Ήττα για τον μέτριο ΟΦΗ στη Λιβαδειά (2-1) με γκολ... φάντασμα!

Ο ΟΦΗ κινήθηκε σε... ρηχά νερά σε ότι αφορά την απόδοση και γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον Λεβαδειακό, όμως το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από ένα γκολ που δε μπήκε ποτέ.

Το παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής «σημαδεύτηκε» από τη φάση του δεύτερου γκολ των Βοιωτών, όπου έγινε διπλό λάθος.

Ο διαιτητής Γρατσάνης υπέδειξε ένα αμφισβητούμενο φάουλ, ενώ στην εκτέλεση του Στανόγεβιτς η μπάλα δεν πέρασε την τελική γραμμή (έχει ευθύνη και ο επόπτης Καρατζίκας).

Η ομάδα του Ηρακλείου δεν είχε συνολικά καλή εικόνα, καθώς στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε πίεση από τους γηπεδούχους, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο που είχε την κατοχή της μπάλας δε βρήκε λύσεις στη δημιουργία, ώστε να απειλήσει ουσιαστικά.

Από κακή αντίδραση στην οπισθοφυλακή ο Στανόγεβιτς άνοιξε το σκορ στο 25’ για τον Λεβαδειακό, όμως στο 43’ ήρθε η ισοφάριση για τον ΟΦΗ με το εύστοχο πέναλτι του Αραβίδη.

Στο 45’ όμως, η «εχθρική» διαιτησία του Γρατσάνη (για άλλη μια φορά) έφερε το φάουλ εκτός περιοχής, με τον Στανόγεβιτς να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και έπειτα ακριβώς στη γραμμή τέρματος. Επόπτης και ρέφερι είδαν ένα γκολ, που δεν μπήκε ποτέ, με αποτέλεσμα να γίνει το 2-.

Τα διαιτητικά σφάλματα είναι υπαρκτά, ενώ από την άλλη οι Κρητικοί που παρατάχθηκαν σημαντικές απουσίες δεν είχαν το αγωνιστικό πρόσωπο που θα μπορούσαν και έτσι παραμένουν στη «ζώνη» του υποβιβασμού.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Αντιλέχου, Παντελιάδης, Μητρόπουλος (68' Όμο), Καραχάλιος, Σαβαντογκό, Στανόγεβιτς (78' Καθάριος), Νανγκίς (80' Γιακουμάκης), Μαρκόφσκι.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης (77' Σάσι) Μιχόγεβιτς, Παπάζογλου, Κοιλιάρας (58' Κουτσιανικούλης), Νάστος, Κυριακίδης, Ντίνας, Πλατέλλας, Κοροβέσης, Αραβίδης.

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στη Βοιωτία.

6' Πρώτη τελική στο ματς, με το σουτ του Αραβίδη που κόντραρε στον Αντιλέχου και κατέληξε στα χέρια του Μπάγιτς.

7' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους, μετά το κόρνερ του Τσαμπούρη, ο Παντελιάδης έκανε το σουτ στην κίνηση από τη μικρή περιοχή, με τον Στρέζο να αποκρούει σωτήρια.

15' Δυνατό σουτ του Νανγκίς από τα όρια της περιοχής, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

20' Σέντρα του Τσαμπούρη από δεξιά, κεφαλιά του Σαβαντογκό και ο Στρέζος θα μπλοκάρει σταθερά.

24' Ο Ντίνας θα μπει στην αντίπαλη περιοχή αποφεύγοντας τον Παντελιάδη, όμως το συρτό σουτ που επιχείρησε καταλήγει στα χέρια του Μπάγιτς.

25' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ 1-0: Διαγώνιο σουτ του Σαβαντογκό μέσα από την περιοχή, ο Στρέζος θα αποκρούσει και ο Στανόγεβιτς προλαβαίνει τον Μιχόγεβιτς στο "ριμπάουντ", κάνοντας το 1-0. Κακή αντίδραση της άμυνας του ΟΦΗ στη φάση.

34' Σέντρα του Σαβαντογκό από δεξιά, κεφαλιά του Στανόγεβιτς από τη μικρή περιοχή και ο Στρέζος θα αποκρούσει σωτήρια, ενώ αυτή τη φορά ο Μιχόγεβιτς θα απομακρύνει προ του Τσαμπούρη.

35' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση για φάουλ στον Καραχάλιο.

38' Σουτ του Κυριακίδη εκτός περιοχής, κοντράρει στα πόδια του Αντιλέχου και καταλήγει στην αγκαλιά του Μπάγιτς.

41' Ο Κοροβέσης μέσα στην περιοχή θα "τσιμπήσει" τη μπάλα προ του Ζησόπουλου, που τον ανατρέπει και ο Γρατσάνης θα υποδείξει το πέναλτι. Κίτρινη στον Νανγκίς για τις διαμαρτυρίες που ακολούθησαν, όμως είναι σωστή υπόδειξη.

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Ο Αραβίδης αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ 2-1: Ο Γρατσάνης δίνει ανύπαρκτο φάουλ σε φάση που ο Μιχόγεβιτς πήρε καθαρά τη μπάλα από το Νανγκίς. Ο Στανόγεβιτς εκτελεσε από πλάγια αριστερά και η μπάλα αφού χτύπησε στο δοκάρι και στη γραμμή, ο διαιτητής δείχνει σέντρα. Από το τηλεοπτικό ριπλέι φαίνεται η μπάλα να χτυπάει ακριβώς στη γραμμή. Διπλό λάθος εις βάρος του ΟΦΗ στην ίδια φάση από το ρέφερι της αναμέτρησης και τον επόπτη Καρατζίκα.

45+1' Κίτρινη κάρτα στο Νάσο για διαμαρτυρία.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

47' Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για αντικανονικό μαρκάρισμα του Μπολάκη στον Νανγκίς μέσα στην περιοχή.

49' Δυνατό σουτ του Αραβίδη εκτός περιοχής, ο Μπάγιτς παραχωρεί κόρνερ.

54΄Δυνατό σουτ του Κοροβέση, εξουδετέρωσε δύσκολα ο Μπάγιτς.

58' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Κοιλιάρα. Σε θέση ακραίου μπακ πάει τώρα ο Κοροβέσης.

68' Αλλαγή για τους γηπεδούχους, με τον Όμο αντί του Μητρόπουλου.

71' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκόφσκι για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ανέστη Νάστο.

77' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Σάσι παίρνει τη θέση του Μπολάκη.

78' Σέντρα του Τσαμπούρη, άστοχη κεφαλιά από τον Όμο.

78' Αλλαγή και για τους γηπεδούχους, ο Καθάριος αντί του Στανόγεβιτς.

80' Κλείνει τις αλλαγές του ο Λεβαδειακός, Γιακουμάκης στη θέση του Νανγκίς.

85' Κίτρινη κάρτα στον Καθάριο.

94' Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου.

95' Τελευταίο σφύριγμα, ήττα 2-1 για τον ΟΦΗ.