ΟΦΗ-Ξάνθη 0-0 (τελικό)

Η νίκη είναι απαραίτητη για τον ΟΦΗ στην αναμέτρηση με την Ξάνθη, για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Με τον Χάιμε Βέρα να κάνει το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία, οι Κρητικοί θέλουν το «τρίποντο» για να μπουν δυναμικά στο… κόλπο της παραμονής.

Ο Δεληγιαννίδης είναι το νέο πρόσωπο στην 11αδα, σε σχέση με το ματς κόντρα στον Ατρόμητο, παίρνοντας τη θέση του Μπράουν.

*Με έντονο χειροκρότημα η είσοδος του Χάιμε Βέρα στον αγωνιστικό χώρο, μαζί με το υπόλοιπο τεχνικό επιτελείο.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους στην πρώτη σέντρα.

5' Πρώτη τελική και μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Δεληγιαννίδη από δεξιά, ο Νέιρα στο δεύτερο δοκάρι θα πλασάρει με το αριστερό, όμως ο Ζίφκοβιτς αποκρούει σωτήρια.

7' Εκτέλεση φάουλ από το Ναμπί, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Γιαννούλη, αναγκάζει τον Ζίφκοβιτς να παραχωρήσει κόρνερ.

16' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Κοροβέση από δεξιά, ο Γιακουμάκης από τη μικρή περιοχή κάνει την προβολή, όμως η μπάλα θα καταλήξει στα χέρια του Ζίφκοβιτς.

17' Καλή στιγμή για την Ξάνθη, με το διαγώνιο σουτ του Μπρίτο από διαγώνια θέση, που θα φύγει ελάχιστα άουτ.

25' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, μετά την προωθημένη πάσα του Κοροβέση για τον Γιακουμάκη, ο τελευταίος αποφασίζει μέσα στην περιοχή να πλασάρει με "λόμπα", όμως η μπάλα φεύγει άουτ.

35' Κίτρινη κάρτα στον Κάστρο, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ποτουρίδη.

38' Κίτρινη και στον Μεγιάδο για το μαρκάρισμα στον Μπρίτο.

Τέλος για το πρώτο ημίχρονο, 0-0 το αποτέλεσμα.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

47' Ο Νέιρα περνάει κάθετα τη μπάλα για τον Κοροβέση, που θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα κοντράρει στον Ντα Κόστα.

48' Δυνατή εκτέλεση φάουλ από το Ναμπί, η μπάλα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

52' Αλλαγή για την Ξάνθη, ο Καμαρά στη θέση του Μελιόπουλου.

58' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. ο Μπρίτο γύρισε στον Καντά στη μικρή περιοχή, όμως το πλασέ του δεύτερου θα περάσει εκτός εστίας.

58' Δεύτερη αλλαγή για τους Ακρίτες, εκτός ματς ο Μελισσόπουλος στη θέση του ο Μπαριέντος.

59' Κίτρινη κάρτα στον Κοβάσεβιτς, που κράτησε το Νέιρα.

60' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Σακόρ στη θέση του Μεγιάδο.

62' Φαλτσαριστό σουτ του Μπρίτο έξω από την περιοχή, η μπάλα θα φύγει άουτ.

63' Η Ξάνθη κλείνει τις αλλαγές, με τον Σαρπόνγκ στη θέση του Μπρίτο.

67' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Ντίνας στη θέση του Γιαννούλη.

75' Κίτρινη στον Μπαριέντος.

75' Τρίτη αλλαγή για τους Κρητικούς, ο Βουό στη θέση του Νέιρα.

76' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Κοροβέση από αριστερά, σουτ στην κίνηση από τον Ντίνα, η μπάλα άουτ.

79' Κίτρινη κάρτα στον Ντα Κόστα.

85' Ο Ντίρεσταμ θα κρατήσει τον Βουό, ενώ έμπαινε προς την περιοχή, φάουλ για τον ΟΦΗ στο ημικύκλιο της περιοχής. Κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Ξάνθης.

86' Εντυπωσιακή η εκτέλεση φάουλ από το Ναμπί, ο Ζίφκοβιτς θα αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ.

86' Μετά την εκτέλεση κόρνερ, η Ξάνθη θα βγει στην κόντρα-επίθεση, ο Κάστρο θα κάνει την κεφαλιά, μπλοκάρει σταθερά ο Στρέζος.

87' Κίτρινη κάρτα στον Βουό.

*Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

91' Κίτρινη κάρτα στο Νάστο για διαμαρτυρία.

95' Τελευταίο σφύριγμα, 0-0 το αποτέλεσμα στο "Γεντί Κουλέ".

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης (67' Ντίνας), Νάστος, Μεγιάδο (60' Σακόρ), Ναμπί, Κοροβέσης, Νέιρα (75' Βουό), Γιακουμάκης.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Ντίρεσταμ, Λισγάρας, Κασάδο, Ντα Κόστα, Μελιόπουλος (52' Καμαρά), Μελισσόπουλος (58' Μπαριέντος), Κοβάσεβιτς, Μπρίτο (63' Σαρπόνγκ), Καντά, Κάστρο.