Κολύμβηση

Με 12 μετάλλια και πολλές διακρίσεις ο "Ωκεανός" στα Χανιά

Συνεχώς αναπτυσσόμενο το κολυμβητικό σωματείο του Ηρακλείου

Με 12 μετάλλια (2 χρυσά, 2 αργυρά και 8 χάλκινα), 27 θέσεις στις 8άδες και πολλά ατομικά ρεκόρ επέστρεψε η αποστολή των 31 αθλητών του «Ωκεανού» από τους Θερινούς Αγώνες 9-12 ετών περιφέρειας Κρήτης-Ρόδου που πραγματοποιήθηκαν στα Χανιά.

Αξίζει να σημειωθεί η εμφάνιση του αθλητή Πατούνα Γεράσιμου στα 800μ ελεύθερο που ο χρόνος του 10:31.31 αντιστοιχεί σε όριο για την κατηγορία Παμπαίδων Β'.

Αναλυτικά οι αθλητές και τα αποτελέσματα (ατομικά):

Πατούνας Γεράσιμος: 1ος στα 400μ ελεύθερο, 1ος στα 800μ ελεύθερο, 3ος στα 200μ ελεύθερο

Καλαϊτζάκης Γιάννης: 2ος στα 200μ ύπτιο, 3ος στα 100μ ύπτιο, 4ος στα 200μ ελεύθερο

Πατούνας Αλέξανδρος: 2ος στα 50μ ελεύθερο, 9ος στα 100μ ελεύθερο

Βάκουλης Χάρης: 3ος στα 400μ ελεύθερο, 3ος στα 100μ πεταλούδα, 3ος στα 200μ μικτή ατομική

Βεληβασάκη Ιωάννα: 3η στα 400μ ελεύθερο, 5η στα 200μ ελεύθερο, 7η στα 50μ ελεύθερο

Νιράκη Βασιλική: 3η στα 50μ πεταλούδα, 6η στα 100μ ελεύθερο

Αεράκης Άγγελος: 4ος στα 50μ ύπτιο, 18ος στα 50μ πρόσθιο

Πλατή Καλλιόπη: 6η στα 400μ ελεύθερο, 8η στα 200μ πρόσθιο, 10η στα 200μ ελεύθερο

Τραντά Ιωάννα: 6η στα 100μ ύπτιο, 6η στα 200μ ύπτιο, 8η στα 200μ μικτή ατομική

Ανδρικάκη Σοφία: 6η στα 200μ μικτή ατομική, 7η στα 400μ ελεύθερο, 14η στα 100μ ελεύθερο

Ρέππα Ειρήνη: 7η στα 400μ ελεύθερο, 7η στα 200μ μικτή ατομική, 9η στα 100μ ελεύθερο

Φυσαράκης Γιάννης: 7ος στα 200μ ελεύθερο, 8ος στα 50μ ύπτιο

Anastasov Nikola: 7ος στα 50μ πεταλούδα, 22ος στα 100μ ελεύθερο

Ανδρικάκη Νίκη: 8η στα 400μ ελεύθερο, 17η στα 200μ ελεύθερο, 17η στα 100μ ύπτιο

Στρατάκης Μπάμπης: 8ος στα 200μ ελεύθερο, 21ος στα 100μ πρόσθιο

Λαμπάκη Θεοδώρα: 9η στα 50μ πρόσθιο, 13η στα 50μ ελεύθερο

Αεράκη Δέσποινα: 9η στα 50μ πεταλούδα, 15η στα 100μ ελεύθερο, 21η στα 50μ πρόσθιο

Λουράκης Αντώνης: 10ος στα 100μ πρόσθιο, 12ος στα 200μ ελεύθερο, 17ος στα 100μ ελεύθερο

Παπαδάκη Μάγδα: 10η στα 50μ πρόσθιο, 22η στα 50μ ύπτιο

Καβουσανάκη Πελαγία: 12η στα 100μ ελεύθερο, 15η στα 50μ πρόσθιο

Αρμουτάκη Ζαχαρούλα: 13η στα 50μ πρόσθιο, 19η στα 50μ ύπτιο

Αλεξίου-Αντωνίου Ξανθή: 14η στα 100μ ελεύθερο, 16η στα 50μ πρόσθιο

Παπανικολάου Κωνσταντίνα: 14η στα 50μ ύπτιο, 18η στα 50μ ελεύθερο

Βαλέργας Φώτης: 14ος στα 50μ ύπτιο, 24ος στα 50μ ελεύθερο

Καλογεράκης Νικόλας: 15ος στα 50μ πρόσθιο, 19ος στα 50μ ύπτιο

Ψαρομήλιγκος Κώστας: 16ος στα 50μ ύπτιο, 16ος στα 50μ πρόσθιο

Σκουλάς Ανδρέας: 17ος στα 50μ πρόσθιο, 17ος στα 100μ πρόσθιο

Πατσάκη Κάλλια: 19η στα 50μ ελεύθερο, 22η στα 100μ ελεύθερο

Κανακαράκη Αθηνά: 20η στα 50μ πρόσθιο, 24η στα 50μ ύπτιο

Δασκαλάκη Ανδρονίκη: 23η στα 50μ πρόσθιο, 28η στα 50μ ύπτιο

Ανδρικάκη Αριάδνη: 29η στα 50μ ύπτιο, 42η στα 50μ ελεύθερο

 

Στα ομαδικά αγωνίσματα:

3η θέση στα 4x100 μικτή ομαδική αγόρια 11 ετών με τους Φυσαράκη, Βάκουλη, Καλαϊτζάκη, Λουράκη

4η θέση στα 4x50 ελεύθερο κορίτσια 9 ετών με τις Νιράκη, Λαμπάκη, Καβουσανάκη, Αρμουτάκη

4η θέση στα 4x50 μικτή ομαδική κορίτσια 9 ετών με τις Αλεξίου-Αντωνίου, Λαμπάκη, Νιράκη, Καβουσανάκη

5η θέση στα 4x100 ελεύθερο αγόρια 11 ετών με τους Καλαϊτζάκη, Βάκουλη, Φυσαράκη, Λουράκη

5η θέση στα 4x100 ελεύθερο κορίτσια 12 ετών με τις Βεληβασάκη, Πλατή, Ανδρικάκη Σ., Ανδρικάκη Ν.

5η θέση στα 4x100 μικτή ομαδική με τις Ανδρικάκη Ν., Πλατή, Βεληβασάκη, Ανδρικάκη Σ.

7η θέση στα 4x50 ελεύθερο κορίτσια 10 ετών με τις Παπανικολάου, Κανακαράκη, Πατσάκη, Δασκαλάκη

7η θέση στα 4x50 μικτή ομαδική αγόρια 10 ετών με τους Σκουλά, Στρατάκη, Πατούνα, Αναστάσοβ

8η θέση στα 4x50 ελεύθερο αγόρια 10 ετών με τους Πατούνα, Αναστάσοβ, Βελέργα, Στρατάκη

 

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στα παιδιά, στους γονείς και στους προπονητές Αντώνη Παπαγρηγορίου, Μαρία Κορέτση, Κατερίνα Σεληνιωτάκη και Έλενα Πασπαλάκη για την σωστή συμπεριφορά και για την καλή οργάνωση που ανέβασαν την ομάδα του Ωκεανού ένα σκαλί παραπάνω!

Επίσης ευχαριστούν και τον αθλητή του Ν.Ο.Χ. Απόστολο Παπαστάμο που με πολύ υπομονή και διάθεση μοίρασε αυτόγραφα και συμβουλές στους μικρούς αθλητές!

Σχόλια