Ήττα για τον ΟΦΗ στο «Καραϊσκάκη», 3-0 από τον Ολυμπιακό

Η ομάδα του Ηρακλείου δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων

Ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός στο εκτός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 στο γήπεδο «Καραϊσκάκη».

Η διαφορά ποιότητας… αποτυπώθηκε στο χορτάρι, με την ομάδα του Ηρακλείου να δέχεται πίεση για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Με λύσεις ανάγκης για την αρχική 11αδα, ειδικά στη μεσαία γραμμή, οι Κρητικοί δεν είχαν την απαραίτητη συνοχή για ένα ματς με υψηλό βαθμό δυσκολίας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα (64' Παπασταθόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (64' Τιάγκο Σίλβα), Μπρούμα (39' λ.τ. Φορτούνης), Μασούρος (70' Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (70' Χασάν).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Σελίμοβιτς, Διαμαντής (61' Μίγγος), Λυμπεράκης, Ουές, Κοροβέσης (61' Γιαννούλης), Βαφέας (77' Ντε Γκουζμάν), Στάικος, Γρίβας, Στάρτζεον (77' Καστάνιος), Γκαργκαλατζίδης (61' Σαρδινέρο).

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το ματς στο "Καραϊσκάκη".

5' Ο Μπρούμα δίνει για τον Μασούρα εντός περιοχής, αυτός για τον Ελ Αραμπί, με τον Βάτερμαν να αποκρούει σε κόρνερ. Έλεγχος στο VAR για τη σωματική επαφή του Βάρερμαν με τον Μασούρα, "παίζεται" λέει ο Γκορτσίλας.

8' Κόρνερ του Βαλμπουενά από αριστερά, πρώτη κεφαλιά του Μπα, ο Εμβιλά σε κενή εστία κάνει την προβολή άουτ.

9' Σέντρα του Ανδρούτσου, κεφαλιά του Μασούρα, σε κόρνερ ο Βάτερμαν.

13' Κίτρινη κάρτα για τον Ουές.

19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 1-0: Γύρισμα του Μασούρα από αριστερά, στη μικρή περιοχή ο Λυμπεράκης "μπλοκάρει" με τάκλιν το πλασέ του Ελ Αραμπί σε κενή εστία, ενώ σε δεύτερο χρόνο, ο Εμβιλά με σουτ έξω από την περιοχή σημειώνει το 1-0.

24' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Βάτερμαν αποκρούει το σουτ του Βαλμπουενά μέσα από την περιοχή.

28' Μακρινό σουτ του Στάικου, αρκετά άστοχο.

30' Δυνατό σουτ του Καμαρά λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα εκτός εστίας.

37' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 2-0: Ολέθριο λάθος του Βαφέα στα όρια της μεγάλης περιοχής, χάνει τη μπάλα από τον Βαλμπουενά, που δίνει για τον Μασούρα μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ πετυχαίνει το 2-0.

39' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Φορτούνης στη θέση του Μπρούμα.

45+1' Σουτ του Στάρτζεον από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, ο Σα μπλοκάρει εύκολα.

45+2' Ο Ελ Αραμπί σκοράρει μετά από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ, όμως μετά από έλεγχο στο VAR υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 2-0.

46' Εκκίνηση για την επανάληψη.

50' Επιθετική ανάπτυξη από τον Ολυμπιακό μέσα στην περιοχή, το σουτ του Φορτούνη από το ύψος του πέναλτι, σταματάει στο σώματα του Σελίμοβιτς.

53' Στην γρήγορη αντεπίθεση του ΟΦΗ, ο Μασούρας ανέτρεψε τον Ουές λίγο πριν μπει μόνος στην περιοχή. Κίτρινη κάρτα για τον μεσοεπιθετικό του ΟΦΗ, ενώ η εκτέλεση του Στάικου έφυγε ψηλά άουτ.

61' Τρεις αλλαγές για τον ΟΦΗ. Μίγγος στη θέση του Διαμαντή, Γιαννούλης αντί του Κοροβέση και Σαρδινέρο στη θέση του Γκαργκαλατζίδη.

64' Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Τιάγκο Σίλβα στη θέση του Βαλμπουενά και Παπασταθόπουλος αντί του Μπα. Ντεμπούτο με τα "ερυθρόλευκα" για τον Έλληνα αμυντικό.

68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 3-0: Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, άσχημη "έξοδο" από τον Βάτερμαν και ο Ελ Εραμπί με κεφαλιά σημειώνει το 3-0.

70' Οι γηπεδούχοι κάνουν δύο αλλαγές. Ραντζέλοβιτς αντί Μασούρα και Χασάν στη θέση του Ελ Αραμπί.

74' Σουτ του Γρίβα έξω από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Σα.

76' Ο Φορτούνης σουτάρει εκτός περιοχής, αποκρούει με τις "γροθιές" ο Βάτερμαν.

77' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο Σίμος. Καστάνιος στη θέση του Στάρτζεον και Ντε Γκουζμάν αντί του Βαφέα.

78' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ: Ο Γκορτσίλας δείχνει την "άσπρη βούλα" για μαρκάρισμα του Σελίμοβιτς στον Τιάγκο Σίλβα. Στο ριπλέι φαίνεται ο αμυντικός του ΟΦΗ να διώχνει τη μπάλα.

80' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ: Εκτελεί ο Φορτούνης από τα 11 βήματα, η μπάλα χτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι και φεύγει άουτ.

84' Αποχωρεί τραυματίας ο Σελίμοβιτς, ο οποίος δε μπορεί να πατήσει καλά το πόδι του. Με 10 παίκτες ο ΟΦΗ και ανησυχία για τον 24χρονο στόπερ.

86' Κοντινό σουτ του Καμαρά, αποκρούει ο Βάτερμαν.

Τέλος του αγώνα, ήττα 3-0 για τον ΟΦΗ.