Βροχή από γκολ για Πόρο και Ο.Φ. Αρκαλοχωρίου

Όλη η αγωνιστική κίνησε σε Α2, Β και Γ ΕΠΣΗ

Εμφατικές νίκες πήραν στην 19η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ ο Πόρος και ο Ο.Φ. Αρκαλοχωρίου, βάζοντας πολλά γκολ στις αναμετρήσεις τους. Ο Πόρος επικράτησε με 8-0 της Δόξας Γαλιάς και ο ΟΦΑ με 5-0 των Νέων Εργοτέλη, με την μεταξύ τους διαφορά να διατηρείται στους 12 βαθμούς ενώ λίγο πιο πίσω έμεινε η Αγία Βαρβάρα, φέρνοντας ισοπαλία (1-1) με τους Νέους Ηροδότου.

Για τον οκτάσφαιρο Πόρο, ο Μάρκου σημείωσε χατ-τρικ, δύο γκολ έβαλε ο Ταμπάκης και από ένα οι Αργυρούδης, Κλωνάρης και Μουρτζάκης.

Ο ΟΦΑ ήταν εντυπωσιακός στις Αγιές Παρασκιές, με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και τρία στην επανάληψη. Ο Λουλάκης στο 30’ και ο Μουρτζάκης στο 37’ έφεραν το 2-0 στο ματς, με τους Τζανάκη, Φρόκου και Δαγκωνάκη να εδραιώνουν την επικράτηση της ομάδας του Αρκαλοχωρίου απέναντι στους Νέους Εργοτέλη.

Η Αγία Βαρβάρα αν και προηγήθηκε στη Νέα Αλικαρνασσό με 0-1 των Νέων Ηροδότου με γκολ του Νίκου Κοζορώνη, ο Ζωνάκης ήταν εκείνος που ισοφάρισε, κάνοντας το τελικό 1-1.

Εντός της πρώτης τετράδας παραμένει η Τριτωνία, με νίκη 4-1 επί του Ραύκου στο γήπεδο της Μυρτιάς. Ο Αντωνακάκης ήταν πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μανόλη Φρουδάκη, σημειώνοντας χατ-τρικ ενώ ένα τέρμα σημείωσε ο Βασιλάκης. Ο Στεφανάκης έβαλε το μοναδικό γκολ του Ραύκου στην αναμέτρηση.

Με χρυσό σκόρερ τον Μποζατζίδη, ο Ηρακλής Νιπιδιτού επικράτησε με 0-1 του Δία στο γήπεδο του Πανεπιστημίου, συνεχίζοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πολύτιμο βαθμό απέσπασαν τα Καμίνια στο Ασήμι, στην προσπάθειά τους για να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 71’ ο Παξιμαδάς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο 86’ ήρθε η ισοφάριση του ΑΟΚ με σκόρερ τον Τζανή.

Στο 0-0 κόλλησαν στο Καστέλι ο Δωριέας και το Αθλόπολις και η αγωνία συνεχίζεται, αφού δεν μπορούν να αισθάνονται ασφάλεια για την παραμονή τους.

Η πορεία σωτηρίας που κάνει ο Ρούβας με τον Απόστολο Παπακώστα στον πάγκο του συνεχίζεται, καθώς πέρασε νικηφόρα με 1-3 από την έδρα του ΕΓΟΗ. Το 0-1 έγινε στο 10’ με πέναλτι που κέρδισε ο Νικάκης και εκτέλεσε εύστοχα ο Χαλκιαδάκης. Στο 64’ ο Γιώργος Παπακώστας έκανε το 0-2 και στο 70’ ο Μανιαδάκης σημείωσε το 0-3, ενώ λόγω του πανηγυρισμού του δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο ΕΓΟΗ ήταν να μειώσει με τον Ντινελάρη.

Μήνυμα για το σκοπιανό από τις Γούβες

Οι Γούβες επικράτησαν με 2-0 στο ντέρμπι κορυφής αλλά και γειτονικό της Β1 ΕΠΣΗ με τον Διαγόρα, ωστόσο έκλεψαν την παράσταση και για έναν ακόμη λόγο. Οι παίκτες των Γουβών έκαναν την εμφάνισή τους με μπλουζάκια που αναγράφονταν η φράση "Ο Αλέξανδρος μιλούσε Ελληνικά ", στέλνοντας έτσι το μήνυμα για το θέμα που απασχολεί την ελληνική κοινωνία με το όνομα της Μακεδονίας. Είναι ένας ανάλογος τρόπος για να σταλεί μήνυμα υπέρ της Μακεδονίας όπως κάνει και η ΠΑΕ ΑΕΛ, με τους ποδοσφαιριστές της να αγωνίζονται με την ίδια φράση στις φανέλες τους. Στο αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης, ο Δημήτρης Νερατζάκης στο 35’ και ο Άγγελος Νερατζάκης στο 55’ σημείωσαν τα δύο γκολ των Γουβών, που έπιασαν έτσι τον Διαγόρα στην κορυφή.

Απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή η Δαμάστα

Η Δαμάστα υπέστη ήττα-σοκ στην έδρα της με 0-1 από τις Ασίτες με αποτέλεσμα να μην είναι πλέον μόνη πρώτη στην κορυφή αλλά να έχει για συγκάτοικο τον Μαραθώνα. Στην αναμέτρηση που έγινε στο ανακαινισμένο γήπεδο της Δαμάστας, οι Ασίτες σκόραραν στο 30’ με πέναλτι του Δασκαλάκη και από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, χάνοντας παράλληλα και το ματς. Την ίδια ώρα ο Μαραθώνας επικρατούσε στην έδρα του με 4-1 της Θερίσου και πάτησε στην κορυφή ενώ δυνατά στο κόλπο της ανόδου βρίσκονται και οι Νέοι Αλμυρού, που νίκησαν 2-0 τον Ολυμπιακό Μαλεβιζίου με σκόρερς τους Αγαπάκη και Βιστάκη και ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής. Ο ΟΦΗ ’94 συνέχισε την βαθμολογική του συγκομιδή, διανύοντας περίοδος φόρμας, με «διπλό» 0-2 επί των Δειλινών. Ο Άγγελος Χιώτης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, σημειώνοντας και τα δύο γκολ του ΟΦΗ ’94 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ χάθηκαν σωρεία ευκαιριών στην επανάληψη για περισσότερα γκολ. Σε μια από τις μάχες της ουράς, η Πυργιώτισσα πήρε μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Ρόκας και την προσπέρασε στην βαθμολογία, με το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης να προέρχεται από αυτογκόλ του Καλιοντζάκη.

Απώλεια για το Ίνι

Απώλεια στην 16η αγωνιστική της Γ' ΕΠΣΗ είχε το Ίνι, με τους πρωτοπόρους να φέρνουν ισοπαλία 2-2 με το Μαρτινέγκο. Μπορεί το Ίνι να παραμένει στην κορυφή αλλά η διαφορά από τον ΟΦΑΜ που ήταν στους 4 βαθμούς μειώθηκε στους δύο. Η ομάδα της Αγίας Μαρίνας από την πλευρά της, σε ένα παιχνίδι με σασπένς στα τελευταία λεπτά νίκησε 2-1 τον Τηγανίτη. Από τα αποτελέσματα ξεχώρισε και η πρώτη φετινή νίκη των Γωνιών με 4-1 επί των Κουνάβων.