Κύπελλο ΕΠΣΗ: Πέντε ομάδες πέρασαν στην επόμενη φάση

Τα σημερινά ματς στιγματίστηκαν από τη διακοπή στο Άλογο Μαλεβιζίου-Ραύκος

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΗ προκρίθηκαν ο Ανθεστίων, ο ΟΦΑΜ, ο Ρούβας, το Ασήμι και η Τύλισος στα πέναλτι ενώ διακόπηκε το ματς Άλογο Μαλεβιζίου-Ραύκος μετά τον σοβαρό τραυματισμό δύο ποδοσφαιριστών μετά από σύγκρουση σε εναέρια μονομαχία, του Μπακαλούμη των γηπεδούχων και του Σινάνη των φιλοξενούμενων.

Το παιχνίδι με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον έγινε στο γήπεδο Βόρρων, με Φαιστό και Τύλισο να αναδεικνύονται ισόπαλοι 3-3 σε κανονική διάρκεια και παράταση και στα πέναλτι να επικρατεί με 8-7 η Τύλισος.

Ο Ανθεστίων κατάφερε με ανατροπή να κάμψει την αντίσταση του Αγίου Δημητρίου, ο οποίος προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο με γκολ του Κατσαμάνη αλλά η ομάδα του Θραψανού γύρισε το σκορ σε 1-3 στην επανάληψη με τέρματα των Νοδαράκη, Χριστοφοράκη και Τρουλάκη.

Νικητές έφυγαν ο ΟΦΑΜ από την έδρα του Μοχού με 0-2 και ο Ρούβας από την έδρα των Κουνάβων με 1-3.

Στο Ασήμι, η ομώνυμη ομάδα πήρε τη νίκη πρόκριση με 2-1 επί του Αετού Ανωγείων χάρη σε χρυσό γκολ του Χατζάκη στις καθυστερήσεις του αγώνα.