατοστά του δευτερολέπτου μακριά από το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 έφτασε η Αννα Ντουντουνάκη στα 100μ. πεταλούδα. Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια του Παναθηναϊκού πέτυχε ρεκόρ αγώνων με 58.00, στο δρόμο για τον έκτο συνεχόμενο τίτλο της (και ένατο συνολικά) και έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Φουκουόκα, Εκεί, θα έχει σίγουρα την ευκαιρία να κολυμπήσει πιο γρήγορα από το 57.92, που θα της δώσει το εισιτήριο για το Παρίσι. Η Γεωργία Δαμασιώτη «κατέβηκε» για πρώτη φορά στην καριέρα της τα 59 δευτερόλεπτα, τερματίζοντας δεύτερη σε 58.86 και επιβεβαιώνοντας το όριο για το Ευρωπαϊκό νέων του Δουβλίνου. Το βάθρο συμπλήρωσε η Ξανθή Μητσάκου με 1:01.56.

Η μεγάλη έκπληξη της πρεμιέρας έγινε στα 200μ. μικτή ατομική των ανδρών, όπου ο Ανδρέας Βαζαίος υποχρεώθηκε να... παραδώσει τα «σκήπτρα», μετά από οκτώ νίκες σε ισάριθμες χρονιές που συμμετείχε (δεν είχε αγωνιστεί το 2021). Νέος πρωταθλητής Ελλάδας είναι ο 21χρονος Δανιήλ Γιουρτζίδης, ο οποίος με 2:02.55 αναδείχθηκε νικητής, σε μία αρκετά αργή κούρσα. Ο Βαζαίος, πρωταθλητής Ευρώπης στο αγώνισμα αυτό το 2016, έμεινε δεύτερος με 2:02.73, με τον Βασίλη Σοφικίτη να ακολουθεί με 2:03.28.

Η Νόρα Δράκου διατήρησε για ένατη διαδοχική χρονιά τα «σκήπτρα» στα 50μ. ύπτιο και ταυτόχρονα, στα 31 της χρόνια, έκανε την ταχύτερη κούρσα της σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, τερματίζοντας σε 28.25. Η πρωταθλήτρια του Παναθηναϊκού έφτασε τις 31 ατομικές νίκες και λογικά μέσα στο τριήμερο θα προσπεράσει την Τόνια Μαχαίρα και θα ανέβει στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας, πίσω από τη Μαριάννα Λυμπερτά (37). Η 15χρονη Δέσποινα Πυριλή με 29.47 ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, με τρίτη την Ιωάννα Σαχά (29.49).

Ο Δημήτρης Μάρκος πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα στα 200μ. ελεύθερο και κατέκτησε για πρώτη φορά τον τίτλο με 1:48.10, τον καλύτερο χρόνο που έχει σημειωθεί ποτέ σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Αξιοσημείωτη η επιστροφή σε καλές επιδόσεις του Κώστα Εγγλεζάκη, που πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 1:49.56, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Δημήτρης Νέγρης (1:50.76).

Χωρίς να χρειαστεί να πετύχει μεγάλη επίδοση (άλλωστε είχε αρκετά φορτωμένο πρόγραμμα σήμερα), ο Απόστολος Χρήστου κατέλαβε την πρώτη θέση στα 50μ. ύπτιο με 25.16 και κατέκτησε για 10η φορά στην καριέρα του τον τίτλο. Παράλληλα, ο κολυμβητής του Ολυμπιακού έφτασε τα 30 χρυσά μετάλλια σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα (σε ατομικά αγωνίσματα) και κυνηγάει τον πολυνίκη Σπύρο Γιαννιώτη (33). Ο Στέργιος Μπίλας με 25.60 ήταν δεύτερος, μπροστά από τον Θόδωρο Ανδρεόπουλο (25.70), ενώ εκτός βάθρου έμεινε ο Γιώργος Σπανουδάκης, μόλις για δεύτερη φορά τα τελευταία οκτώ χρόνια.

