Ξιφασκία ΓΕΗ: Όμορφες στιγμές και πολλές διακρίσεις

Σε ένα γεμάτο αγωνιστικό σαββατοκύριακο σε Αθήνα και Χανιά

Γεμάτο όμορφες στιγμές και πολλές διακρίσεις ήταν το Σαββατοκύριακο για τους αθλητές της Γ.Ε.Η.

Ξεκινώντας από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σπάθης γυναικών , όπου διεξήχθη στο στάδιο  ΟΑΚΑ, η αθλήτρια Χρονάκη Αθηνά κατέκτησε την 15 θέση αποκλείοντας την αθλήτρια Τσαούση Λίντα (Απόλλων Βριλησσίων) με 15 -14.

Στη συνέχεια διεκδίκησε μια θέση στην 8αδα, όμως η αντίπαλος της Γκουντουρα Θεοδώρα (ΑΕΚ) την απέκλεισε.

Πρώτη θέση στην πανελλήνια κατάταξη: Γκουντουρα Θεοδώρα

Δεύτερη θέση: Γεωργιάδου Δέσποινα

Τρίτη θέση: Μπενου Κλαίρη και Παιζη Μαρίνα

Την Κυριακή οι μικροί αθλητές της ΓΕΗ αγωνίστηκαν στα όμορφα  Χανιά, σε μια φιλική αναμέτρηση με τους συλλόγους Ξιφασκίας της Κρήτης.

Την διοργάνωση ανέλαβε η Αθλητική Λέσχη Ξιφασκίας Χανίων, τηρώντας και προβλέποντας όλα τ' απαραίτητα μέτρα για την  ασφάλεια και την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων.

Η ΓΕΗ συμμετείχε με 5 αθλητές, εκ των οποίων 3 αθλητές σπάθης  και 2 στο ξίφος μονομαχίας.

Την καλύτερη θέση κατέλαβαν  οι Λαδουκάκη Εμμανουέλα  & Στεφανάκης Κων/νος κατακτώντας ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία σπάθης παμπαίδων- παγκορασίδων 8-10.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν σε αυτούς τους αγώνες, στους προπονητές του συλλόγου Φουστανάκη Δημήτρη & Ξαγοραράκη Φανή για την προετοιμασία των αθλητών μας, στους γονείς και φίλους.