Με «κόντρα» διαιτησία: «Μαχητής» ο ΟΦΗ, πήρε το βαθμό στο Περιστέρι (0-0)

Η ομάδα του Ηρακλείου βρίσκεται σε ανοδική πορεία

Κόντρα σε όλους και σε όλα, ο ΟΦΗ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) στο Περιστέρι με αντίπαλο τον Ατρόμητο για την 16η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ηρακλείου αντιμετώπισε μια «εχθρική» διαιτησία από τον Βάτσιο, αλλά και τον Σιδηρόπουλο (VAR), καθώς αδικείται σε κομβικές φάσεις του αγώνα.

Στο 26’ από το σουτ του Στάρτζεον η μπάλα σταματάει στο χέρι του Γούτα, όμως η φάση δεν ελέγχθηκε στο VAR.

Στο 30’ ακυρώθηκε γκολ του Γρίβα ως οφσάιντ, ενώ στο 52’ αποβάλλεται ο Μεγιάδο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον διαιτητή να εξαντλεί την αυστηρότητα του.

Παρόλα αυτά, οι Κρητικοί διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο. Λειτούργησαν σωστά στο ανασταλτικό κομμάτι και αναχαίτισαν τις προσπάθειες του Ατρομήτου.

Μάλιστα, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που θα μπορούσε να πετύχει το γκολ της νίκης στο 94’, με την απίστευτη ευκαιρία του Νέιρα στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκάλο, Γούτας, Γκαλβάο, Νταβιώτης (63' Κιβρακίδης), Τομάσεβιτς (77' Μάτιτς), Νάτσος (77' Κωτσόπουλος), Χαρίσης (77' Σάλομον), Αγκάγιεφ (63' Χριστοδουλόπουλος), Μουνίθ, Μανούσος.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Βαφέας, Διαμαντής, Σελίμοβιτς (46' Βούρος), Λυμπεράκης (70' Κοροβέσης). Μεγιάδο, Νέιρα, Μπαλογιάννης (46' Στάικος), Στάρτζεον (84' Τσιλιανίδης), Γρίβας (70' Σαρδινέρο).

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι.

1' Κόρνερ του Μπαλογιάννη από δεξιά, ο Νέιρα κάνει αδύναμο πλασέ από τη μικρή περιοχή.

3' Κίτρινη κάρτα στον Λυμπεράκη, στην διεκδίκηση της μπάλας με τον Αγκάγιεφ.

7' Μακρινό σουτ από τον Γκάλο, η μπάλα αρκετά μέτρα εκτός.

10' Σέντρα του Ουές από δεξιά, ο Γρίβας υπό πίεση θα κάνει την κεφαλιά, όμως δεν καταφέρνει να στείλει τη μπάλα προς την εστία.

15' Εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, κεφαλιά του Γούτα, θα μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Βάτερμαν.

16' Κίτρινη κάρτα ο Μεγιάδο, για το μαρκάρισμα στον Μουνίθ.

21' Ο Νάτσος θα δει την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στο Νέιρα.

25' Εκτέλεση κόρνερ του Μπαλογιάννη με πολύ φάλτσο, ο Μανδάς "βγάζει" με το ένα χέρι και ενώ η μπάλα φαίνεται να είχε πορεία προς την εστία.

26' Σουτ του Στάρτζεον μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταματάει στο χέρι του Γούτα, στην προσπάθεια του για τάκλιν. Ο Βάτσιος είπε "παίζεται", ενώ στη ροή του αγώνα δε φάνηκε να υπάρχει παρέμβαση από το VAR.

29' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Μανούσο να πλασάρει στην "έξοδο" του Βάτερμαν, η μπάλα φεύγει άουτ.

30' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Γρίβας σκοράρει, όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Επιβεβαιώνει την απόφαση ο Βάτσιος, μετά από επικοινωνία με το VAR.

32' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Βάτερμαν να αποκρούει το σουτ του Μουνίθ μέσα από την περιοχή.

36' Απειλεί ξανά ο Ατρόμητος. Ο Βάτερμαν και πάλι θα πει "όχι" με σωτήρια απόκρουση στο τετ-α-τετ με τον Αγκάγιεφ, ο οποίος σε δεύτερο χρόνο κάνει χέρι.

40' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Στάρτζεον "βγάζει" τετ-α-τετ τον Ουές, που θα πλασάρει ψηλοκρεμαστά από το ύψος του πένάλτι, όμως ο Μανδάς θα αποκρούσει σωτήρια.

45+2' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Κόρνερ με τον Μπαλογιάννη από δεξιά, κεφαλιά του Διαμαντή, η μπάλα θα σταματήσει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μανδά.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα.

46' Εκκίνηση στην επανάληψη, με δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Στάικος στη θέση του Μπαλογιάννη και ο Βούρος αντί του Σελίμοβιτς.

47' Δυνατό σουτ του Νέιρα μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταματάει στο σώμα του Τομάσεβιτς. Δεν υπάρχει χέρι, όπως επιβεβαιώνει από το VAR ο Βάτσιος.

53' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο, που βλέπει την κόκκινη του διαιτητή Βάτσιου. Όπως φαίνεται από το ριπλέι, ο Αργεντίνος μέσος του ΟΦΗ πρώτα βρίσκει μπάλα και μετά το το πόδι του Μουνίθ. Πολύ αυστηρή απόφαση από τον ρέφερι, ενώ και πάλι δε φαίνεται να υπήρξε συννενόηση με το VAR.

55' Σουτ από τον Μουνίθ, ο Βάτερμαν θα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

58' Ο Μουνίθ και πάλι θα σουτάρει από ευνοϊκή θέση στα όρια της περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

63' Κίτρινη κάρτα για τον Τομάσεβιτς.

63' Δύο αλλαγές για τον Ατρόμητο. Χριστοδουλόπουλος αντί Αγκάγιεφ και Κιβρακίδης αντί Νταβιώτη.

70' Ο Σίμος "απαντάει" με δύο αλλαγές και αυτός. Κοροβέσης στη θέση του Λυμπεράκη και Σαρδινέρο αντί του Γρίβα.

71' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Γύρισμα του Στάρτζεον από δεξιά, ο Νέιρα θα σουτάρει με δύναμη, όμως η μπάλα φεύγει άουτ.

77' Τρεις αλλαγές οι γηπεδούχοι. Μάτιτς, Κωτσόπουλος και Σάλομον στο παιχνίδι, Τομάσεβιτς, Νάτσος και Χαρίσης εκτός.

81' Μακρινό σουτ από τον Στάικο, ο Μανδάς αποκρούει σε κόρνερ.

82' Ο Χριστοδουλόπουλος έχει χώρο στα όρια της περιοχής και θα κάνει το σουτ, απόκρουση από τον Βάτερμαν.

84' Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Τσιλιανίδης στη θέση του Στάρτζεον.

85' Διαγώνιο σουτ του Μανούσου, η μπάλα θα περάσει άουτ.

87' Κίτρινη κάρτα στον Σαρδινέρο.

91' Κίτρινη κάρτα και για τον Μανούσο.

94' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να πάρει το ματς. Ο Σαρδινέρο για το Νέιρα στη μικρή περιοχή, ο Αργεντινός πλασάρει στα χέρια του Μανδά.

Τελικό αποτέλεσμα, 0-0. Η ομάδα του Ηρακλείου άντεξε με 10 παίκτες και χάνει τεράστια ευκαιρία στην τελευταία φάση του αγώνα να πάρει το ματς.