Λίγη ώρα αργότερα, ο Χρήστου προσπάθησε να κερδίσει και δεύτερο τελικό, στα 100μ. πεταλούδα, αλλά έχασε στην τελευταία χεριά από τον Τάσο Κούγκουλο. Ο νεαρός αθλητής του ΝΟ Αλεξανδρούπολης πρώτευσε με 53.66, έναντι 53.73 του πρωταθλητή Ευρώπης των 50μ. ύπτιο. Τρίτος τερμάτισε ο Σέρβος Τζούρτζε Μάτιτς με 54.00, ενώ το χάλκινο μετάλλιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος πήρε ο Κώστας Στάμου με 54.38.

Μάχη προέκυψε στα 50μ. πρόσθιο γυναικών, όπου Μαρίλεια Δρασίδου χρειάστηκε να «κατέβει» στο 31.18 για να κατακτήσει τον τίτλο για έκτη συνεχόμενη χρονιά (και έβδομη συνολικά). Η Χαρά Αγγελάκη πίεσε την κάτοχο του πανελληνίου ρεκόρ και βρήκε κερδισμένη, καθώς με το 31.48 που σημείωσε έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό νέων του Δουβλίνου. Η Ελένη Κοντογεώργου με 32.40 πήρε για τρίτη φορά στην καριέρα της το χάλκινο μετάλλιο. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Αρκάδιος Ασπουγαλής κατέκτησε για τέταρτη σερί χρονιά το χρυσό μετάλλιο με το αξιόλογο 27.56, αλλά την έκπληξη στον τελικό έκανε ο Σπύρος Γκικόπουλος, ο οποίος πήρε τη δεύτερη θέση με 28.03 και έχασε μόλις για ένα εκατοστό του δευτερολέπτου το όριο για το Ευρωπαϊκό νέων (το οποίο ο Ασπουγαλής έχει πιάσει εδώ και καιρό). Τρίτος -όπως και πέρυσι- ήταν ο Κώστας Μερετσόλιας με 28.12.

Με ατομικό ρεκόρ συνδύασε η Αρτεμις Βασιλάκη τη νίκη της στα 200μ. ελεύθερο. Η 17χρονη κολυμβήτρια του Τρίτωνα Ηρακλείου πρώτευσε με 2:01.13 και άφησε υποσχέσεις ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος εφήβων/νεανίδων, που θα γίνει τον Ιούλιο στο Βελιγράδι. Το προσωπικό της ρεκόρ βελτίωσε και η περσινή νικήτρια, Ζαχαρούλα Καλογερή, που τερμάτισε δεύτερη με 2:01.43, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η Χρυσούλα Μητσάκου με 2:03.65. Η Ιωάννα Σαχά έκανε... περίπατο στα 200μ. μικτή ατομική και με χρόνο 2:16.41 (ατομικό ρεκόρ) κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο. Αν και κολύμπησε σε πιο αργή σειρά, η Αννα Ντουντουνάκη πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 2:19.28, ενώ η Αρτεμις Βασιλάκη «έκλεισε» την τριάδα με 2:20.10.

Οπως και πέρυσι, ο Αστέριος Δαλδόγιαννης ήταν ο νικητής στα 1.500μ. ελεύθερο με 15:24.74, αλλά η συμμετοχή του ήταν εκτός συναγωνισμού κι έτσι το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στον Δημήτρη Καϊτατζή, που τερμάτισε σε 15:41.93 και άφησε πίσω του τον Αλκη Κυνηγάκη (15:42.14). Στο βάθρο βρέθηκε και ο 16χρονος Βασίλης Κακουλάκης με 15:51.57. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Ηλέκτρα Λεμπλ αναδείχθηκε για δεύτερη φορά πανελληνιονίκης με 17:24.32, αφήνοντας πολύ πίσω της τη Νεφέλη Γιαννοπούλου (17:41.02). Εκπληξη ήταν η τρίτη θέση της 16χρονης Μαριάννας Φαρδέλλα, που τερμάτισε σε 17:46.72.

Στα ομαδικά αγωνίσματα της ημέρας, ο Ολυμπιακός πρώτευσε στα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών, με δεύτερο τον Παναθηναϊκό και τρίτο τον ΝΟ Αλεξανδρούπολης, αλλά στις γυναίκες το Παλαιό Φάληρο πήρε τη... ρεβάνς, μπροστά από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Ο ΑΟΠΦ είχε επικρατήσει το πρωί και στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed, με δεύτερο τον Παναθηναϊκό και τρίτο τον Ολυμπιακό.