Παναιτωλικός-ΟΦΗ 2-0 (Τελικό)

Για το διπλό η ομάδα του Ηρακλείου στο Αγρίνιο

Να «κλείσει» με νίκη το 2019 είναι ο στόχος του ΟΦΗ, που αντιμετωπίζει τον Παναιτωλικό εκτός έδρας για την 16η αγωνιστική της Super League 1.

Η ομάδα του Ηρακλείου προέρχεται από μία νίκη και μία ισοπαλία στην εκκίνηση του δεύτερου γύρου, κόντρα σε Άρη και Παναθηναϊκό αντίστοιχα.

Έτσι, θέλει να επιστρέψει στα «τρίποντα» απέναντι στους Αγρινιώτες, ώστε να παραμείνει στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας.

Εκπλήξεις στην 11αδα από τον Γιώργο Σίμο, καθώς φανέλα βασικού παίρνουν ξανά οι Μπράυν και Γιαννούλης, όπως και ο Στάικος, ενώ ο Μαρινάκης θα αγωνιστεί στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο Νίκος Κοροβέσης έμεινε στον πάγκο λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

*Όλα έτοιμα να ξεκινήσει το παιχνίδι στο Αγρίνιο, όπου βρέχει από το πρωί και ο αγωνιστικός χώρος δείχνει αρκετά "βαρύς".

*Ο διαιτητής Μανούχος ενημέρωσε τους ανθρώπους των δύο ομάδων, ότι υπάρχει τεχνικό πρόβλημα με τη σύνδεση του VAR. Έτσι, προς το παρόν δεν λειτουργεί, όπως ανέφερε χαρακτηριστικά.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι με ευκαιρία για τον ΟΦΗ στα πρώτα δευτερόλεπτο. Ο Φερέιρα πλάσαρε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, όμως ο Κνετ απέκρουσε με τα πόδια.

Σε πολλά σημεία του γηπέδου το νερό από τη συνεχόμενη βροχή, δεν επιτρέπει στη μπάλα να κυλήσει. Σε άσχημη κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος, κάτι που φαίνεται σε κάθε προσπάθεια των παικτών.

10' Σέντρα του Ντίας από δεξιά, κεφαλιά του Μπαϊροβιτς από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

25' Ο Φερέιρα με καλές προϋποθέσεις από δεξιά μέσα στην περιοχή, αλλά θα κάνει σέντρα-σουτ πάνω στον Κνετ.

29' Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή.

32' Ο Τσιλιανίδης μέσα στην περιοχή σε θέση για σουτ, όμως προτιμάει την πάσα στον Μάνο και οι αμυντικοί θα απομακρύνουν σε κόρνερ.

33' Κίτρινη κάρτα και στον Στάικο.

39' Ωραία σέντρα του Μπράουν από δεξιά, ο Μάνος δε μπορεί για την κεφαλιά και το σουτ Στάικου στην εξέλιξη της φάσης θα περάσει αρκετά άουτ.

43' Κίτρινη κάρτα για τον Μαρινάκη.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα. Ο αγωνιστικός χώρος γίνεται... λίμνη, όταν δυναμώνει η βροχή και φυσικά δεν μπορεί να γίνει παιχνίδι αξιώσεων.

*Διορθώθηκε το θέμα με το VAR, με την διαφορά ότι η επικοινωνία θα γίνεται με τον 4ο διαιτητή κ. Κατσικογιάννη.

46' Σέντρα στο δεύτερο 45λεπτο.

46' Σουτ του Μιμίτο έξω από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει άουτ.

47' Ο Φερέιρα θα μπει από δεξιά στα καρέ του αντιπάλου, όμως δε θα μπορέσει να κάνει το γύρισμα λόγω του βρεγμένου τερέν, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η προσπάθεια του Μάνου από τη μικρή περιοχή δεν είχε αποτέλεσμα. Οφσάιντ υποδείχθηκε ο Φερέιρα, όταν πήγε να μπει ξανά στη φάση.

53' Κόρνερ από τον Τσιλιανίδη, ο Στάικος θα κάνει το σουτ εκτός περιοχής, όμως είναι αρκετά άστοχο.

55' Σουτ από τον Μπαϊροβιτς, η μπάλα θα κοντράρει στον Μπαϊροβιτς και φεύγει κόρνερ.

59' Πρώτη αλλαγή για το ΟΦΗ, με τον Φιγκεϊρέντο στη θέση του Φερέιρα.

65' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Τσιλιανίδη, η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μάνος υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

69' Σουτ του Γιοβάνοβιτς μέσα από την περιοχή στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα θα περάσει άουτ.

70' Κίτρινη κάρτα στον Χόρχε Ντίας.

74' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, ο Ντουάρτε στη θέση του Αριγίμπι.

77' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ: Σέντρα από τον Σανιά, κεφαλιά του Μπαϊροβιτς θα σταματήσει στο δοκάρι.

78' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ 1-0: Προωθημένη μπάλα στον Ντουάρτε, η μπάλα κόλλησε στο νερό και ο Πορτογάλος πλάσαρε για το 1-0. Ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος ευνόησε τους γηπεδούχους σ' αυτή τη φάση.

84' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ: Ο Μανούχος "τσέκαρε" στο μόνιτορ του VAR το μαρκάρισμα του Νάστου στον Μπαϊροβιτς εντός περιοχής και υποδεικνύει πέναλτι για τράβηγμα στον επιθετικό των Αγρινιωτών.

85' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ 2-0: Ο Μπαϊροβιτς θα εκτελέσει και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

86' Αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Ντάλσιο στη θέση του Μπαϊροβιτς.

88' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο Χάβος, με τον Μαλή στη θέση του Μιμίτο.

89' Κίτρινη κάρτα στον Φιγκεϊρέντο.

91' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ, Νοικοκυράκης και Σουρνάκης στο παιχνίδι, εκτός Μάνος και Σακόρ.

92' Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Σωτηρίου, κεφαλιά του Νοικοκυράκη θα περάσει άουτ.

Τέλος του αγώνα, ήττα 2-0 για τον ΟΦΗ στο Αγρίνιο.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Νάστος, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Στάικος, Σακόρ (91' Νοικοκυράκης), Φερέιρα (59' Φιγκεϊρέντο), Τσιλιανίδης, Μάνος (91' Σουρνάκης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Ταχάρ, Μαρσιάλ (74' Ντουάρτε), Αριγίμπι, Λιάβας, Ντίας, Σιέστεντ, Μιμίτο (88' Μαλής), Μπαϊροβιτς (86' Ντάλσιο).