Ο μεγάλος τελικός της Μικτής Ηρακλείου με τη Μακεδονία!

Η Μικτή Νέων Ηρακλείου γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Μακεδονία και κατακτά τη 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Ηρακλείου πάλεψε αρκετά ωστόσο δεν κατάφερε να κατακτήσει την κορυφή, με τη δεύτερη θέση να λογίζεται ως μια μεγάλη επιτυχία.

Οι ταλαντούχοι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Χατζησεβαστού είναι έτοιμοι για την μεγάλη πρόκληση.

Ζωντανά η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος στην αναμέτρηση. Η Μικτή Νέων Ηρακλείου γνωρίζει την ήττα με 1-0 από την Μακεδονία και κατακτά τη 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

90+4 Μέσα στην περιοχή ο Κουτεντάκης, δεν πρόλαβε να νικήσει τον Πασαλίδη στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού.

90' Τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων.

86' Ακόμα μια κίνηση για τον Γιάννη Χατζησεβαστό. Στη θέση του Πακιουφάκη πέρασε ο Φαϊτάκης.

83' Σουτ του Ζηδιανάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Πασαλίδης.

81' Αγγίζει το δεύτερο τέρμα η Μακεδονία. Σουτ του Ανθουλάκη από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε άουτ.

81' Τρίτη αλλαγή για το Ηράκλειο. Ο Τσαμπουράκης πέρασε στο παιχνίδι αντί του Παπαδάκη.

76’ Γύρισμα από τον Πακιουφάκη, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Μακεδονίας.

75’ Πρώτη αλλαγή για τη Μακεδονία. Ο Ζησόπουλος πέρασε στη θέση του Τσιπούρα.

Έχει ανεβάσει στροφές το Ηράκλειο έπειτα από το τέρμα που δέχθηκε και πιέζει για την ισοφάριση.

72' Δεύτερη αλλαγή για το Ηράκλειο. Στη θέση του Ροδίτη πέρασε ο Ζηδιανάκης.

70’ Σουτ του Κουτεντάκη, ο Πασαλίδης με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ. Ακόμα μια σημαντική στιγμή για το Ηράκλειο στο παιχνίδι.

65' Κίτρινη κάρτα στον Ανθουλάκη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μανιουδάκη.

63’ Ο Τσικενίδης ρίχνει τον Μαμουλάκη εντός περιοχής, στην προσπάθεια του ποδοσφαιριστή του Ηρακλείου, με τον διαιτητή της αναμέτρησης ωστόσο να μη δείχνει την άσπρη βούλα και να συνεχίζει το παιχνίδι.

61' Σουτ του Μαμουλάκη, η μπάλα πέρασε άουτ.

59’ Σέντρα του Πακιουφάκη, ο Μαμουλάκης μόνος του απέναντι στον Πασαλίδη αστοχεί με τον τερματοφύλακα της Μακεδονίας να αποκρούει, στην πιο μεγάλη στιγμή της ομάδας του Ηρακλείου στο παιχνίδι.

55' Ο Τσοπούρογλου έβγαλε τη σέντρα, ο Γραμμένος πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

55' Πρώτη αλλαγή για το Ηράκλειο. Ο Στακάκης περνάει στη θέση του Βοργιά.

51’ ΓΚΟΛ για τη Μακεδονία! Ο Ανθουλάκης εκτέλεσε το φάουλ, ο Γραμμένος στην καρδιά της άμυνας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ψιμόπουλου για το 1-0 για τη Μακεδονία.

46' Έναρξη δευτερου μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα της Μακεδονίας δείχνει να πατάει καλύτερα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να πετύχει κάποιο τέρμα στις προσπάθειες που δημιούργησε. Από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Ηρακλείου κρατούν το μηδέν στα μετόπισθεν και προσπαθούν να επιτεθούν με αντεπιθέσεις, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε κάποιο τέρμα την καλή στιγμή που είχαν στο 13'.

45' Ο Τοπαλίδης μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ.

40' Ο Ανθουλάκης εκτέλεση το κόρνερ, ο Ανδρεάδης προσπάθησε να κάνει την προβολή από κοντά ωστόσο η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

33' Πολύ καλή στιγμή για τη Μακεδονία. Σουτ του Ανθουλάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ψιμόπουλος μπλοκάρει τη μπάλα.

32' Σέντρα από τα δεξιά, ο Γραμμένος από το ύψος του πέναλτι πιάνει την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρα αρκετά μέτρα άουτ.

28’ Ο Ιωακειμίδης προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της άμυνας του Ηρακλείου με τον Ψιμόπουλο να βγαίνει και να προλαβαίνει τον ποδοσφαιριστή της Μακεδονίας.

26' Κίτρινη κάρτα στον Τσινεκίδη για σκληρό μαρκάρισμα.

Οι ομάδες Κ14 και Κ15 του ΟΦΗ βρίσκονται στις κερκίδες του γηπέδου της Βάρης.

17' Μακρινό σουτ του Τσιπούρα δεν ανησυχεί τον Ψιμόπουλο με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του.

13' Σέντρα - σουτ από τα δεξιά για το Ηράκλειο με τον Μαμουλάκη, με τον Σαβουϊδάκη να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή.

Προπονητές από όλα τα Εθνικά κλιμάκια βρίσκονται στο γήπεδο της Βάρης, μεταξύ αυτών οι Γιάννης Γκούμας και Κώστας Τσάνας, προκειμένου να παρακολουθήσουν από κοντά τις προσπάθειες των μελλοντικών ταλέντων.

10' Σέντρα - σουτ του Κατσουλίδη, μπλοκάρει άνετα ο Ψιμόπουλος.

9' Ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, χωρίς τη μεγάλη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

Υπό τους ήχους κρητικής παραδοσιακής μουσικής, εισέρχονται οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Ρακί και διάφορα κρητικά εδέσματα, μοιράζονται στους φιλάθλους, έπειτα από πρωτοβουλία του προέδρου της ΕΠΣΗ Νίκου Τζώρτζογλου.

Όλα έτοιμα για την έναρξη του τελικού του Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

ΕΠΣΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (Θανάσης Καναράς): Πασαλίδης, Ανδρέαδης, Κατσουλίδης, Τσινεκίδης, Βασιλόπουλος, Ιωακειμίδης, Γραμμένος, Κουρφαλίδης, Τσιπούρας, Ανθουλάκης, Τσοπούρογλου.

Αναπληρωματικοί: Ζησόπουλος, Παπανίκος, Τσόνιας, Πετανίδης, Σιούτας, Σάιμπερτ, Πάγκος.

ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Γιάννης Χατζησεβαστός): Ψιμόπουλος, Μανιουδάκης, Σμπώκος, Μαμουλάκης, Γκίκα, Βοργιάς, Παπαδάκης, Σαβουϊδάκης, Πακιουφάκης, Κουτεντάκης, Ροδίτης.

Αναπληρωματικοί: Στακάκης, Ζηδιανάκης, Λίλο, Νεοκοσμίδης, Φαϊτάκης, Τσαμπουράκης, Γκλεζάκος.