Πάτησε… γκάζι: Ο καλύτερος φετινός ΟΦΗ, νίκησε άνετα 2-0 τον Ατρόμητο!

«Γεμάτη» εμφάνιση για την ομάδα του Ηρακλείου, που θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ

Ο ΟΦΗ ήταν το «αφεντικό» στη σημερινή αναμέτρηση με τον Ατρόμητο, πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη εφετινή εμφάνιση.

Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε 2-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής, πατώντας το… γκάζι με το καλημέρα.

Ο Ντουρμισάι στο 7’ και το 10’ πέτυχε τα γκολ της νίκης, εκμεταλλευόμενος τα τραγικά λάθη των φιλοξενούμενων.

Το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια είχε την υπεροχή σχεδόν σε όλο το 90λεπτο, με ασφυκτικό πρέσινγκ, καλή κυκλοφορία της μπάλας και αγωνιστική ένταση, που δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας του.

Μάλιστα, οι «ασπρόμαυροι» δημιούργησαν προϋποθέσεις και τελικές προσπάθειες για περισσότερα γκολ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Γαγιέγος, Τοράλ, Λάμπρου, Ντουρμισάι, Φαν Ντάινεν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Χατζησαΐας, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Βασιλαντωνόπουλος, Καστεγιάνο, Σάλομον, Χαρίσης, Μουνίθ, Μπεντινέλι, Κουλούρης.

Το «φιλμ» του αγώνα

7’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Απίστευτο λάθος στην άμυνα του Ατρομήτου. Πίριτς και Χατζησαΐας δε μπερδεύτηκαν στην απομάκρυνση της μπάλας και τη βρήκε... λουκούμι μπροστά του ο Ντουρμισάι, που σε κενή εστία έκανε το 1-0.

10’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ξανά ο Ντουρμισάι σκοράρει για τους Κρητικούς. Κατοχή για την ομάδα του Νιόπλια μέσα στην περιοχή, η μπάλα θα φτάσει στον φορ των "ασπρόμαυρων" που με φαλτσαριστό σουτ κάνει το 2-0.

15' Φαλτσαριστό σουτ του Κουλούρη μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

17' Προσπάθεια του Φαν Ντάινεν από διαγώνια θέση στη μικρή περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει στο σώμα του Γκαλβάο, ξανά στον Ολλανδό και θα φύγει εκτός τελικής γραμμής.

22' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, ο Επασί δε θα συγκρατήσει τη μπάλα, προβολή του Κουλούρη στην επαναφορά, αποκρούει σωτήρια με το πόδι ο γκολκίπερ του ΟΦΗ.

24' Αγγίζει το γκολ ο ΟΦΗ. Ο Φαν Ντάινεν θα "τσιμπήσει" τη μπάλα από τον Πίριτς στην κάθετη πάσα του Τοράλ, κάνει το σπριντ για να πλασάρει σε κενή εστία, όμως θα τον προλάβει τελευταία στιγμή ο Χατζησαΐας.

35' Σουτ του Λάμπρου έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά μέτρα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

38' Πλασέ του Βασιλαντωνόπουλου από πλάγια θέση, η μπάλα μακριά από την εστία.

47' Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Τοράλ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

52' Ο Μαρινάκης από δεξιά θα περάσει συρτά τη μπάλα στην μικρή περιοχή, κάνει το κοντρόλ ο Λάμπρου, όμως το σουτ που επιχειρεί είναι αδύναμο και καταλήγει στα χέρια του Πίριτς.

53΄ Συρτό σουτ του Κλωναρίδη μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Επασί.

56' Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Τοράλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα θα περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

65' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σουτ του Μπεντινέλι μέσα από την περιοχή, η μπάλα για λίγο εκτός εστίας.

66' Ωραία συνεργασία του Ντουρμισάι με τον Καμάου, ο τελευταίος θα κάνει άσχημο σουτ από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Πίριτς.

69' Ωραία πάσα του Τοράλ στον Ντουρμισάι, θα σουτάρει με δύναμη, όμως ο Πίριτς θα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

83' Ο Λάμπρου σκοράρει, όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Επιβεβαιώθηκε και από το VAR η φάση.

Τέλος του αγώνα, εύκολη νίκη για τον ΟΦΗ με 2-0 κόντρα στον Ατρόμητο.