Νίκη και τρίτη θέση για την ΕΠΣ Κυκλάδων απέναντι στην Αχαΐα

Στο μικρό τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών ομάδων, οι νέοι της ΕΠΣ Κυκλάδων κατάφεραν στη παράταση να λυγίσουν την αντίσταση της αντίστοιχης ομάδας της Αχαΐας και να επικρατήσουν με 4-2.

Η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα της Αχαΐας νωρίς νωρίς ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Σουμή στο 12’ όμως δέκα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 35’ οι Κυκλάδες κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Παντελαίο.

Η Αχαΐα παρά την ισοφάρισή δεν πτοήθηκε και κατάφερε εκ νεόυ να πάρει το προβάδισμα με τον Σουγλέρη. Λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, ο Παντελαίος στο 81’ ισοφάρισε όμως για δεύτερη φορά για την ομάδα νέων των Κυκλάδων, με αποτέλεσμα να στείλει το παιχνίδι στη Παράταση.

Εκεί, οι Κυκλάδες αποδείχθηκαν ανώτερες και στο 94’ με εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι του Γρυλλάκη έκαναν την ανατροπή. Το τελικό 4-2 με το οποίο η ομάδα των Κυκλάδων «κλείδωσε» το αποτέλεσμα της νίκης και την 3η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παντελαίος στο 109’.