ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 0-3 (Τελικό)

Μεγάλο ματς απόψε στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης»

Αγώνας πρόκληση για τον ΟΦΗ, που αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ για την 17η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Ηρακλείου θα επιδιώξει να δώσει συνέχεια στα επιτυχημένα αποτελέσματα, ενώ δε λείπουν οι εκπλήξεις στην 11αδα από τον Γιώργο Σίμο.

Βασικός ξεκινάει ο Λυμπεράκης στην 3αδα των στόπερ, ενώ σε ρόλο ανασταλτικού μέσου θα αγωνιστεί ο Νίκος Βαφέας.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakritri.gr

1' Ξεκίνησε το ματς στο "Γεντί Κουλέ".

4' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουργκ "στρώνει" για τον Ουάρντα εντός περιοχής, δυνατό σουτ από τον Αιγύπτιο, σε κόρνερ αποκρούει ο Βάτερμαν.

7' Νέα επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων. Ο Σβαμπ κατεβάζει τη μπάλα εντός περιοχής, διαγώνιο σουτ απότον Κρμέντσικ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

8' Ο Στάικος έχει χώρο λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, θα κάνει το συρτό σουτ, όμως η μπάλα περνάει άουτ.

11' Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ουάρντα έβγαλε κάθετα τη μπάλα για τον Κρμέντσικ, που βγήκε τετ-α-τετ εκμεταλλευόμενος την λάθος τοποθέτηση του Σελίμοβιτς, με τον Τσέχονα πλασάρει άουτ.

19' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Σέντρα του Βιεϊρίνια από δεξιά, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Κρμέντσικ, η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ουές ψύχραιμα γυρίζει το στήθος στα χέρια του Βάτερμαν.

22' Λάθος γύρισμα του Νέιρα, ο Τζόλης θα βγει απέναντι από τον Βάτερμαν, που ανατρέπει τον παίκτη του ΠΑΟΚ έξω από την περιοχή και δέχεται την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Παπαπέτρου.

25' ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΒΑΤΕΡΜΑΝ: Μετά από έλεγχο στο μόνιτορ του VAR, ο Παπαπέτρου ακυρώνει την κίτρινη κάρτα στον Βάτερμαν και αποβάλλει με απευθείας κόκκινη τον Ολλανδό τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Ο διαιτητής θεωρεί ότι υπάρχει προφανής θέση για γκολ στη φάση αυτή.

30' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σωτηρίου πάει κάτω από τα δοκάρια, εκτός παιχνιδιού ο Λυμπεράκης.

38' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σβαμπ για τον Κρμέντσικ μέσα στην περιοχή, ο Τσέχος πλασάρει άουτ.

45+5' Σέντρα του Μουργκ από δεξιά, κεφαλιά του Τζόλη, αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ ο Σωτηρίου.

45+6' Πλασέ του Τζόλη μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Βούρο και φεύγει κόρνερ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ αμύνθηκε σθεναρά με 10 παίκτες, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας και τις τελικές προσπάθειες.

46' Ξεκίνησε η επανάληψη. Χωρίς αλλαγές από τις δύο ομάδες.

48' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 0-1: Σέντρα του Μουργκ από δεξιά, προβολή του Τζόλη από πολύ κοντά για το 0-1. Αδράνεια στη μικρή περιοχή από την οπισθοφυλακή του ΟΦΗ.

52' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 0-2: Γύρισμα του Τζόλη από αριστερά, πλασέ του Βαρέλα από το ύψος του πέναλτι για το 0-2. Κακή εκτίμηση της φάσης από τον Σωτηρίου, η μπάλα χτύπησε στα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα.

55' Δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σωτηρίου.

67' Σέντρα του Σβαμπ, κεφαλιά του Τζόλη άουτ.

67' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 0-3: Κάθετη πάσα του Τζόλη για τον Κρμέντσικ, ο Τσέχος με πλασέ σημειώνει το 0-3.

68' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Γρίβας στη θέση του Στάρτζεον και Γιαννούλης αντί του Σαρδινέρο.

68' Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ, ο Λάμπρου στη θέση του Μουργκ.

76' Τρεις αλλαγές για τους φιλοξενούμενους. Ροντρίγκο, Αουγκούστο και Σφιντέρσκι στο ματς, οι Βιεϊρίνια, Σβαμπ και Κρμέντσικ εκτός.

77' Δύο αλλαγές από τον Σίμο. Ο Σολίς στη θέση του Βούρου και ο Σουρνάκης αντί του Κοροβέση.

83' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντέλιας στη θέση του Ουάρντα.

Τέλειωσε το ματς, ήττα 0-3 για τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Βούρος (77' Σολίς), Σελίμοβιτς, Λυμπεράκης (30' Σωτηρίου), Ουές, Κοροβέσης (77' Σουρνάκης), Βαφέας, Στάικος, Νέιρα, Στάρτζεον (68' Γρίβας), Σαρδινέρο (68' Γιαννούλης).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίφκοβιτς, Βιεϊρίνια (76' Ροντρίγκο), Κρέσπο, Βαρέλα, Περέιρα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (76' Αουγκούστο), Ουάρντα (83' Κωνσταντέλιας), Μουργκ (68' Λάμπρου), Τζόλης, Κρμέντσικ (76' Σφιντέρσκι).