«Σίφουνας» ο ΟΦΗ στο Αγρίνιο και σούπερ διπλό 0-4 επί του Παναιτωλικού

Η καλύτερη εφετινή εμφάνιση της ομάδας του Ηρακλείου

Ο ΟΦΗ έστησε το δικό του… πάρτι στο Αγρίνιο, νικώντας 0-4 τον Παναιτωλικό για την 17η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Ηρακλείου «άστραψε και βρόντηξε», καθώς ήταν κυρίαρχη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, πραγματοποιώντας την καλύτερη εφετινή εμφάνιση.

Άριστη προσέγγιση στο τακτικό κομμάτι, καλή κυκλοφορία της μπάλας και συνεργασίες στον αγωνιστικό χώρο, που "σφραγίστηκαν" με τέσσερα γκολ σε μια δύσκολη έδρα.

Στους 15 βαθμούς πλέον οι "ασπρόμαυροι", που με τέτοιες εμφανίσεις μπορούν να αισιοδοξούν για το μέλλον.

Το "φιλμ" του αγώνα

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο Αγρίνιο.

Συμπληρώνεται το πρώτο 10λεπτο και ο ΟΦΗ έχει μπει δυνατά στο ματς. Καλές θέσεις μέσα στο γήπεδο από τους παίκτες, κατοχή μπάλας και γρήγορη ανάκτηση όταν χρειάζεται άμεση μετάβαση. Επιβάλλει το ρυθμό της ως τώρα η ομάδα του Νταμπράουσκας.

10' Σουτ από τον Ντίας εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία.

22' Αρκετά άστοχο σουτ του Ντίκο από τα όρια της μεγάλης περιοχής.

26' Γύρισμα του Λάρσον από δεξιά, τελευταία στιγμή απομακρύνει ο Αποστολάκης στη μικρή περιοχή.

27' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Κόρνερ του Τοράλ από δεξιά, πρώτη κεφαλιά από τον Ντιουσέ και ο Ντίκο με τρομερό ανάποδο "ψαλίδι" στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Πρώτο γκολ του Ντίκο με τη φανέλα του ΟΦΗ και πολύ εντυπωσιακό.

30' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Σέντρα του Νταγκό από αριστερά, κοντινή κεφαλιά του Καρέλη άουτ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-1 το αποτέλεσμα. Δίκαια προηγείται ο ΟΦΗ, καθώς αξιοποίησε το διάστημα κυριάρχησε επιθετικά στο παιχνίδι. Αμυντικά έκλεισε άριστα τους διαδρόμους προς την περιοχή του από το ημίωρο και μετά.

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου. Μία αλλαγή για τους γηπεδούχους, με τον Κολοβό αντί του Ξενιτίδη.

50' Ωραία μπαλιά του Μπαλογιάννη προς τον Ντίκο, αυτός θα κάνει το διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα φέυγει αρκετά μακριά από το δεξί κάθετο δοκάρι.

51' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ωραία συνεργασία Νέιρα-Τοράλ, ο δεύτερος βλέπει τον Ανέστη να εξουδετερώνει το σουτ που επιχείρησε, ενώ σε δεύτερο χρόνο ο Νέιρα σημαδεύει το κάθετο δοκάρι.

52' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-2: Πολύ ωραία ανάπτυξη από τους Κρητικούς, ο Τοράλ την τελική πάσα για τον Ντίκο και αυτός με ψύχραιμο πλασέ σημειώνει το 0-2.

55' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

59' Κίτρινη και στον Μανδά για καθυστέρηση.

60' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Χατζηθεοδωρίδης στη θέση του Νταγκό.

69' Δύο αλλαγές από τον Νταμπράουσκας. Τσιλιανίδης αντί του Νέιρα και Τοράρινσον στη θέση του Μπαλογιάννη.

70' Διπλή κίνηση τώρα και από τον Αναστασίου. Ο Ζοάο Πέδρο στη θέση του Μαλή και ο Λιάβας αντί του Αποστολάκη.

73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-3: Εντυπωσιακή κάθετη πάσα του Λάρσον για τον Τοράλ και αυτός με εξαιρετικό πλασέ πετυχαίνει το 0-3.

76' Ξανά διπλή αλλαγή για τους Κρητικούς. Γκερέρο στη θέση του Τοράλ και ο Περέα αντί του Μεγιάδο.

78' Κλείνουν τις αλλαγές τους οι γηπεδούχοι, με τον Μάρτενσον αντί του Σενγκέλια.

83' Φαλτσαριστό σουτ του Γκερέρο, η μπάλα εκτός εστίας.

84' Τελευταία αλλαγή και για τον ΟΦΗ. Ο Τζου στη θέση του Ντίκο.

93' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-4: Μακρινό σουτ του Τζου, ο Ανέστης αποκρούει και ο Τσιλιανίδης που παίρνει το... ριμπάουντ, πετυχαίνει το 0-4.

Τέλος του αγώνα, 0-4 το αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ πέρασε σαν σίφουνας από το Αγρίνιο!