ΟΦΗ-ΑΕΚ 0-2 (Τελικό)

Αγώνας πρόκληση για τον ΟΦΗ σήμερα στο «Γεντί Κουλέ»

Σπουδαίο παιχνίδι σήμερα για τον ΟΦΗ, που υποδέχεται την ΑΕΚ για την 20η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Ηρακλείου επιδιώκει να επιστρέψει στις νίκες με εμφατικό τρόπο, σε ένα ματς που έχει χαρακτήρα ντέρμπι.

Ένα «τρίποντο», που αν έρθει, θα δώσει και σημαντική ψυχολογική ώθηση, μιας και την ερχόμενη Πέμπτη (4/2) ακολουθεί η ρεβάνς με το Βόλο για το Κύπελλο.

«Πρώτη» για τον Λουκ Καστάνιος στην αποστολή των Κρητικών, ενώ στον αντίποδα νέα απουσία είναι αυτή του Τσιλιανίδη, λόγω των ενοχλήσεων στο γόνατο.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το ματς στο γήπεδο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης".

Έχει μπει πιο δυνατά ο ΟΦΗ στο παιχνίδι και προσπαθεί να αναπτυχθεί σωστά στην επίθεση.

12' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ωραίο σουτ του Στάικου έξω από την περιοχή, εντυπωσιακή επέμβαση του Αθανασιάδη σε κόρνερ.

15' Απειλεί η ΑΕΚ. Από την κάθετη πάσα του Λιβάι, ο Ανσαριφάρντ βγαίνει τετ-α-τετ με τον Βάτερμαν, που αποκρούει με τα πόδια.

20' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάνσκι για "θέατρο".

35' Εκτέλεση φάουλ του Νέιρα, κεφαλιά του Βούρου από τη μικρή περιοχή, η μπάλα αρκετά πάνω από την εστία.

39' Κίτρινη κάρτα στον Λάτσι.

40' Φάουλ για τον ΟΦΗ, σχεδόν πάνω στη γραμμή της περιοχής κα ελαφρώς προς τα δεξιά. Ο Νέιρα θα εκτελέσει με φάλτσο, όμως δε βρίσκει στόχο.

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ 0-1: Κόρνερ του Σιμάνσκι από αριστερά, πρώτη κεφαλιά του Λάτσι και ο Σάκχοφ σχεδόν αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι με το κεφάλι πετυχαίνει το 0-1.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-1 πίσω στο σκορ ο ΟΦΗ. Με ένα γκολ λίγο πριν το σφύριγμα για την ανάπαυλα. Η ομάδα του Ηρακλείου, πληρώνει για άλλη μια φορά αδράνεια στην άμυνα σε στατική φάση.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγή οι δύο ομάδες.

48' Ο Ζαχαριάδης "χαρίζει" την κίτρινη κάρτα στον Λάτσι, που θα ήταν η δεύτερη, για το φάουλ στον Στάρτζεον εκτός περιοχής.

50' Ο Στάικος εκτελεί το φάουλ με πολύ δύναμη, ο Αθανασιάδης αποκρούει στην δεξιά του γωνία.

56' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Νεντελτσεάρου στη θέση του Λάτσι, που γλίτωσε την δεύτερη κίτρινη λίγα λεπτά πριν.

59' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Γρίβας στη θέση του Βούρου, που αποχωρεί με ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

62' Γύρισμα Αλμπάνη από αριστερά, παραλίγο αυτογκόλ από τον Διαμαντή, απέκρουσε με τα πόδια ο Βάτερμαν.

66' Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα στη θέση του Ανσαριφάρντ και ο Τάνκοβιτς αντί του Αλμπάνη.

69' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Ντε Γκουζμάν αντί του Στάικου.

71' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ 0-2: Χάνεται η διεκδίκηση της μπάλας στη μεσαία γραμμή για τον ΟΦΗ, ο Ολιβέιρα δίνει κάθετα για τον Τάνκοβιτς και αυτός με πλασέ σημειώνει το 0-2.

74' Δύο αλλαγές για τους φιλοξενούμενους. Ο Σιμόες αντί του τραυματία Μπακάκη και ο Χριστόπουλος στη θέση του Λιβάι.

76' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πλασέ με δύναμη του Τάνκοβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία.

82' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Καστάνιος στη θέση του Σαρδινέρο και ο Λυμπεράκης αντί του Κοροβέση.

84' Σέντρα του Λυμπεράκη από αριστερά, αδύναμο το σουτ του Γρίβα στην κίνηση, εύκολα θα μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.

85' Μπαλιά του Ουές στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Καστάνιος θα σουτάρει από τα όρια της περιοχής, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Τέλος του αγώνα, ήττα 0-2 για τον ΟΦΗ από την ΑΕΚ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Βούρος (59' λ.τ. Γρίβας), Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (82' Λυμπεράκης) Μεγιάδο, Στάικος (69' Ντε Γκουζμάν), Νέιρα, Ουές, Στάρτζεον, Σαρδινέρο (82' Καστάνιος).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης (74' λ.τ. Σιμόες), Σβάρνας, Λάτσι (56' Νεντελτσεάρου), Λόπες, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ, Λιβάι (74' Χριστόπουλος), Αλμπάνης (66' Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (66' Ολιβέιρα).