Αναστασίου: Άνετη και επιβλητική νίκη

O αγώνας του Παναθηναϊκού με τον Εργοτέλη (5-0) δεν αντέχει σε κριτική κι αυτό ήταν κάτι που υποστήριξε και ο Γιάννης Αναστασίου.

Ο τεχνικός του «τριφυλλιού» έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από τους ποδοσφαιριστές του τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Αναλυτικά τα όσα είπε στη συνέντευξη Τύπου ο 41χρονος προπονητής:

«Μετά την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, δεν μπορούμε να πούμε πολλά για το παιχνίδι. Ζήτησα από τους παίκτες μου να είναι αποτελεσματικοί καθώς χάναμε πολλές ευκαιρίες. Το εφαρμόσαμε στο πρώτο ημίχρονο και παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, φτάσαμε σε μία άνετη και επιβλητική νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε καλή αντίδραση γιατί δεν δώσαμε ευκαιρίες και ήμασταν συνεπείς στο αμυντικό κομμάτι. Θέλαμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε κάποια παιδιά και να δοκιμάσουμε πράγματα. Ξεχνάμε το παιχνίδι και κοιτάμε το ματς της Τετάρτης (14/1).

Για το αν ήταν το πρώτο ημίχρονο το καλύτερο όσο είναι στον πάγκο: «Πέντε γκολ δεν έχουμε σημειώσει ως τώρα και το κάναμε στο πρώτο ημίχρονο. Έχουμε παίξει πάντως πολλά καλά ημίχρονα».