Sports

Περίμεναν περισσότερα οι νεαροί αθλητές της Κρήτης στο Πανελλήνιο στίβου

Ικανοποιητική ήταν σε γενικές γραμμές η παρουσία των αθλητών και αθλητριών της Κρήτης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου εφήβων – νεανίδων, το οποίο πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε στα Τρίκαλα. 

Αρκετοί ήταν αυτοί που ανέβηκαν στο βάθρο, όμως δεν κατάφερε κάποιος να πιάσει το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του Τάμπερε ή για το Ευρωπαϊκό του Γκιορ. Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν και οι άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην περιοχή το διήμερο που μας πέρασε. 

Στη βαθμολογία των εφήβων, ο Α.Ο. Λασιθίου ήταν το πρώτο κρητικό σωματείο όντας στην 5η θέση με 48β., ενώ 25ος ήταν ο Ελ. Βενιζέλος με 26β., 40ός ο ΟΦΗ με 16β., 61οι οι Κύδων, ΓΕΗ και ΣΜΚ με 9β, 89ος ο ΓΑΣ Ιεράπετρας με 3β. και 97ος ο Α.Ο. Κισσάμου με 1β.

Στις νεανίδες, ο ΟΦΗ ήταν 5ος με 91β., ο Ελ. Βενιζέλος 7ος με 59,5 και ο Κύδων 31ος με 17β.  

Αναλυτικά, οι επιδόσεις των αθλητών της Κρήτης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20:

10.000μ. βάδην Ε: 1ος Τζατζιμάκης Γεώργιος (Ελ. Βενιζέλος) 43:48.38.

10.000μ. βάδην Ν: 2η Φιλτισάκου Κυριακή (Ελ. Βενιζέλος) 49:05.24.

Σκυταλοδρομία 4Χ100μ. Ε: 2ος Α.Ο. Λασιθίου (Τζελιλάι Α., Γαβριλακης Χ., Βασιλόπουλος Δ., Κουκουρογιαννάκης Π.) 43.90.

400μ. εμπ. Ν: 3η Λοππίνε Μπεατρίς (ΟΦΗ) 64.77. 

Ακοντισμός Ε: 3ος Καλογεράκης Γεράσιμος (ΟΦΗ) 62.20, 10ος Πιτσιτάκης Εμμανουήλ (Ελ. Βενιζέλος) 50.83, 12ος Αλεξάκης Αντώνιος (ΓΕΗ) 47.11. 

110μ. εμπ. Ε: 3ος Κουκουρογιαννάκης Παντελεήμων (Α.Ο. Λασιθίου) 14.91.

Δισκοβολία Ν: 3η Μαυρεδάκη Μαρία (Ελ. Βενιζέλος) 43.75, 4η Φραγκάκη Ειρήνη (Κύδων) 41.14, 5η Ξεζωνάκη Αικατερίνη (ΟΦΗ) 39.99.

Επί κοντώ Ν: 4η Κασσωτάκη Μυρτώ (Ελ. Βενιζέλος) 3.80, 7η Τερεζάκη Ελένη (Ελ. Βενιζέλος) 3.60, 9η Σταμπολάκη Ευαγγελία (Ελ. Βενιζέλος) 3.20, 12η Κοτζαμιχάκη Σοφία (Ελ. Βενιζέλος) 3.00.

Σκυταλοδρομία 4Χ400μ. Ν: 4ος ΟΦΗ (Ανδρουλάκη Ν., Σκουλά Κ., Λοππινέ Μ., Χανιωτάκη Γ.) 4:04.05, 8ος Ελ. Βενιζέλος (Σπαράκη Α., Μουσουράκη Α., Αρναντωνάκη Μ., Ταμπακοπούλου Κ.) 4:11.71.

Τριπλούν Ν: 4η Μπαλαμούτη Ζωή (ΟΦΗ) 12.08, 18η Καράκη Ιωάννα (Ελ. Βενιζέλος) 10.77.

3.000μ. Φ.Ε. Ν: 4η Μαλλιωτάκη Αθηνά (Α.Ο. Λασιθίου) 12:01.17.

400μ. Ε: 5ος Ποταμιανάκης Ιωάννης (ΓΕΗ) 49.77, 8ος Σταμπούλος Αθανάσιος (ΣΜΚ) 50.42, 17ος Ξενιδάκης Χαρίδημος (Σητειακός) 51.44.

Σκυταλοδρομία 4Χ400μ. Ε: 5ος Α.Ο. Λασιθίου (Τζελιλάι Α., Βασιλόπουλος Δ., Παπαγεωργόπουλος Ν., Γαβρικλάκης Χ.) 3:28.85.

Σφαιροβολία Ν: 5η Ξεζωνάκη Αικατερίνη (ΟΦΗ) 11.12.

400μ. Ν: 5η Ψυλλάκη Μαρία (Κύδων) 58.79, 9η Χανιωτάκη Γεωργία-Μαρία (ΟΦΗ) 60.15.

Σφαιροβολία Ε: 5ος Κτενιαδάκης Εμμανουήλ (Κύδων) 15.11.

Σφυροβολία Ε: 7ος Μαρκάκης Αχιλλέας (Ελ. Βενιζέλος) 54.23, 10ος Τουσισβίλι Γκεόργκι (Ελ. Βενιζέλος) 46.70.

Τριπλούν Ε: 7ος Παττακός Λεωνίδας (ΟΦΗ) 13.54, 9ος Μουδατσάκης Δημήτριος (ΟΦΗ) 13.06.

Σφυροβολία Ν: 8η Αγγελάκη Άννα (Ελ. Βενιζέλος) 46.

200μ. Ε: 9ος Σταμπούλος Αθανάσιος (ΣΜΚ) 23.05, 10ος Πετσαγγουράκης Εμμανουήλ (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 23.22.

100μ. Ν: 11η Καλογιαννάκη Μαρία-Ελένη (ΟΦΗ) 12.56.

Σκυταλοδρομία 4Χ100μ. Ν: 11ος Ελ. Βενιζέλος (Χριστοδουλάκη Ν., Κλέμαν Ε., Αρναντωνάκη Μ., Μαυραντωνάκη Ε.) 51.03, 15ος ΟΦΗ (Μανδυλάκη Μ., Ανδρουλάκη Ν., Σκουλά Κ., Καλογιαννάκη Μ.) 51.92.

Δισκοβολία Ε: 12ος Κτενιαδάκης Εμμανουήλ (Κύδων) 36.58.

1500μ. Ε: 14ος Παπαγεωργόπουλος Νικόλαος (Α.Ο. Λασιθίου) 4:20 .91.

 

Σχόλια