Κολύμβηση

Οκτώ μετάλλια τα Δελφίνια στο τουρνουά για τον Γκολομέεβ

Ένα χρυσό, τέσσερα ασημένια και τρία χάλκινα ήταν ο απολογισμός…

Oκτώ μετάλλια κατέκτησαν τα Δελφίνια στο 7ο Διεθνές μίτινγκ «Τσβέταν Γκολομεέβ 2019» που διοργανώθηκε στο Εθνικό Κολυμβητήριο Ηρακλείου από τον ΚΟΗ και την ΠΕΚΥΚ-Ρ , με συνδιοργανωτή την Περιφέρεια Κρήτης και τον ΔΟΠΑΦΜΑΗ.

Συγκεκριμένα κατέκτησαν ένα χρυσό, τέσσερα ασημένια, τρία χάλκινα. Οι κολυμβητές των Δελφινιών σημείωσαν αρκετά ατομικά ρεκόρ και έδειξαν ότι είναι σε αρκετά καλή κατάσταση πριν τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα. Στους αγώνες αυτούς ξεχώρισαν οι Κάλλια Κανόγκα, Απόστολος Αλεξανδρής, Βασίλης Σαββάκης, Νίκος Μπαλαμούτσος και η Στέλλα Κυπραίου η οποία αποτελεί την 22η συμμετοχή των Δελφινιών για τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα.

Οι επιδόσεις και οι θέσεις των κολυμβητών-τριών:

Αγόρια

Μπαλαμούτσος Νίκος (ΠΑΟΚ): 3ος 50μ. Πρ. (31.35)

Αλεξανδρής Απόστολος (ΠΑΟΚ): 3ος 200μ. Υπτ. (2.17.15), 2ος 50μ. Υπτ. (29.70), 3ος 100μ. Υπτ. (1.03.25)

Γιαννακάκης Μιχάλης (ΠΑΟΚ): 4ος 100μ. Ελ. (56.69), 7ος 50μ. Ελ. (25.65)

Τζαγκαράκης Νίκος (ΠΑΟΚ): 14ος 50μ. Πρ. (36.24)

Σωπασής Μαρίνος (ΠΑΟΚ): 14ος 100μ. Ελ. (1.00.11), 21ος 50μ. Ελ. (28.01)

Πετράκης Νίκος (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ): 5ος 200μ. Υπτ. (2.23.41), 10ος 100μ. Ελ. (58.27 Α.Ρ.), 5ος 100μ. Υπτ. (1.06.94)

Φτυλάκης Μαρίνος: 5ος 50μ. Ελ. (25.28)

Μανδαλάκης Νίκος: 8ος 50μ. Πετ. (28.25 Α.Ρ.), 8ος 50μ. Ελ. (25.71)

Χριστοφακάκης Αντώνης: 17ος 100μ. Πρ. (1.22.40 Α.Ρ.), 19ος 50μ. Πρ. (37.93)

Σαββάκης Βασίλης: 2ος 400μ. Μ.Α. (5.05.14 Α.Ρ.), 5ος 200μ. Μ.Α. (2.24.04 Α.Ρ.), 12ος 100μ. Πετ. (1.05.18 Α.Ρ.)

Μαυρογιάννης Γιώργος: 6ος 200μ. Ελ. (2.12.11 Α.Ρ.), 24ος 50μ. Ελ. (28.75), Ε.Σ. 100μ. Υπτ. (1.09.35 Α.Ρ.)

Πετράκης Σπύρος: 12ος 200μ. Υπτ. (2.40.64 Α.Ρ.), 13ος 50μ. Υπτ. (36.18), Ε.Σ. 50μ. Ελ. (31.18 Α.Ρ.), 12ος 100μ. Υπτ. (1.14.95 Α.Ρ.)

Φραγκάκης Μανώλης: 13ος 200μ. Ελ. (2.25.23), 23ος 100μ. Ελ. (1.04.07), 27ος 50μ. Ελ. (29.41)

Κουμιανάκης Γιάννης: 27ος 100μ. Ελ. (1.06.40), 28ος 50μ. Ελ. (29.77)

Σταματάκης Μιχάλης: 12ος 200μ. Ελ. (2.22.68 Α.Ρ.), 25ος 100μ. Ελ. (1.05.10 Α.Ρ.), 31ος 50μ. Ελ. (30.41 Α.Ρ.)

Μουλακάκης Ανδρέας: 15ος 200μ. Ελ. (2.31.31 Α.Ρ.), Ε.Σ. 50μ. Υπτ. (38.02), 29ος 100μ. Ελ. (1.10.05), 41ος 50μ. Ελ. (32.45 Α.Ρ.)

Μαρής Μάνος: 41ος 100μ. Ελ. (1.36.40), 59ος 50μ. Ελ. (41.38)

Σαμαριτάκης Μιχάλης: 33ος 50μ. Ελ. (30.91 Α.Ρ.)

Τζιβεράκης Αντώνης: 23ος 100μ. Πρ. (1.50.19 Α.Ρ.), 55ος 50μ. Ελ. (36.16 Α.Ρ.)

Σωπασής Δημήτρης: 51ος 50μ. Ελ. (34.88)

Κορίτσια

Χιώτη Σύλια: 7η 100μ. Πρ. (1.22.01), 6η 50μ. Πρ. (37.96), 10η 400μ. Ελ. (4.59.92)

Χριστοφακάκη Κάλλια (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ): 6η 200μ. Ελ. (2.14.94), 5η 100μ. Ελ. (1.01.77), 6η 50μ. Ελ. (29.03)

Κανόγκα Κάλλια (ΟΣΦΠ): 2η 1.500μ. Ελ. (18.27.19), 1η 800μ. Ελ. (9.28.92 Α.Ρ.), 2η 400μ. Ελ. (4.40.63)

Μουντουράκη Νίκη (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ): 9η 200μ. Ελ. (2.16.95 Α.Ρ.), 12η 100μ. Ελ. (1.04.91), Ε.Σ. 50μ. Ελ. (30.70), 7η 400μ. Ελ. (4.56.64)

Λαγκουβάρδου Μάρθα: 22η 50μ. Πρ. (43.11)

Παπαδημητρίου Ηλέκτρα: 13η 100μ. Πρ. (1.26.89), 11η 50μ. Πρ. (39.35)

Χιωτάκη Ελευθερία: 11η 100μ. Πρ. (1.22.80 Α.Ρ.), 8η 50μ. Πρ. (38.85), 7η 200μ. Πρ. (2.56.34 Α.Ρ.)

Γενειατάκη Μιχαέλα: 7η 50μ. Πετ. (32.32 Α.Ρ.), 11η 200μ. Πετ. (3.07.97 Α.Ρ.), Ε.Σ. 50μ. Ελ. (30.27), 20η 100μ. Πετ. (1.20.92)

Παπουτσάκη Μαρία: 24η 100μ. Πρ. (1.35.56), 18η 200μ. Πρ. (3.25.61)

Κυπραίου Στέλλα: 18η 200μ. Ελ. (2.31.80 Α.Ρ.), 20η 100μ. Ελ. (1.10.51 Α.Ρ.), 22η 50μ. Ελ. (32.98)

Μαμάκη Μαρία: 20η 100μ. Πρ. (1.32.08), 18η 50μ. Πρ. (41.40 Α.Ρ.)

Κοκοβάκη Χρύσα: 18η 100μ. Πρ. (1.31.52 Α.Ρ.), 17η 50μ. Πρ. (41.34 Α.Ρ.), 14η 200μ. Πρ. (3.18.83 Α.Ρ.)

Σχόλια