Τελευταία αγωνιστική για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στη Super League και ο ΟΦΗ έχει μια δύσκολη αποστολή.

Η ομάδα του Ηρακλείου αντιμετωπίζει τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», όπου θα προσπαθήσει να έχει την καλύτερη δυνατή βαθμολογική συγκομιδή.

Πρώτη παρουσία στον πάγκο για το Νίκο Νιόπλια, σ’ αυτή τη δεύτερη θητεία του στο «τιμόνι» των Κρητικών.

Βάτερμαν και Μαρινάκης επιστρέφουν στην 11αδα (ειδικά ο δεύτερος μετά από μεγάλο διάστημα).

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

6' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ 1-0: Λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ, μετά την άσχημη πάσα του Μεγιάδο, ο Μπερτόλιο μπήκε στη φάση, γύρισε τη μπάλα για τον Μήτρογλου και αυτός πέτυχε το 1-0.

8' Πρώτη "τελική" για τον ΟΦΗ. Από τη σέντρα του Στάρτζεον, το σουτ του Ντε Γκουζμάν δε βρήκε στόχο.

9' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Ο Σίλβα θα βρει χώρο και κάνει το σουτ, με τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι.

14' Κόρνερ από τον Μπρούνο Γκάμα, άστοχη η κεφαλιά του Ρόουζ.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι, η ομάδα του Ηρακλείου μπήκε στο ματς χωρίς συγκέντρωση και το "πλήρωσε" με το γκολ, ενώ απέφυγε το δεύτερο στη φάση με το δοκάρι. Δυσκολία στην κατοχή της μπάλας για τους Κρητικούς, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να είναι συνεχώς στην επίθεση στο πρώτο 15λεπτο.

19' Πολύ καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με το δυνατό σουτ του Ντε Γκουζμάν, να φεύγει για λίγο εκτός εστίας.

22' Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Μήτρογλου αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα και δε μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του ο Δημήτρης Μάνος.

33' Σέντρα του Σίλβα από δεξιά, αδυναμία της άμυνας του ΟΦΗ να "καθαρίσει" τη φάση και ο Σάσα αστοχεί σχεδόν σε ανυπεράσπιστη εστία.

38' Νέα ευκαιρία για τον Άρη. Εκτέλεση φάουλ του Γκανέα, ο Βάτερμαν αποκρούει το σουτ του Μάνου, ενώ αντιδρά σωτήρια και στην προσπάθεια του Μπερτόλιο σε δεύτερο χρόνο.

41' Κίτρινη κάρτα για τον Σίλβα.

45' Εκτέλεση φάουλ του Ντε Γκουζμάν, κεφαλιά του Γιαννούλη και ο Κουέστα μπλοκάρει, πριν παίκτης του ΟΦΗ μπει στην μπορεία της μπάλας. Ο Γιαννούλης πάντως ήταν σε θέση οφσάιντ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 1-0.

46' Σέντρα στην επανάληψη.

46' Ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς. Κόρνερ από δεξιά, ο Ρόουζ σε δύο χρόνους δε καταφέρνει να σκοράρει, με τον Βάτερμαν να λέει ξανά "όχι".

56' Πλασέ από τον Γκάμα, δεν προβληματίζει τον Βάτερμαν.

57' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Χουάν Νέιρα στη θέση του Στάικου.

59' Σουτ του Ντε Γκουζμάν, δε θα βρει στόχο.

61' Νέα αλλαγή για τους Κρητικούς, ο Σακόρ στη θέση του Ντε Γκουζμάν που δε μπορεί να συνεχίσει.

66' Ο Κουέστα βγήκε και μπλόκαρε τη μπάλα, πριν ο Καστάνιος απειλήσει μετά το λάθος του Δεληζήση.

75' Κίτρινη κάρτα για τον Μάνο.

79' Σέντρα του Σούντγκρεν, κεφαλιά του Σάσα, στην αγκαλιά του Βάτερμαν.

79' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Ουές στη θέση του Κοροβέση.

82' Ο ΟΦΗ μπήκε με καλές προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή, με την πάσα του Μεγιάδο στον Μαρινάκη, όμως δε βγήκε η "τελική", όπως θα μπορούσε.

84' Αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Μπρούνο στη θέση του Σίλβα.

91' Αλλαγή για τον Άρη, ο Σάκιτς αντί του Μπερτόλιο.

94' Τελευταίο σφύριγμα, ήττα 1-0 για τον ΟΦΗ από τον Άρη.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκανέα, Τζέγκο, Σάσα, Μπερτόλιο (91' Σάκιτς), Σίλβα (84' Μπρούνο), Γκάμα, Μήτρογλου (22' λ.τ. Μάνος).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (79' Ουές), Μεγιάδο, Στάικος (57' Νέιρα), Ντε Γκουζμάν (61' Σακόρ), Σαρδινέρο, Στάρτζεον, Καστάνιος.