Νιόπλιας: «Χρειαζόμαστε μεταγραφές που θα δώσουν ώθηση στην ομάδα»

Ο προπονητής του ΟΦΗ χαρακτήρισε… παιδικό το πρώτο ημίχρονο του τελευταίου φιλικού

Το πρώτο ημίχρονο του τελευταίου φιλικού αγώνα στην Ολλανδία προβλημάτισε τον Νίκο Νιόπλια.

Ο προπονητής του ΟΦΗ τόνισε στις δηλώσεις, ότι το «βαρύ» 4-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς ήταν αποτέλεσμα του… παιδικού πρώτου μέρους, ενώ πρόσθεσε ότι περιμένει μεταγραφές που θα δώσουν ώθηση.

«Δεν πρέπει να κρατάμε μόνο τα καλά, πρέπει να κρατάμε και να βλέπουμε και τα κακά, γιατί εκεί θέλουμε βελτίωση. Το πρώτο μας ημίχρονο θα το χαρακτήριζα… παιδικό, δηλαδή όπως τα παιδιά που πετάς μια μπάλα και λένε τι ωραία… Καταργούμε όλες τις βασικές αρχές του ποδοσφαίρου. Δεν παίζουμε άμυνα, δεν παίζουμε επίθεση, δεν παίζουμε τίποτα. Ίσως επειδή είναι τελευταία μέρα, έχουμε την επιστροφή μας, είμαστε και κουρασμένοι, αλλά σε μια τέτοια κατάσταση πρέπει να λειτουργούμε επαγγελματικά και όχι… παιδικά. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά, θα μπορούσε το σκορ να ήταν διαφορετικό, όμως δε μπορούμε να βλέπουμε μόνο τη μία πλευρά, αλλά τη γενική εικόνα της ομάδας. Να πω μερικά πράγματα για την προετοιμασία, που ήταν πολύ καλή και βγάλαμε τα συμπεράσματα μας. Ξέρουμε που βαδίζουμε, που θα στηριχθούμε και ξέρουμε τώρα πιστεύω τι ανάγκες έχουμε. Περιμένουμε να έρθουν οι μεταγραφές, οι παίκτες που θα μας δώσουν ώθηση και όχι παίκτες για να συμπληρώσουν το ρόστερ, με σκοπό να πάμε στο παραπάνω… σκαλοπάτι», ανέφερε αρχικά ο έμπειρος τεχνικός και πρόσθεσε για το τουρνουά του Βόλου: «Θα είναι διαφορετική η συμπεριφορά, θα είμαστε όλοι στην ίδια κατάσταση. Σίγουρα θα βγάλουμε συμπεράσματα στον Βόλο, αλλά θέλουμε να έρθουν και παίκτες ώστε να κατασταλάξουμε για την 1η αγωνιστική. Γνωρίζουμε πλέον τον αντίπαλο μας και θέλουμε σίγουρα να έρθουν ενισχύσεις στην ομάδα μας».