Τοπικό

Κύπελλο ΕΠΣΗ: Κληρώνει σήμερα για τους "8" στα Καλέσα

Πολλές συγκινήσεις επεφύλλασε η τρίτη φάση της διοργάνωσης

Πολλές συγκινήσεις επεφύλασσε η τρίτη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ, καθώς χθες έγιναν έξι παιχνίδια και την πρόκριση στους «8» πήραν ΠΟΑ, Γιούχτας, ΠΑΟΚ, ΠΑΝΟΜ, Μινωική και Γούβες.

Αυτές οι έξι ομάδες μαζί με Ρωμανό και Μαραθώνα που είχαν ήδη τσεκάρει το εισιτήριό τους, θα μπουν σήμερα στις 19:00 στην κληρωτίδα της προημιτελικής φάσης, με την διαδικασία να έχει οριστεί για τις 19:00 στην ταβέρνα «Σεϊρι» στα Καλέσα. Ασφαλώς ξεχώρισε η πρόκριση του ΠΑΟΚ με 1-0 στον Κρουσώνα επί του Ηροδότου αλλά και το δραματικό 0-3 του Γιούχτα στο Θραψανό, με τρία γκολ στο β’ ημίχρονο της παράτασης!

Π.Α.Ο.Κ – ΗΡΟΔΟΤΟΣ 1-0: Ο ΠΑΟΚ με φόρα από τη νίκη επί του Αλμυρού για το πρωτάθλημα, έκαμψε και την αντίσταση του Ηροδότου στο Κύπελλο, με τον θεσμό να προβάλει ως Νο1 στόχος καθώς ο τελικός φέτος θα γίνει στον Κρουσώνα! Το χρυσό γκολ του ΠΑΟΚ το έβαλε το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα του Ιανουαρίου, ο Στέφανος Βαρούχας με ωραίο πλασέ στο 57’ με τους Κρουσανιώτες να βγάζουν ψυχή και να κρατούν το 1-0 ως το φινάλε.

ΡΟΥΒΑΣ - Π.Ο.Α. 0-5: Με σοβαρότητα παρουσιάστηκε ο ΠΟΑ στις Δαφνές απέναντι στον Ρούβα, σημείωσε πέντε γκολ και έφτασε σε μια πρόκριση χωρίς άγχος. Στο α’ ημίχρονο ο Λέκκας στο 15’ και ο Πετράκης στο 41’ έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση. Στην επανάληψη ο Γκιελοσάνι έκανε το 0-3 στο 53’ και ο Νίκολι στο 59’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4. Λίγο αργότερα σκόραρε ξανά ο Λέκκας διαμορφώνοντας το τελικό Ρούβας-ΠΟΑ 0-5.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ – ΓΙΟΥΧΤΑΣ 0-3 παρ. (0-0κ.α.): Αντιμέτωπος με μια αρνητική έκπληξη στο Κύπελλο ΕΠΣΗ απέναντι στον πάντα υπολογίσιμο Ανθεστίωνα ήρθε ο Γιούχτας και τελικά έκαμψε την αντίσταση της ομάδας του Μάριου Σηφάκη με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά της παράτασης! Ο Γιούχτας στο α’ ημίχρονο είχε αρκετές φάσεις με Μέμμο, Ραπτάκη, Τζανή και δοκάρι με τον Φραγκουλάκη για να ανοίξει το σκορ. Στην επανάληψη η ομάδα όμως που ήταν πολύ επικίνδυνη ήταν ο Ανθεστίων και ο Κόλλιας έκανε τέσσερις μεγάλες αποκρούσεις από το 60’ έως το 80’ σε ευκαιρίες των Μελαδάκη, Μακρογιαννάκη (2) και Τρουλάκη. Στην παράταση ο Γιούχτας ήταν πιο επιθετικός και στο 105’ κέρδισε πέναλτι με τον Βελονάκη αλλά ο Χρονάκης κράτησε το «μηδέν» στην εκτέλεση του Φραγκουλάκη. Τελικά στο 111’ ο Μέμμος έκανε το 0-1 και το γκολ αυτό ήταν λυτρωτικό για τον Γιούχτα, που σκόραρε άλλες δύο φορές, στο 116’ με τον Βελονάκη και στο 119’ με τον Μπελαδάκη.

ΘΕΡΙΣΣΟΣ – ΠΑΝΟΜ 0-3: Ο ΠΑΝΟΜ ήταν το φαβορί απέναντι σε μια ομάδα Γ’ ΕΠΣΗ όπως είναι η Θέρισσος και το επιβεβαίωσε με την εύκολη πρόκρισή του χάρη στα δύο γκολ που σημείωσε ο Μυλωνάς και ένα από τον Κεφαλούκο.

ΜΙΝΩΙΚΗ - Ο.Φ.Α. 4-1 παρ. (1-1κ.α.): Έστω και στο Κύπελλο, η Μινωική πήρε ρεβάνς για την πρόσφατη ήττα της στο πρωτάθλημα από τον ΟΦΑ. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη 1-1, με τους γηπεδούχους να προηγούνται νωρίς με τον Κλίνη και την ομάδα του Αρκαλοχωρίου να ισοφαρίζει με τον Φρόκκου στο 77΄. Μάλιστα ο ΟΦΑ έφτασε κοντά στην ανατροπή αλλά το 1-1 παρέμεινε στα 90 λεπτά και έτσι το ματς πήρε στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ουσιαστικοί και παράλληλα καταιγιστικοί. Έτσι με δύο γκολ του Σταυρουλάκη στο 98’ και στο 118’ (πεν.) και ένα του Καστελλιανάκη στο 115’ έφτασαν στο τελικό 4-1.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ – ΓΟΥΒΕΣ 0-2: Η πρόκριση των Γουβών στο Κύπελλο ΕΠΣΗ είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άγγελο Νεραντζάκη. Αυτός ήταν ο ποδοσφαιριστής που έβαλε και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων, στο 47’ και στο 70’ και έστειλε τις Γούβες στους «8» της φετινής διοργάνωσης.