ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (Τελικό)

Καθοριστικής σημασίας παιχνίδι στο «Γεντί Κουλέ» για την παραμονή

Ο αγώνας της χρονιάς για τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ», που αντιμετωπίζει τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Η ομάδα του Ηρακλείου θέλει πάση θυσία τη νίκη, στη «μάχη» που δίνει για την παραμονή.

Χωρίς εκπλήξεις η 11αδα του Χάιμε Βέρα, που επιλέγει τον Ανέστη Νάστο για παρτενέρ του Μεγιάστο στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Σχηματισμός 4-2-3-1 για τους Κρητικούς.

Στον αντίποδα ο Γιάννης Πετράκης, παρατάσσει την ομάδα του με το καθιερωμένο στους τελευταίους αγώνες 3-5-2.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Άρχισε το ματς με τον Γιακουμάκη στην πρώτη σέντρα.

*Υπό δυνατή βροχή το παιχνίδι από το ξεκίνημα.

8' Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον ΟΦΗ. Από τη σέντρα του Μπράουν η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και έφτασε στον Βαζ, που από το ύψος του πέναλτι σούταρε αδύναμα στην αγκαλιά του Βελλίδη.

14' Κάθετη πάσα του Βαζ, ο Βελλίδης θα βγει και θα προλάβει την τελευταία στιγμή τον Φερέιρα που είχε κάνει διαγώνια κίνηση.

15' Σέντρα του Μπράουν από δεξιά, ο Γιακουμάκης προσπαθεί για την κεφαλιά, σουτ του Κοροβέση στο δεύτερο δοκάρι, μπλοκάρει σταθερά ο Βελλίδης.

16' Λάθος για τον ΟΦΗ στη μεσαία γραμμή, ο Αθανασιάδης κάνει την κάθετη πάσα για τον Κριζμάν που φτάνει τη μικρή περιοχή, όμως μπροστά στον Σωτηρίου χάνει την ισορροπία του και η μπάλα περνάει άουτ.

17' Δυνατό σουτ από τον Βαζ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα θα φύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Ο Φερέιρα επαναφέρει τη μπάλα μετά από στατική φάση, ο Βαζ μέσα από την περιοχή θα σουτάρει και η μπάλα αφού κοντράρει στο σώμα του Μιχαήλ θα καταλήξει στα δίχτυα για το 1-0.

29' Με καλή κυκλοφορία από τους παίκτες του ΟΦΗ, ο Νέιρα κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή θα κάνει το σουτ, όμως ο Βελλίδης θα μπλοκάρει σταθερά.

33' Καλή σέντρα του Βαζ από αριστερά, παραλίγο αυτογκόλ από τον Τζημόπουλο στο δεύτερο δοκάρι.

42' Σέντρα του Γιάκου από δεξιά, ο Σωτηρίου θα προλάβει να κλείσει τον Αθανασιάδη στη μικρή περιοχή, ενώ μετά την απομάκρυνση της μπάλας και τη δεύτερη σέντρα του Γιάκου, ο Μπράουν θα διώξει στη μικρή περιοχή μετά την πρώτη κεφαλιά του Κριζμάν.

Τέλος για το πρώτο 45λεπτο.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο "Γεντί Κουλέ".

54' Ωραία σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά, κεφαλιά του Γιακουμάκη θα περάσει άουτ.

55' Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Παμλίδης στη θέση του Γιάκου.

57' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο, που άθελα του βρήκε το Νικολιά στο πρόσωπο.

58' Κίτρινη κάρτα και στον Πάντελιτς για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Γιακουμάκη.

61' Ο Νικολιάς θα δει την κίτρινη κάρτα για "θέατρο".

70' Κίτρινη και στον Αθανασιάδη.

75' Δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Μάνος στη θέση του Αθανασιάδη.

79' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο Γιάννης Πετράκης, ο Αποστολόπουλος στο ματς αντί του Μπουκουβάλα.

82' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Φερέιρα.

84' Δεύτερη κίνηση από τον Βέρα, ο Βουό στο ματς αντί του Γιακουμάκη.

86' Κίτρινη κάρτα στον Βαζ, για καθυστέρηση όπως του λέει ο Κομίνης.

89' Τελευταία αλλαγή και για τους Κρητικούς, ο Βαζ θα φύγει από το παιχνίδι στη θέση του ο Σάσι.

91' Κίτρινη κάρτα στον Κριζμάν.

94' Ο Μπράουν θα δει την κίτρινη κάρτα.

Τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Κομίνη, πολύ σημαντική νίκη για την κρητική ομάδα, 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα.

92' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, συρτό σουτ του Βουό από τα όρια της περιοχής, η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νάστος, Μεγιάδο, Νέιρα, Βαζ (89' Σάσι), Φερέιρα (82' Κουτσιανικούλης), Γιακουμάκης (84' Βουό).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας (79' Αποστολόπουλος), Σεργκελασβίλι, Γιάκος (55' Παμλίδης), Νικολιάς, Πάντελιτς, Κριζμάν, Αθανασιάδης (75' Μάνος).