Έχασε, αλλά ελπίζει η Εθνική μας βόλεϊ

Στις λεπτομέρειες έχασε η εθνική βόλεϊ 3-2(25-22, 20-25, 18-25, 30-28, 15-13) από την Κίνα και δυσκόλεψε πλέον την υπόθεση πρόκριση στο φαιναλ φορ του Παγκοσμίου Λιγκ, που είναι πλέον στα χέρια των ασιατών.

Η Εθνική είχε νωθρό ξεκίνημα και με συνεχόμενα λάθη (άουτ Αρμενάκη 8-6, άουτ Πρωτοψάλτη 12-9, μπλοκ στον Πετρέα 14-9, άουτ Αρμενάκη 16-11) επέτρεψε στην Κίνα να πάρει προβάδισμα νίκης. Ο Δρίκος δεν έκανε αλλαγές , φτάσαμε στο 20-13 και 22-14 , για να πάρουν τη σκυτάλη των λαθών οι Κινέζοι και σε συνδυασμό με επίθεση και μπλοκ του Τζιουμάκα φτάσαμε στο 24-22. Ως εκεί όμως, αφού ο Πετρέας έχασε το σερβίς.

H διατήρηση της βασικής εξάδας, επέτρεψε στην Εθνική να αποκτήσει ρυθμό και να μπει δυνατά στο δεύτερο σετ και να προηγηθεί 4-7. Οι Κινέζοι ισοφάρισαν σε 8-8, δυο μπλοκ όμως του Φιλίποφ έκαναν το 13-16, δυο ισχυρά σερβίς του Πρωτοψάλτη έφεραν επίθεση του Αρμενάκη και άσο(15-20), νέος άσος, του Αρμενάκη αυτή τη φορά το 17-23 και το σετ τελείωσε 20-25 με επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με την ελληνική ομάδα να ξεπερνάει το αρχικό 6-2(άσος στον Ταμπουρατζή) , να απαντάει με το ίδιο νόμισμα με τον Κουμεντάκη(6-6) και να πατάει γκάζι στη συνέχεια. Άσος του Πρωτοψάλτη(9-11), επίθεση Κουμεντάκη μετά από φάσεις διαρκείας(11-14), μπλοκ Τζιουμάκα(13-17), μπλοκ Αρμενάκη(14-19), μπλοκ Πετρέα(16-22), άσος του Τζιουμάκα(16-23) και τέλος(18-25) με πλασέ του Πετρέα.

Το τέταρτο σετ ήταν και το πιο συναρπαστικό, αλλά κατέληξε στην ...αγκαλιά της Κίνας, που προηγήθηκε 6-2. Άσος του Κουμεντάκη έφερε την ισοφάριση και η Εθνική προηγήθηκε για πρώτη φορά 15-16, αλλά η αλλαγή του Κουμεντάκη με τον Κοκκινάκη διατάραξε την ισορροπία της ομάδας. Ο νεοεισελθών έδωσε άσο(17-16) και ο Κουμεντάκης όταν επανήλθε έκανε κακή υποδοχή και ανάγκασε τον Φιλίποφ να περάσει την κεντρική γραμμή(20-18). Η ελληνική ομάδα δεν το έβαλε κάτω, ισοφάρισε μετά απο φάση διαρκείας με τον Κουμεντάκη(27-27), προηγήθηκε με λανθασμένη επίθεση των Κινέζων 27-28, αλλά το χαμένο σερβίς του Τζιουμάκα, ο τυχερός άσος των Κινέζων και η άστοχη επίθεση του Κουμεντάκη έκαναν το 30-28.

Στο ται μπρεικ η Ελλάδα προηγήθηκε1-4, δεν κράτησε όμως τη διαφορά, οι Κινέζοι προηγήθηκαν 10-9 με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη, ο ίδιος έχασε το σερβίς(11-10) και οι αντίπαλοι μας πήραν διαφορά ασφαλείας (13-11) με νέο μπλοκ , αυτή τη φορά στον Κουμεντάκη. Μια πιαστή μπαλιά έφερε τη μείωση, αλλά εύστοχη επίθεση της ασιατικής ομάδας μας στέρησε τη νίκη.

Η υποδοχή ήταν και πάλι ο καλύτερος τομέας της Εθνικής(74%), κορυφαίος, αλλά και μοιραίος ο Κουμεντάκης, ενώ η μοναδική αλλαγή που έκανε ο Δρίκος ήταν καθαριστική για την έκβαση του αγώνα. Κινέζικο μαρτύριο ήταν το δεύτερο ματς της ελληνικής ομάδας, αφού είχε περισσότερους πόντους(113-108), αλλά απώλεσε δυο σετ στις ...σταγόνες.

Τα σετ: 22-25, 25-20, 25-18, 28-30, 13-15.

Ελλάδα (Δρίκος) Αρμενάκης 13 (11/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλιποφ 3 (1/3 ε., 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 19 (17/30 επ. , 2 άσοι 79% υπ. - 46% άριστες), Τζιουμάκας 11 (5/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 24 (21/36 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ,), Ταμπουρατζής -λ (78% υπ. - 56% άριστες) / Κοκκινάκης.

Κίνα (Ξιέ) Ζανγκ 8 (4/9 επ., 1 άσοι, 3 μπλοκ), Λι Ρ. 1 (1 μπλοκ), Γι 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 43% άριστες), Γιενκ 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ντάι 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Σονγκ 3 (3/9 επ., 54% υπ. - 46% άριστες), Τονγκ -λ (56% υπ. - 44% άριστες), Γιουάν 14 (11/29 επ., 3 άσοι), Λι Γ. 2 (1/1 επ., 1 άσο), Ζανγκτσέν 11 (11/20 επ., 29% υπ. - 06% άριστες), Ράο 2 (2/4 επ.), Γιάο, Τσούι 3 (1/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 64% άριστες).