Sports

To πρόγραμμα για το Beach Handball που θα γίνει στον Καρτερό

Ξεκινάνε την Τρίτη οι υποχρεώσεις Εφήβων- Νεανίδων…

H Ομοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος και η Οργανωτική Επιτροπή «Ηράκλειο» 2022 ανακοινώνουν το πρόγραμμα της Α’ φάσης του 2ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων- Νεανίδων (Κ18) Beach Handball που θα διεξαχθεί το διάστημα 14-19 Ιουνίου στο Karteros Beach Sports Center, στην Παραλία Καρτερού, στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Τα εγκαίνια της εγκατάστασης θα πραγματοποιηθούν παρουσία του Αρχιεπισκόπου κ.κ. Ευγένιου και του Υφυπουργού Αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη τη Δευτέρα 13 Ιουνίου και ώρα 19:30.

Η τελετή έναρξης θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 14 Ιουνίου στις 19:30 στο κεντρικό γήπεδο, νωρίτερα (18:20) θα διεξαχθεί ο αγώνας Χονγκ Κονγκ- Ελλάδα (κορίτσια) και αμέσως μετά (20:10) η αναμέτρηση Ιορδανία- Ελλάδα (αγόρια).

Η είσοδος για τους θεατές σε όλους τους αγώνες της διοργάνωσης είναι ελεύθερη.

Οι όμιλοι

Παγκόσμιο Εφήβων
Α’ όμιλος: Σουηδία, Ιράν, Κατάρ, ΗΠΑ
Β’ όμιλος Βραζιλία, Κροατία, Τόγκο, Γαλλία
Γ’ όμιλος Ισπανία, Ελλάδα, Ιορδανία, Τσεχία
Δ’ όμιλος Ουκρανία, Αργεντινή, Γερμανία, Ουρουγουάη

Παγκόσμιο Νεανίδων
Α’ όμιλος Ουγγαρία, Ταϊλάνδη, Πολωνία, Ουρουγουάη
Β’ όμιλος Ισπανία, Ινδία, Βραζιλία, Ουκρανία
Γ’ όμιλος Αργεντινή, Γερμανία, Γαλλία, Ρουμανία
Δ’ όμιλος: Ολλανδία, Ελλάδα, Χονγκ Κονγκ, Πουέρτο Ρίκο

Το πρόγραμμα

Τρίτη 14 Ιουνίου 2022

Ώρα/Γήπεδο/Όμιλος/Αγώνας
9:30 (Κεντρικό, Γυναίκες/A’ όμιλος) Ουγγαρία- Πολωνία
9:30 (2, Γ/A) Ταϊλάνδη- Ουρουγουάη
9:30 (3, Γ/Γ) Γερμανία- Ρουμανία
10:20 (Κεντρικό, Γ/B) Ισπανία- Βραζιλία
10:20 (2, Γ/Γ) Αργεντινή- Γαλλία
10:20 (3, Γ/B) Ινδία- Ουκρανία
11:10 (Κεντρικό, Α/A) Σουηδία- Κατάρ
11:10 (2, Α/Δ) Αργεντινή- Ουρουγουάη
11:10 (3, Α/Α) Ιράν- ΗΠΑ
12:00 (Κεντρικό, Γ/Δ) Ελλάδα- Πουέρτο Ρίκο
12:00 (2, Α/Δ) Ουκρανία- Γερμανία
12:00 (3, Γ/Δ) Ολλανδία- Χονγκ Κονγκ
12:50 (Κεντρικό, Α/Γ) Ελλάδα- Τσεχία
12:50 (2, Α/B) Κροατία- Γαλλία

12:50 (3, Α/B) Βραζιλία- Τόγκο
15:00 (Κεντρικό, Γ/Α) Ουρουγουάη- Ουγγαρία

15:00 (2, Α/Γ) Ισπανία- Ιορδανία
15:00 (3, Γ/Α) Πολωνία- Ταϊλάνδη
15:50 (Κεντρικό, Γ/Γ) Γαλλία- Γερμανία
15:50 (2, Γ/Γ) Ρουμανία- Αργεντινή
15:50 (3 Γ/Β) Ουκρανία- Ισπανία
16:40 (Κεντρικό, Α/Α) ΗΠΑ- Σουηδία
16:40 (2, Α/Α) Κατάρ- Ιράν
16:40 (3, Γ/B) Βραζιλία- Ινδία
17:30 (Κεντρικό, Α/Δ) Γερμανία- Αργεντινή

17:30 (2, Α/Δ) Ουρουγουάη- Ουκρανία
17:30 (3,Γ/Δ) Πουέρτο Ρίκο- Ολλανδία
18:20 (Κεντρικό, Γ/Δ) Χονγκ Κονγκ- Ελλάδα
18:20 (2, Α/Β) Γαλλία- Βραζιλία
18:20 (3, Α/Β) Τόγκο- Κροατία
19:30 (Κεντρικό) Τελετή Έναρξης
20:10 (Κεντρικό, Α/Γ) Ιορδανία- Ελλάδα
21:00 (Κεντρικό, Α/Γ) Τσεχία- Ισπανία

Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

Ώρα/Γήπεδο/Όμιλος/Αγώνας
11:20 (Κεντρικό, Γ/Α) Ουγγαρία- Ταϊλάνδη
11:20 (2, Γ/Α) Πολωνία- Ουρουγουάη
10:30 (Κεντρικό, Α/Β) Βραζιλία- Κροατία
10:30 (2, Α/Β) Τόγκο- Γαλλία
12:10 (Κεντρικό, Γ/Δ) Ολλανδία- Ελλάδα
12:10 (2, Γ/Δ) Χονγκ Κονγκ- Πουέρτο Ρίκο
15:00 (Κεντρικό, Α/Α) Σουηδία- Ιράν
15:00 (2, Α/Α) Κατάρ-ΗΠΑ
15.50 (Κεντρικό, Γ/Γ) Αργεντινή – Γερμανία
15:50 (2, Γ/Γ) Γαλλία- Ρουμανία

16:40 (Κεντρικό, Α/Δ) Ουκρανία- Αργεντινή
16:40 (2, Α/Δ) Γερμανία- Ουρουγουάη
17.30 (Κεντρικό, Γ/Β) Βραζιλία- Ουκρανία
17:30 (2, Γ/Β) Ισπανία- Ινδία
18:20 (Κεντρικό, Γ/Γ) Ισπανία- Ελλάδα
18:20 (2, Α/Γ) Ιορδανία- Τσεχία

Πέμπτη 16 Ιουνίου 2022 και Παρασκευή 17 Ιουνίου 2022

Αγώνες Β’ φάσης

Σάββατο 18 Ιουνίου 2022

Προημιτελικοί (πρωί) και Ημιτελικοί (απόγευμα)

Κυριακή 19 Ιουνίου 2022

Τελικοί και τελετή λήξης- απονομές

*Όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν σε live streaming από κανάλι της Ομοσπονδίας στο YouTube «ΟΧΕ ΤV».

*Αναλυτικό πρόγραμμα Β’ φάσης θα ανακοινωθεί Τετάρτη βράδυ

Σύστημα διοργάνωσης

Α’ φάση

Στη φάση των ομίλων οι ομάδες θα αγωνιστούν με σύστημα ένας προς όλους. Συνολικά 24 αγώνες θα διεξαχθούν σε αυτή τη φάση

Β΄ φάση

Οι τρεις πρώτες ομάδες του Α’ και του Β’ ομίλου, καθώς και οι τρεις πρώτες ομάδες του Γ’ και του Δ΄ ομίλου σχηματίζουν δύο νέους ομίλους των έξι ομάδων. Οι ομάδες μεταφέρουν τους βαθμούς της Α’ φάσης στη Β’ φάση, εξαιρώντας τα αποτελέσματα με την 4η ομάδα του ομίλου.

Σε αυτήν την κύρια φάση κάθε ομάδα θα δώσει 3 αγώνες.

Σε αυτή τη φάση θα διεξαχθούν συνολικά 18 αγώνες.

Γ’ φάση

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες από τους ομίλους της Β’ φάσης παίζουν μεταξύ τους χιαστί στα προημιτελικά ως εξής:

Προημιτελικός 1: 1ος του ομίλου I εναντίον 4ου του ομίλου II

Προημιτελικός 2: 1ος του ομίλου II εναντίον 4ου του ομίλου I

Προημιτελικός 3: 2οςτου ομίλου Ι εναντίον 3ου του ομίλου ΙΙ

Προημιτελικός 4: 2ος του ομίλου II εναντίον 3ουτου ομίλουI

Ημιτελικοί

Ημιτελικός 1 Νικητής προημιτελικού 1 -Νικητής Προημιτελικού 4

Ημιτελικός 2 Νικητής Προημιτελικού 2 -Νικητής Προημιτελικού 3

Τελικοί

Θέσεις 3/4: Ηττημένος ημιτελικού 1 - Ηττημένος ημιτελικού 2

Θέσεις 1/2: Νικητής ημιτελικού1 - Νικητής ημιτελικού 2

Όμιλος κατάταξης

Μετά τη Α’ φάση οι ομάδες που κατέλαβαν την 4η θέση σε κάθε όμιλο παίζουν στον όμιλο κατάταξης. Αυτή η φάση θα διεξαχθεί σε έναν όμιλο με τέσσερις ομάδες.

Γύρος κατάταξης

Οι ομάδες που κατατάσσονται στην 5η και 6η θέση στη Β’ φάση των Ομίλων Ι και ΙΙ παίζουν με τις ομάδες του Ομίλου κατάταξης

Επίσης θα γίνουν αγώνες κατάταξης για θέσεις

9-16 (8 αγώνες συνολικά), 15/16 (2 αγώνες), 9/10 και 11/12

ΤΑ ΝΕΑ του neakriti.gr ΣΤΟ Google News

Τα δημοφιλέστερα του 24ώρου

Σχόλια