Ήττα με κάτω τα χέρια για τον ΟΦΗ, 2-0 από τον Λεβαδειακό

Με αρνητικό πρόσημο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος για τον ΟΦΗ, που έχασε 2-0 από τον Λεβαδειακό εκτός έδρας για την 26η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ηρακλείου πραγματοποίησε άσχημη εμφάνιση μετά από καιρό, καθώς ήταν «σκιά του εαυτού της».

Ουσιαστικά όλα κρίθηκαν μέσα σε 6 λεπτά, με το αυτογκόλ του Διαμαντή στο 21’ και το τέρμα του Νίκα στο 27’.

Το συγκρότημα του Βάλντας Νταμπράουσκας αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία, ενώ παρότι σε κάποια διαστήματα είχε την κατοχή της μπάλας, δυσκολεύτηκε πολύ στη δημιουργία φάσεων.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Λιάγκας, Τσάπρας, Βινίσιους, Παζ, Μεχία (66' Μπελμόντ), Χάμοντ, Παναγιώτου, Νίκας (80' Δούμτσιος), Γιαννιώτας (72' Γερεμέγεφ), Σαχπεκίδης (80' Σκβάρκα).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Τοράρινσον, Λάρσον, Μπιφουμά (57' Τσιλιανίδης), Ντιουσέ, Τοράλ (19' λ.τ. Περέα), Μπάκιτς, Μοσκέρα (57' Γκρόνινγκ), Ντίκο (80' Τζου).

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι.

9' Επικίνδυνο γύρισμα του Γιαννιώτα, ο Διαμαντής "χαλάει" την τελική στον Σαχπεκίδη που ήταν σε θέση βολής.

15' Σουτ του Μοσκέρα, μπλόκαρε σταθερά ο Γκροφ.

19' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Τοράλ δε μπορεί να συνεχίσει με μυϊκό τραυματισμό και τη θέση του θα πάρει ο Περέα.

21' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ 1-0: Από τη σέντρα του Τσάπρα από δεξιά, ο Διαμαντής στην προσπάθεια του να απομακρύνει στέλνει άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα του Μανδά και με αυτογκόλ γίνεται το 1-0.

23' Σουτ του Μπάκιτς από τα όρια της περιοχής δε θα βρει στόχο.

27' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ 2-0: Σέντρα του Παζ από αριστερά, ο Νίκας αφύλακτος μέσα στην περιοχή θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

31' Κίτρινη κάρτα στον Πασαλίδη.

38' Ο Γιαννιώτας σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ ο Μανδάς.

39' Παραλίγο νέο αυτογκόλ από την "καραμπόλα" Περέα-Τοράρινσον, ο Μανδάς απέκρουσε, ενώ η μπάλα βρήκε μάλλον και στο δοκάρι.

44' Κίτρινη κάρτα στον Σαχπεκίδη.

45' Άστοχο σουτ του Ντιουσέ έξω από την περιοχή.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 0-2. Άσχημη εμφάνιση για τους Κρητικούς μετά από καιρό, με αρκετά προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία και δυσκολία στην επιθετική ανάπτυξη.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

50' Εκτέλεση φάουλ του Γιαννιώτα έξω από την περιοχή, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

57' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Γκρόνινγκ στη θέση του Μοσκέρα και ο Τσιλιανίδης αντί του Μπιφουμά.

63' Φαλτσαριστό σουτ του Μπάκιτς έξω από την περιοχή, αποκρούει σε κόρνερ ο Γκροφ.

66' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μπελμόντ στο ματς αντί του Μεχία.

67' Ο Νίκας βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μανδά, που μπλοκάρει σταθερά.

72' Δεύτερη αλλαγή απο τον Γιάννη Πετράκη. Ο Γιαννιώτας φεύγει από το ματς και στη θέση του περνάει ο Γερεμέγεφ.

80' Δύο αλλαγές για τον Λεβαδειακό. Ο Δούμτσιος αντί του Νίκα και Σκβάρκα στη θέση του Σαχπεκίδη.

80' Αλλαγή και για τον ΟΦΗ, με τον Τζου αντί του Ντίκο.

82' Ο Λάρσον κάνει επαφή με τη μπάλα στη μικρή περιοχή, όχι όπως θα ήθελε, και ο Γκροφ μπλοκάρει σταθερά.

86' Από μία κίτρινη σε Ντιουσέ και Λιάγκα για την μεταξύ τους αψιμαχία.

89' Σουτ του Γερεμέγεφ μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Μανδάς.

92' Κίτρινη κάρτα στον Σκβάρκα.

Τέλος του αγώνα, 2-0 το αποτέλεσμα.