Έχασε την ευκαιρία για… ανάσα ο ΟΦΗ, 1-1 με ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες

Πολύ κοντά σε μια σπουδαία νίκη έφτασε ο ΟΦΗ, όμως λίγο πριν το τέλος του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα δέχτηκε την ισοφάριση και το 1-1 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Ηρακλείου έκανε μεγάλη προσπάθεια στους «Ζωσιμάδες», στην αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, όμως για άλλη μια φορά δεν άντεξε ως το τέλος.

Ο Ποτουρίδης στο 54’ μετά από εκτέλεση φάουλ είχε δώσει το προβάδισμα, με τον Αθανασιάδη να ισοφαρίζει στο 84’ και να στερεί από τους Κρητικούς μια μεγάλη βαθμολογική… ανάσα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Λίλα, Νικολιάς, Γιάκος (67' Μυστακίδης), Ξύδας (60' Κρίζμαν), Παμλίδης, Αθανασιάδης.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Νάστος, Μεγιάδο (83' Παπαστεριανός), Κυριακίδης, Σάσι (69' Μιχόγεβιτς), Πλατέλλας (92' Κοιλιάρας), Βουό.

Το «φιλμ» του αγώνα

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι.

2' Εκτέλεση φάουλ του Γιάκου, κεφαλιά προς τα πίσω, με τον Στρέζο να μπλοκάρει σταθερά.

7' Βαθιά μπαλιά για τον Αθανασιάδη που θα κατεβάσει μέσα στην περιοχή, με το σουτ που επιχείρησε να φεύγει ψηλά άουτ.

16' Δυνατό σουτ του Αποστολόπουλου, ο Στρέζος θα αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του ο Παμλίδης έκανε το γυριστό, με τη μπάλα να κοντράρει στον Παπάζογλου.

19' Ο Πλατέλλας θα σουτάρει με δύναμη εκτός περιοχής, αποκρούει ο Βελλίδης και σε δεύτερο χρόνο ο Μπουκουβάλας διώχνει σε κόρνερ.

27' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ με νέα στατική φάση, η κεφαλιά του Τζημόπουλο από τη μικρή περιοχή θα περάσει εκτός εστίας.

30' Κίτρινη κάρτα στον Τζημόπουλο, που κράτησε τον Πλατέλλα που έβγαινε στον κενό χώρο απειλητικά προς την αντίπαλη περιοχή.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου (0-0), χωρίς καθυστερήσεις από τον διαιτητή Λάμπρου.

46' Σέντρα στο δεύτερο 45λεπτο.

54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Εκτέλεση φάουλ  (πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής) για τους Κρητικούς, με πάσα από τον Πλατέλλα, ο Ποτουρίδης θα κάνει το φαλτσαριστό σουτ και σκοράρει για το 0-1!

55' Κεφαλιά του Γιάκου από ευνοϊκή θέση, ο Στρέζος μπλοκάρει σταθερά.

56' Σουτ του Πλατέλλα έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στα σώματα και φεύγει κόρνερ.

56' Κίτρινη κάρτα στον Βελλίδη για διαμαρτυρία.

60' Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Κρίζμαν στη θέση του Ξύδα.

62' Κίτρινη κάρτα στον Λίλα.

67' Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Μυστακίδης αντί του Γιάκου στο ματς.

69' Πρώτη κίνηση από τον Παπαδόπουλου, ο Μιχόγεβιτς στη θέση του Σάσι.

69' Εκτέλεση κόρνερ του Μυστακίδη, ο Ποτουρίδης προ του Τζημόπουλου παραχωρεί νέο κόρνερ.

71' Σουτ του Αθανασιάδη εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Στρέζος.

81' Άστοχο σουτ του Πλατέλλα μέσα από την περιοχή, έπειτα από γύρισμα του Κοροβέση.

80' Κίτρινη κάρτα για τον Δεληγιαννίδη.

83' Δεύρερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Παπαστεριανός στη θέση του Μεγιάδο.

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1: Κεφαλιά-πάσα από το δεύτερο δοκάρι για τον Αθανασιάδη και αυτός με γυριστό σουτ κάνει το 1-1.

88' Κίτρινη κάρτα για τον Στρέζο.

92' Κλείνουν τις αλλαγές τους οι Κρητικοί, με τον Κοιλιάρα αντί του Πλατέλλα.

95' Ο διαιτητής Λάμπρου θα δείξει την κίτρινη και στον Παπάζογλου.

95' Μακρινό σουτ του Κρίζμαν άουτ και τελευταίο σφύριγμα από τον Λάμπρου, 1-1 το τελικό αποτέλεσμα.