Η χειρότερη εμφάνιση: «Βαριά» ήττα για τον ΟΦΗ, 0-3 από τον Άρη

Το 2020 «κλείνει» αγωνιστικά με το χειρότερο τρόπο

Με «πικρή» γεύση ολοκληρώνεται αγωνιστικά το 2020 για τον ΟΦΗ, που γνώρισε «βαριά» ήττα από τον Άρη με 0-3.

Το παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής, ήταν μια συνέχεια στη σειρά των άσχημων εμφανίσεων στο «Γεντί Κουλέ» για την ομάδα του Ηρακλείου, που δεν άξιζε να πάρει κάτι.

Με πολλά προβλήματα για ακόμη μία φορά στην αμυντική λειτουργία, αλλά και έλλειψη ουσίας στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, οι Κρητικοί δεν έδειξαν ικανοί να διεκδικήσουν κάτι από το συγκεκριμένο αγώνα.

Η ανισορροπία «εντός-εκτός έδρας» αναδείχθηκε ξανά, ενώ μέχρι τώρα δεν έχει υπάρξει η επιθυμητή βελτίωση στις αγωνιστικές αδυναμίες της ομάδας του Σίμου.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Βούρος, Διαμαντής, Βαφέας, Λυμπεράκης (78' Κοροβέσης), Μεγιάδο (86' Γκαργκαλατζίδης), Στάικος (57' Γρίβας), Νέιρα, Μπαλογιάννης  (78' Γιάννου), Στάρτζεον, Σαρδινέρο (86' Σουρνάκης).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Μπεναλουάν, Ροζ, Σούντγκρεν, Σάσα (90' Μπακούτσης), Ματίγια, Μπερτόλιο (71' Γκαρσία), Γκάμα (71' Τζέγκο), Σίλβα (71' Μαντσίνι), Μάνος (79' Λόπεθ).

Το «φιλμ» του αγώνα

1’ Ξεκίνησε το ματς στο «Γεντί Κουλέ».

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, δύο καλές στιγμές για τον Άρη, πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό.

Διαγώνιο σουτ του Σίλβα μέσα από την περιοχή θα περάσει άουτ, ενώ στην επόμενη ακριβώς φάση, ο Σωτηρίου πρόλαβε με καίρια έξοδο τον μεσοεπιθετικό του Άρη.

8' Καλή στιγμή για τον Άρη. Γύρισμα του Σίλβα μέσα στην μικρή περιοχή, δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Μάνος.

13' Σειρά του ΟΦΗ να "πατήσει" περιοχή. Γύρισμα του Σαρδινέρο από δεξιά, ο Νέιρα θα κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα θα καταλήξει χωρίς δύναμη στα χέρια του Μπουσέ.

15' Κόρνερ του Μπαλογιάννη από αριστερά, κεφαλιά του Νέιρα θα περάσει άουτ.

16' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Σαρδινέρα έδωσε για το Νέιρα μέσα στην περιοχή, αυτός επέλεξε να εκτελέσει με ψηλοκρεμαστό πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.

19' Νέα προσπάθεια του Νέιρα να σκοράρει. Ο Αργεντίνος έχει χώρο έξω από την περιοχή, κάνει το σουτ, όμως και πάλι δε βρίσκει στόχο.

24' Σουτ του Μπερτόλιο εκτός περιοχής, δεν προβληματίζεται ο Σωτηρίου, με τη μπάλα να περνά άουτ.

25' Ο Μπρούνο Γκάμα θα κάνει το φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, αρκετά μέτρα εκτός εστίας η μπάλα.

29' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ 0-1: Κάθετη πάσα του Γκάμα για τον Μάνο, που κάνει το διαγώνιο σουτ, ο Σωτηρίου αποκρούει ασταθώς και ο επερχόμενος Μπερτόλιο πετυχαίνει το 0-1.

42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ 0-2: Κόρνερ του Μπρούνο Γκάμα από αριστερά, κεφαλιά του Μπεναλουάν, η μπάλα έχει κατεύθυνση προς την εστία και ο Μπερτόλιο, με κοντινή προβολή σκοράρει. Έγινε έλεγχος VAR για οφσάιντ και έδειξε σέντρα ο Διαμαντόπουλος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 0-2, με πολλά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

56' Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα.

57' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Γρίβας στη θέση του Στάικου.

58' Κίτρινη κάρτα στον Σίλβα.

60' Ο Μεγιάδο θα αντικρύσει τώρα την κίτρινη κάρτα.

62' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με το σουτ του Γρίβα να φεύγει άουτ.

66' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Στάρτζεον και Μπαλογιάννης έπαιξαν το "1-2", η μπάλα έφτασε στον Σαρδινέρο, που από τη μικρή περιοχή πλάσαρε άουτ.

71' Τρεις αλλαγές για τον Άρη. Τζέγκο, Μαντσίνι και Γκαρσία στο παιχνίδι, εκτός οι Γκάμα, Σίλβα και Μπερτόλιο.

74' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Ο Μάνος έφυγε στην αντεπίθεση και μετά το μαρκάρισμα του Βαφέα εντός περιοχής, ο διαιτητής Διαμαντόπουλος υποδεικνύει πέναλτι.

76' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ 0-3: Εκτελεί ο Ματίγια και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

78' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Κοροβέσης στη θέση του Λυμπεράκη και ο Γιάννου αντί του Λυμπεράκη.

79' Αλλαγή και για τον Άρη, ο Λόπεθ στη θέση του Άρη.

83' Εκτέλεση φάουλ του Νέιρα, κεφαλιά του Βούρου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

86' Κίτρινη κάρτα για τον Σάκιτς.

86' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Σουρνάκης στη θέση του Σαρδινέρο και Γκαργκαλατζίδης αντί του Μεγιάδο.

90' Τελευταία αλλαγή για τον Άρη. Ο Μπακούτσης αντί του Σάσα.

91' Συρτό σουτ του Νέιρα μέσα από την περιοχή, δε θα βρει στόχο.

Τελευταίο σφύριγμα, ήττα 0-3 για τον ΟΦΗ.