Super League 1: Νίκη κορυφής στο ντέρμπι για Ολυμπιακό - Η βαθμολογία

Με εντυπωσιακό γκολ του Ελ Αραμπί οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 1-0 του Παναθηναϊκού

Την "παγωνιά" στο άδειο λόγω τιμωρίας Καραϊσκάκη έσπασε απόψε το εντυπωσιακό γκολ του Ελ Αραμπί, ενα γκολ που διαμόρφωσε το 1-0 για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και έστειλε τους "ερυθρόλευκους" στην κορυφή της Super League 1.

Ήταν το 10ο φετινό γκολ του Μαροκινού επιθετικού, σκοράροντας στο 74ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι όπου ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε από τον Φινλανδό διαιτητή Γκεστράνιους στον Μακέντα.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στους 41 βαθμούς και προσπέρασε με έναν τον ΠΑΟΚ (40β.) στην διεκδίκηση του τίτλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν μπαστούνια απέναντι στους «πράσινους» και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν τυχεροί που δεν είδαν την εστία του να παραβιάζεται, ωστόσο κατέκτησαν το πολύτιμο τρίποντο και έσπασαν το αήττητο του Παναθηναϊκού που δεν είχε ηττηθεί για οκτώ συναπτά ματς.

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Μπα, Σεμέδο, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (60’ Χριστοδουλόπουλος), Βαλμπουενά (95΄ Κούτρης), Μασούρας (46’ Μπενζιά), Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (83’ Καμπετσής), Μπουζούκης, Ζαχίντ (71’ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης (78’ Περέα), Μακέντα.