Σαν σήμερα: Η πρώτη νίκη του ΟΦΗ στην Α’ Εθνική πριν 52 χρόνια

Είχε επικρατήσει 1-0 του Πανσερραϊκού στο Ηράκλειο

Πριν από 52 χρόνια, ο ΟΦΗ πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής.

Σαν σήμερα, στις 13 Οκτωβρίου του 1968, επικρατούσε 1-0 του Πανσερραϊκού στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Το νικητήριο τέρμα της ομάδας του Ηρακλείου είχε πετύχει ο Αλεξανδρής, μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα.

Η σχετική ανάρτηση της ΠΑΕ:

Σαν σήμερα ο ΟΦΗ πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής, επικρατώντας με σκορ 1-0 του Πανσερραϊκού.

Στις 13/10/1968 η ομάδα μας υποδέχθηκε την ομάδα των Σερρών στο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αλεξανδρής βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0, σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του αγώνα.