Ολυμπιακός

Στους "16" του Europa League με θρίλερ ο Ολυμπιακός!

Το γκολ του Χασάν λίγο πριν το τέλος του έδωσε γλυκιά ήττα πρόκρισης με 2-1 από Αϊντχόβεν

Στους "16" του Europa League μετά από ένα παιχνίδι θρίλερ στο Αϊντχόβεν προκρίθηκε ο Ολυμπιακός!

Οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκαν στο α' ημίχρονο με 2-0 πίσω στο σκορ, κάτι που σήμαινε ότι έμεναν εκτός Ευρώπης παρά τη νίκη τους με 4-2 στο Καραϊσκάκη.

Τελικά λίγο πριν το τέλος με χρυσό γκολ η χρυσή αλλαγή του Μαρτίνς, ο Χασάν, λύτερωσε τον Ολυμπιακό και έστω και με... γλυκιά ήττα 2-1 στην Ολλανδία, τον έστειλε στην επόμενη φάση του Europa League.

Μπορεί να είχε τον αέρα του 4-2 και να φάνηκε στα πρώτα λεπτά ότι πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως ανεξήγητα μετά το 20’ ο Ολυμπιακός έδωσε πολύ χώρο στην Αϊντχόβεν, δέχτηκε πίεση και το πλήρωσε με δύο γκολ!

Ο Ζάχαβι έκανε μεγάλη ζημιά, καθώς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 23’ και διπλασίασε τα τέρματα της PSV με απευθείας φάουλ στο 44’.

Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με την πλάτη στον τοίχο, καθώς με το 2-0 εις βάρος του έμενε εκτός Ευρώπης.

Οι γρήγορες αλλαγές του Μαρτίνς (Φορτούνης και Μασούρας αντί των αρνητικών Μπουχαλάκη και Βαλμπουενά) βοήθησαν τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερο ρυθμό στην επανάληψη αλλά δύο φορές τα δοκάρια του είπαν «όχι» στο γκολ. Στο 50’ ο Μπρούμα και στο 78’ με απευθείας φάουλ ο Φορτούνης άγγιξαν τη μείωση του σκορ.

Στο τέλος οι «ερυθρολεύκοι» τα έπαιξαν όλα για όλα με την είσοδο κα του Χασάν και ο Αιγύπτιος δικαίωσε για άλλη μια φορά τον Μαρτίνς. Στο 88’ ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ελ Αραμπί έκανε την κεφαλιά, ο Εμβογκό απέκρουσε, αλλά ο Χασάν πήρε το ριμπάουντ και με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ήταν ένα χρυσό ευρωπαϊκό γκολ πρόκρισης και έτσι ο Ολυμπιακός θα περιμένει να μάθει την Παρασκευή τον αντίπαλό του στους «16» του Europa League.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (Ρότζερ Σμιντ): Εμβονγκό, Τέζε, Μποσκαλί, Φίεργκέφερ,  Ντάμφρις, Μαξ, Ροσάριο, Τομάς, Γκέτσε (90′ Μάριος Τζούνιορ), Ζαχάβι, Μάλεν (90′ Φέρτενσεν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά (79’ Ανδρούτσος), Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46’ Μασούρας), Καμαρά, Μπρούμα (79’ Χασάν), Βαλμπουενά (46’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.