Τοπικό

Έγραψε ιστορία στο Κύπελλο ΕΠΣΗ η Δαμάστα

Ημέρα των εκπλήξεων ήταν χθες στο Κύπελλο ΕΠΣΗ με την Δαμάστα και τον ΑΟ Καμινίων να αποκλείουν από το θεσμό τον ΠΑΝΟΜ και τον ΑΟ Τυμπακίου αντίστοιχα!

Ασφαλώς και στη Δαμάστα γράφτηκε ιστορία αφού η ομάδα του Μανόλη Φρουδάκη απέκλεισε τον κάτοχο του Κυπέλλου ΕΠΣΗ και του Super Cup 2018! Ήταν ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στα πέναλτι και με μεγάλο πρωταγωνιστή για τους γηπεδούχους τον τερματοφύλακα Γιώργο Καλομοίρη!

Η Δαμάστα κοίταξε στα μάτια τον ΠΑΝΟΜ και παρότι στο 59’ έκανε το 0-1 ο ΠΑΝΟΜ, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 87’ με πέναλτι που κέρδισε ο Ταμπάκης και εκτέλεσε ο Μαυρίδης ενώ διαμαρτυρήθηκε για άλλο ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις σε χέρι του Μαυρίδη. Το ματς με 1-1 πήγε στην παράταση ενώ στο 97’ αποβλήθηκε ο Συσκάκης για τον ΠΑΝΟΜ. Στα πέναλτι ο Καλομοίρης ήταν ήρωας καθώς απέκρουσε τις εκτελέσεις των Χαλκιαδάκη, Ζαχαριουδάκη και Μυλωνά, ο Μανιαδής το έστειλε άουτ ενώ σκόραρε μόνο ο Μαυρίδης. Για την Δαμάστα σκόραραν οι Απλαδάς και Ζέρο, με τον Ζαχαριουδάκη να αποκρούει τα πέναλτι Μαρκάκη και Τζουβάρα ενώ άστοχος ήταν ο Σαρρής.

Στο γήπεδο του ΕΓΟΗ ο ΑΟΚ με ήρωα επίσης τον υπηρεσιακό τερματοφύλακα Σταμάτη Τζιώτη νίκησε 1-0 τον ΑΟΤ με γκολ του Νταβέλη. Επίσης την πρόκριση πήραν ο ΟΦ Αρκαλοχωρίου με 0-2 επί των Νέων Μοιρών και η Ομόνοια Καλλιθέας με 2-1 επί της Θερίσου.