Τοπικό

Ιστορική πρόκριση για Γόρτυνα στους «4» του Κυπέλλου ΕΠΣΗ

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για την προημιτελική φάση η Γόρτυς νίκησε με 4-3 τη Φαιστό

H Γόρτυς έγινε η πρώτη ομάδα που τσέκαρε το εισιτήριο για τους «4» του Κυπέλλου ΕΠΣΗ, σε μια πρόκριση ιστορική για το σωματείο καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του θα αγωνιστεί στην ημιτελική φάση του θεσμού.

Η μεσαρίτικη μονομαχία με αντίπαλο τη Φαιστό που έγινε στους Αγίους Δέκα ήταν συναρπαστική, με την Γόρτυνα να επικρατεί με 4-3! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μεταξάκη αλλά πριν κλείσει το α’ ημίχρονο η Φαιστός το γύρισε 1-2.

Στις αρχές της επανάληψης, ισοφάρισε ο Κεφάκης και από εκεί και πέρα η Γόρτυς είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και με τέρματα των Ξαγοραράκη και Παπαδομανωλάκη προηγήθηκε 4-2, με τους φιλοξενούμενους απλά να μειώνουν στο τέλος στο τελικό 4-3.

Αυτή την ώρα διεξάγεται το σπουδαίο παιχνίδι στον Κρουσώνα ΠΑΟΚ-ΠΟΑ απ’ όπου θα προκύψει η δεύτερη ομάδα των ημιτελικών ενώ την άλλη Τετάρτη 13 Μαρτίου θα γίνουν τα ζευγάρια Δαμάστα-Μαραθώνας και Ρωμανός-Πόρος.