Κολύμβηση

Σάρωσε η «Μεγαλόνησος» στo Πανελλήνιο Κολύμβησης ΑμεΑ

Με συγκομιδή 33 μεταλλίων, όρια για το Παγκόσμιο και Πανελλήνια ρεκόρ επέστρεψε η αποστολή…

Ολοκληρώθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Ατόμων με Αναπηρία με την αποστολή της Μεγαλονήσου να σημειώνει πολύ σημαντικές επιτυχίες. 

Συγκεκριμένα οι πρωταθλητές του σωματείου της Κρήτης κατάφεραν να κατακτήσουν 33 μετάλλια, εκ των οποίων: 22 χρυσά , 10 ασημένια, 1 χάλκινο ενώ σημείωσαν και τέσσερα Πανελλήνια Ρεκόρ!
Μάλιστα οι αθλητές Ταιγανίδης Χαράλαμπος, Καραούζας Κωνσταντίνος, Τσαπατάκης Αντώνης και Ζάχος Ιωάννης, έπιασαν τα όρια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που θα γίνει στο Λονδίνο 9-15 Σεπτεμβρίου 2019 !
Το σωματείο της Μεγαλονήσου για ακόμη μια φορά έδειξε ότι η ομάδα της Κολύμβησης είναι μια από τις κορυφαίες ομάδες κολύμβησης ΑμεΑ στην Ελλάδα αν όχι η κορυφαία.


Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών της Μεγαλονήσου:

Xαζίζι Ευα S2 Υ 10-14 :
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 02:19:00 1η θέση Χρυσό μετάλλιο ,Πανελλήνιο Ρεκόρ
50Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 02:15:35 1η θέση Χρυσό μετάλλιο ,Πανελλήνιο Ρεκόρ
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 04:37:80 1η θέση Χρυσό μετάλλιο ,Πανελλήνιο Ρεκόρ
100Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 04:53:745 1η θέση Χρυσό μετάλλιο ,Πανελλήνιο Ρεκόρ.

Ταιγανίδης Χαράλαμπος S12:
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 25:30 1η θέση Χρυσό μετάλλιο
100Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 01:04:05 1η θέση Χρυσό μετάλλιο
100Μ ΠΡΟΣΘΙΟ με χρόνο 01:18:16 1η θέση Χρυσό μετάλλιο

Μαράκης Εμμανουήλ S7 Υ 13-15:
400Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 07:55:07 1η θέση Χρυσό μετάλλιο.
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 01:39:14 1η θέση Χρυσό μετάλλιο.
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 42:39 1η θέση Χρυσό μετάλλιο.

Καπελλάκης Γιώργος S2:
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 01:19:50 1η θέση Χρυσό μετάλλιο
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 03:04:12 1η θέση Χρυσό μετάλλιο
50Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 01:20:92 2η θέση Ασημένιο μετάλλιο
100Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 03:07:10 2η θέση Ασημένιο μετάλλιο

Αναγνωστάκης Εμμανουήλ S13:
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 48:12 1η θέση Χρυσό μετάλλιο.
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 02:03:21 1η θέση Χρυσό μετάλλιο.
400Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 10:20:14 2η θέση Ασημένιο μετάλλιο.
100Μ ΠΡΟΣΘΙΟ με χρόνο 02:40:98 2η θέση Ασημένιο μετάλλιο.

Ζάχος Ιωάννης S1:
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 01:54:04 1η θέση Χρυσό μετάλλιο.
200Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 08:40:00 1η θέση Χρυσό μετάλλιο.
50Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 01:53:06 2η θέση Ασημένιο μετάλλιο.
100Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 03:59:02 2η θέση Ασημένιο μετάλλιο.

Καραούζας Κωσταντίνος S5, SB3:
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 01:55:49 1η θέση Χρυσό μετάλλιο
100Μ ΠΡΟΣΘΙΟ με χρόνο 01 :56:93 2η θέση Aσημένιο μετάλλιο
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 53:80 3η θέση Χάλκινο μετάλλιο

Τσαπατάκης Αντώνης S5, SB4:
100Μ ΠΡΟΣΘΙΟ με χρόνο 1:52: 65 1η θέση Χρυσό μετάλλιο
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 50:40 2η θέση Ασημένιο μετάλλιο



Zαχαριουδάκης Γιάννης Sb7,S7:
100Μ ΠΡΟΣΘΙΟ με χρόνο 2:47:55 1η θέση Xρυσό μετάλλιο.
100Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1:41:32 2η θέση Ασημένιο μετάλλιο.

Τσεντελιέρος Σωτήρης S 5:
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 3:55:87 2η θέση Ασημένιο μετάλλιο.
50Μ ΥΠΤΙΟ με χρόνο 01:56:23 4η Θέση

Στυλιανάκης Κωνσταντίνος S9:
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 42:62 4η Θέση
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 01:40:27 4η θέση

Δημητρουλάκης Κωσταντίνος S6:
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 55:24 4η Θέση.

Μακρυγιαννάκης Ραφαήλ S14:
200Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 03:19:08 5η θέση
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 01:33:83 5η θέση
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 41:99 6η θέση.

Ζερβός Χάρης S14 Υ(10-14):
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 1:11:79 6η Θέση

Σαβουιδάκης Στέλιος S 14:
100Μ YΠΤΙΟ με χρόνο 03:36:39 4η θέση .
50Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 01:04:07 7η Θέση
100Μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ με χρόνο 02:36:12 8η θέση .

Η ομάδα της Κολύμβησης κέρδισε 3 χρυσά μετάλλια στις εξής σκυταλοδρομίες:

4x50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ Ανδρών με χρόνο 04:51:83 1η θέση Χρυσό μετάλλιο.
Μαράκης Εμμανουηλ
Τσεντελιέρος Σωτήρης
Δημητρουλάκης Κωνσταντίνος
Καπελλάκης Γιώργος

4x100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ Ανδρών με χρόνο 08:19:56 1η θέση Χρυσό μετάλλιο.
Στυλιανάκης Κωνσταντίνος
Τσαπατάκης Αντώνης
Καραούζας Κωνσταντίνος
Ζαχαριουδάκης Γιάννης

4x100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ Ανδρών με χρόνο 06 :55:92 1η θέση Χρυσό μετάλλιο.
Στυλιανάκης Κωνσταντίνος
Μαράκης Εμμανουήλ
Καραούζας Κωνσταντίνος
Ζαχαριουδάκης Γιάννης

Το σωματείο με ανακοίνωση του ευχαριστεί, το βασικό χορηγό για την φετινή αγωνιστική περίοδο CRETA GREEN Κατασκευαστική, τους υποστηρικτές της ομάδας ΜΙΝΟΑΝ LINES και την Περιφέρεια Κρήτης, καθώς επίσης τους συνοδούς των αθλητών αλλά ιδιαιτέρως τους προπονητές, Γκιάτα Χαρίσιο, Νικολαντωνάκη Κώστα, Μαυράκη Χαράλαμπο, Κορίνα Χναρά, Νάτσιο Ιωάννη που συνέβαλαν στα μέγιστα για τις διακρίσεις των αθλητών.

Σχόλια