Ολυμπιακός-Άρης 3-1: Άλλο ένα βήμα προς την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου

Με την αποψινή τους νίκη οι "ερυθρόλευκοι" βρίσκονται στο +17 από την ΑΕΚ και στο +19 από τον ΠΑΟΚ

Τα δύσκολα… εύκολα έκανε ο Ολυμπιακός απόψε στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» εκεί όπου επικράτησε με 3-1 του Άρη.

Ήταν ένα παιχνίδι όπου η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά, αλλά με τρία γρήγορα γκολ από το 25’ και έπειτα, ο Ολυμπιακός φρόντισε από το πρώτο ημίχρονο να διασφαλίσει την νίκη. Μια νίκη που τον ανεβάζει στους 72 βαθμούς και τον διατηρεί στο +17 από την δεύτερη ΑΕΚ ενώ αύξησε την διαφορά του στο +19 από τον τρίτο ΠΑΟΚ. Πάντως οι ερυθρόλευκοι για άλλο ένα παιχνίδι ήταν αρκετά σοβαροί και οδεύουν ολοταχώς προς την μαθηματική κατάσταση του τίτλου…

Στα πρώτα λεπτά ο Άρης ήταν αρκετά δραστήριος αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν σε μόλις 11 λεπτά να βάλουν τρία γκολ και να πάνε με 3-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στο 27’ από λάθος του Δεληζήση, ο Καμαρά έκανε με σουτ το 1-0 και στο επόμενο λεπτό ο μέσος από τη Γουϊνέα εκμεταλλεύτηκε νέο αμυντικό λάθος του Άρη και έκανε το 2-0 με πλασέ στην κίνηση.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο στο 38’ όταν ο Καμαρά αυτή τη φορά έβγαλε τη σέντρα και ο Μασούρας διαμόρφωσε το 3-0. Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός έκανε ουσιαστικά συντήρηση, πραγματοποιώντας νωρίς και τρεις μαζεμένες αλλαγές. Ο Άρης στο 64’ μείωσε 3-1 με τον Ιντέγε ενώ ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να βάλει και τέταρτο γκολ στο φινάλε με πέναλτι, όμως ο Κουέστα νίκησε τον Φορτούνη.

Κορυφαίος του αγώνα με διαφορά ηταν για τον Ολυμπιακό ο Μαντί Καμαρά, έχοντας 2 γκολ και 1 ασίστ, με τους Πειραιώτες να παραμένουν αήττητοι για 38ο ματς πρωταθλήματος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σισέ, Μπα, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (52’ Καφού), Καμαρά, Βαλμπουενά (52’ Φορτούνης), Μασούρας (77’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (52’ Χασάν).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ροζ, Κόρχουτ, Δεληζήσης (45’ Σόουζα), Βέλεθ, Ματίγια, Σάσα, Λάρσον (76’ Μπα), Γκάμα (76’ Τόνσο), Φετφατζίδης (46’ Μαντσίνι), Ιντέγιε.