Πρόκριση-θρίλερ για Ηρόδοτο, 2-4 τη Δαμάστα στα πέναλτι για το Κύπελλο

Συνολικά πέντε ομάδες πήραν το… εισιτήριο για την επόμενη φάση

Ντέρμπι με τα… όλα του ήταν το παιχνίδι της Δαμάστας με τον Ηρόδοτο για την 1η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Μετά από ένα αγώνα με εξέλιξη… θρίλερ, η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού πήρε την πρόκριση επικρατώντας 2-4 στα πέναλτι.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 0-0, ενώ η παράταση 1-1. Ο Γαρεφαλάκης με ένα εκπληκτικό γκολ πέτυχε το 0-1, ενώ ο Καστελιαννάκης ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης με εύστοχο πέναλτι (το κέρδισε ο Αναστασιάδης).

Έτσι, όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού ήταν πιο εύστοχη.

Στα σημερινά ματς, Ασήμι και Χερσόνησο πήραν την πρόκριση επίσης στη… ρώσικη ρουλέτα κόντρα σε Θέρισσο και ΟΦΑΜ αντίστοιχα.

Στην επόμενη φάση πέρασαν ακόμη Ρούβας και Μοίρες, μετά τις εκτός έδρας νίκες κόντρα σε Μεταξοχώρι (1-2) και Ασίτες (0-1).